Aleksandar Vučić je v ponedeljek zvečer nastopil v oddaji na televiziji Pink in med drugim komentiral tudi pridržanje Severine na srbski meji. "Zdaj vas bom presenetil s tem, kar bom povedal. Zjutraj sem poklical Dačića, ga zbudil, da vidim, kaj se dogaja s Severino. Rekel mi je, da je niso pridržali, dve uri so jo zadržali na meji. In mislim, da je to zelo neumno in nepotrebno, pa ne zaradi Severine, o kateri mislim vse najslabše," je dejal.
"V vsem se moramo razlikovati od njih. Bog me obvaruj, da ne bom vodil države, v kateri bodo aretirali vsakogar, ki bo poslušal Thompsonove pesmi. Vse spustite, tudi Selmo Bajrami. To, da sovražijo Srbijo, več pove o njih," je nadaljeval.
"Severina cele dneve govori neumnosti, koga briga. Naj govori, kar hoče," je še dodal.
Hrvaško pevko so po poročanju hrvaških medijev ustavili na meji, ji pregledali avtomobil in jo pospremili v policijsko zgradbo na razgovor. Tisti večer naj bi pela na zasebnem rojstnodnevnem praznovanju v Beogradu.
Na razgovoru so jo med drugim spraševali o njenih izjavah o Srebrenici, v katerih je zvezdnica uporabila besedo genocid, izjave pa so stare že nekaj let. Pevka se je kasneje odločila, da se vrne na Hrvaško."Ko so me začeli spraševati, kaj mislim o posiljenih ženskah in o Srbih, izgnanih iz Hrvaške, sem dejala, da je vsaka žrtev težka, a da prekinjam to predstavo in da ne bom več odgovarjala na njihova vprašanja ter da naj mi vrnejo dokumente. Nikoli več ne bom prišla v Srbijo, dokler bo na čelu države tak diktator," je zapisala.
Srbski notranji minister Ivica Dačić je včeraj pojasnil, da je policija v primeru Severine izvedla redni postopek tako kot pri vseh drugih, za katere srbski državni organi ocenijo, da so dajali sporne izjave v medijih. Ob tem je najavil "ukinitev" popisov ljudi, ko gre za vprašanje verbalnega delikta, saj da to ne predstavlja kršitev zakonodaje.
Hrvaški minister za zunanje in evropske zadeve Gordan Grlić Radman je danes povedal, da so hrvaške oblasti zaskrbljene zaradi ravnanja s Severino, "tako kot jih skrbi za usodo vsakega hrvaškega državljana, ne glede na to, kje na svetu so".
Kot je pojasnil, je že pred incidentom, 19. julija, v Novem Sadu govoril s srbskim kolegom Markom Đurićem o obravnavi hrvaških državljanov na mejnih prehodih, poroča net.hr. "Odprl sem temo in pozval, naj ne bo več incidentov na meji," je dejal. Od srbske strani je nato dobil obljubo, da se bodo zavzemali za normalno prehajanje meja.
KOMENTARJI (368)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.