"Kosovo in Srbija sta se dogovorila o izvajanju aneksa k sporazumu o normalizaciji medsebojnih odnosov," je visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko Joseph Borrell povedal novinarjem po pogovorih srbskega predsednika Aleksandra Vučića in kosovskega premiera Albina Kurtija s predstavniki Evropske unije, poroča hrvaški Index.
Dosežen je bil dogovor o oblikovanju skupnosti srbskih občin, ki bo občinam s srbsko večino omogočil večjo avtonomijo, je dejal Borrell. "Kosovo se je strinjalo, da pogajanja z Evropsko unijo, ki bi olajšala dialog o vzpostavitvi posebne ureditve in jamstev za zagotovitev ustrezne ravni samouprave za srbske skupnosti na Kosovu, začne takoj," je dejal Borrell.
Srbski predsednik je dejal, da je bil dosežen "nekakšen" dogovor, a da ni podpisal ničesar. "Dosegli smo nek dogovor, s tem sem zadovoljen," je dejal.
Ob tem je danes poudaril, da je sprejel le "koncept načrta" za uveljavitev sporazuma o normalizaciji odnosov. Dejal je, da niti včeraj niti na srečanju v Bruslju 27. februarja ni podpisal nobenega sporazuma s Kosovom. Kot je dejal, je Srbija mednarodno priznana država, ki "ne sklepa mednarodno pravnih sporazumov s Kosovom, ki mednarodno pravno ni priznano", poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Sicer pa je srbski predsednik zadovoljen z dogovorjenim v dialogu, predvsem glede izvajanja preteklih sporazumov, saj to pomeni, da mora Priština pristati na oblikovanje skupnosti srbskih občin na Kosovu, kar je doslej zavračala. Vučić sicer dvomi, da se bo to zgodilo hitro in brez težav.
Vučić je na novinarski konferenci v Beogradu dejal še, da bi, če načrta ne bi sprejeli, že danes čutili negativne posledice.
Albin Kurti medtem pravi, da Srbija "beži od podpisa sporazuma". Dodal je, da EU išče mehanizem, s katerim bi bil status tega sporazuma pravno zavezujoč.
'Pred nami je resno delo'
Vučić je včeraj sicer poudaril, da gre tu za proces, ki je globok, resen in ki bo trajal. "Nocoj ni nič končano, šele začenja se," je dejal in dodal, da je oblikovanje skupnosti srbskih občin zanje velikega pomena. "To je novo in bo te dni vključeno v pogajalski okvir. EU bo ocenila, koliko je bilo narejenega z izvedbenim načrtom, ki ga bo vsekakor treba razširiti, čeprav ne bi imel nič proti, če ostane, kot je," je dejal.
"Od ponedeljka sprejemam člane predstavniških skupin v skupščini. Pred nami je resno delo," je povedal srbski predsednik in dodal, da bo Kosovo izpolnilo svojo stran dogovora.
Poleg Vučića, Kurtija in Borrella je na srečanju sodeloval tudi posebni predstavnik za dialog Miroslav Lajčák. Pogovori so potekali pod okriljem Evropske unije v poskusu dogovora o izvajanju sporazuma o odnosih med Srbijo in Kosovom, ki pa ga močno podpirajo tudi ZDA. Njihov posebni odposlanec za Zahodni Balkan Gabriel Escobar je v intervjuju za RSE dejal, da misli, "da poti v Evropo ni, dokler se vse države medsebojno ne priznajo".
Zunanja ministrica Tanja Fajon je pozdravila dogovor srbskega predsednika in albanskega premierja. Na spletu je zapisala, da je dogovor pomemben mejnik v normalizaciji odnosov ter znamenje pripravljenosti obeh strani na sodelovanje. Ob tem pa je dodala, da bo Slovenija podpirala hitro implementacijo dogovora, od katere je odvisen napredek Kosova in Srbije na poti v EU.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.