Koncentracije toplogrednih plinov, dvig gladine morja, temperatura oceanov in njihova zakisanost so bili lani rekordni, so v poročilu zapisali v Svetovni meteorološki organizaciji (WMO), ki deluje v okviru Združenih narodov.
Koncentracija ogljikovega dioksida je znašala 413,2 ppm (delcev na milijon), kar je 149 odstotkov več kot v predindustrijski dobi. Kljub pandemiji covida-19 se koncentracije še povečujejo. Na postaji Mauna Loa na Havajih so aprila 2020 izmerili 416,45 ppm, aprila lani 419 ppm, aprila letos pa 420,23 ppm.
Gladina morja je bila lani rekordna, v povprečju se od leta 2013 zvišuje za 4,5 milimetra letno. Med letoma 1993 in 2002 se je gladina dvigovala za 2,1 milimetra letno.
Temperatura oceanov je bila prav tako rekordna. Zgornja, dva metra debela plast oceanov se je segrevala tudi lansko leto. Pričakovano je, da se bo segrevala še naprej. Gre za nepovratne in izredno obsežne posledice. V zadnjih dveh desetletjih se je temperatura oceanov še posebej hitro dvigovala. Segreva pa se tudi globlji sloj morja.
Zakisanost oceanov: Zaradi zakisanosti imajo oceani vedno manjšo sposobnost absorbiranja CO2 iz atmosfere. Po trenutnih podatkih in analizah strokovnjaki ocenjujejo, da je pH površine oceanov na najnižji točki v zadnjih 26.000 letih.
Zadnjih sedem let je bilo rekordno toplih, odkar spremljajo temperaturo, ugotavlja poročilo. Gre za zelo zaskrbljujoče podatke, ki potrjujejo globalni trend naraščanja temperatur. Lansko leto je bila povprečna globalna temperatura okoli 1,11 stopinje Celzija nad temperaturo v predindustrijski dobi. "Naše podnebje se spreminja pred našimi očmi," je izpostavil prvi mož WMO Petteri Taalas.
Guterres je poročilo označil za žalosten spev človeškega neuspeha pri spopadanju s podnebnimi spremembami. Globalni energetski sistem je po njegovih besedah zlomljen in nas vodi v podnebno katastrofo. "Nehati moramo onesnaževati s fosilnimi gorivi in pospešiti rabo obnovljivih virov energije, preden uničimo naš edini dom," je bil jasen.
Človeške dejavnosti vodijo v spremembe na kopnem, v oceanu in ozračju, posledice za ekosisteme pa so škodljive in dolgotrajne, še izpostavljajo v WMO.
Vročina na račun toplogrednih plinov bo planet ogrevala še za številne prihodnje generacije. Dvig morske gladine, segrevanje oceanov in njihovo zakisovanje se bodo nadaljevali še sto let, razen, če bodo izumili načine za odstranjevanje ogljika iz ozračja, je dodal Taalas.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.