Zadnje dni v javnosti odmeva tako imenovana vojna med velikani z Wall Streeta in malimi vlagatelji, ki so z intenzivnim odkupovanjem podražili delnice malega podjetja Gamestop. Milijarderji z Wall Streeta so utrpeli ogromne izgube, zato so različne aplikacije za trgovanje z delnicami v četrtek zaustavile trgovanje z delnicami omenjenega podjetja.
Zaradi vojne na newyorški borzi so se zamajale tudi druge borze po svetu in vznemirile celo ameriški kongres. Številni demokrati in republikanci so se tako združili v nasprotovanju omejitvam Robinhooda in drugih spletnih borznih aplikacij, ki so malim vlagateljem onemogočile nakup tako GameStopovih kot tudi nekaterih drugih delnic.
Dogajanje je obsodila tudi članica predstavniškega doma Ilhan Omar, ki je dejala, da bi morali milijarderji z Wall Streeta, ki so svojo moč uporabili za to, da bi javnosti preprečili nakup delnic, v zapor. "Američane se spodbuja, naj vlagajo v trg. Ko pa začnejo ogrožati dobiček milijarderjev, se zgodijo nenavadne stvari," je zapisala v tvitu, poroča Independent.
"Če je kdo na Wall Streetu uporabil svojo moč, da je javnosti onemogočil nakup teh delnic, bi ga morali poslati v zapor," je še objavila na Twitterju.
Potezo so javno kritizirali tudi številni drugi člani kongresa, med drugim Alexandria Ocasio-Cortez, Ro Khanna, Ted Lieu, Ken Buck ter senatorja Pat Toomey in Ted Cruz. Številni, z Ocasio-Cortezovo na čelu, so pozvali tudi k zaslišanju, ki naj bi se kmalu odvilo tako v parlamentu kot v senatu, poroča NBC.
"To je nesprejemljivo. Potrebujemo več informacij o tem, zakaj je aplikacija Robinhood sprejela to odločitev in malim vlagateljem preprečila nakup delnic, medtem ko so 'hedge' skladi lahko z njimi še naprej trgovali. Kot članica odbora za finance bi po potrebi podprla zaslišanje," je v četrtek zapisala na Twitterju. Podprl jo je tudi senator Cruz.
Prav tako v četrtek je demokratična senatorka Elizabeth Warren na ameriško komisijo za vrednostne papirje in borze naslovila vprašanje, kaj namerava storiti glede dogajanja na trgu. V petkovi izjavi je nato agencija dejala, da bodo pozorni na "morebitne kršitve" v zvezi z aplikacijo Robinhood in delnicami GameStopa ter da bodo preučili omejitve, ki jih je aplikacija določila glede nakupa delnic.
Dodali so še, da bo komisija "natančno pregledala ukrepe reguliranih subjektov, ki bi lahko vlagatelje prikrajšali ali kako drugače neupravičeno ovirali njihovo sposobnost trgovanja z določenimi vrednostnimi papirji."
Kot še poroča Independent, se prodajalci "na kratko" zaradi pritiska na GameStop soočajo z izgubo v višini 19 milijard dolarjev (približno 15 milijard evrov), čeprav naj bi mnogi čakali, da cene delnic spet padejo, preden jih bodo vrnili. Prodaja na kratko v zelo osnovni obliki pomeni, da je podjetje delnice "kupovalo na posodo" in računalo, da jih bo naprej prodajalo po višji ceni in kupilo po nižji.
'Šlo je za zaščito podjetja in strank'
V odgovor na kritiko je predsednik uprave Robinhooda Vladimir Tenev v petek dejal, da je bila omejitev delovanja aplikacije za trgovanje z delnicami GameStopa v najboljšem interesu njegovega podjetja in uporabnikov ter da je šlo "za zaščito podjetja in zaščito naših strank". Dodal je še, da odločitev "ni bila sprejeta na podlagi vpliva igralcev na trgu". "Robinhood je borznoposredniška družba, upoštevati moramo veliko finančnih zahtev," je dejal v nastopu na CNBC.
Bodo akcijo malih vlagateljev posnemali tudi drugod?
Celotno dogajanje okoli podjetja GameStop je navdihnilo amaterske vlagatelje po vsem svetu. Govor o "legendarnem" povečanju vrednosti delnic je preplavil tudi kitajska družbena omrežja. Tudi tam se namreč medsebojno pozivajo, da bi se združili in podobno kot ameriški kolegi vplivali na dvig cen manjših "propadajočih" podjetij, poroča CNN.
"Ustvarjalci trga trepetajo pred malimi vlagatelji, ki so se združili," je zapisal en uporabnik na družbenem omrežju Weibo. "Kmalu bo na vrsti Kitajska," je dodal. Tudi mali vlagatelji na Kitajskem so namreč prepričani, da velike institucije nepravično izkoriščajo trg. A finančni trgi celinske Kitajske so precej drugačni od newyorških. Prodaja na kratko je zelo regulirana in izjemno redka, zato bodo postopek ameriške "norije" težko posnemali.
Kljub temu imajo mali vlagatelji na Kitajskem velik vpliv na tržne dejavnosti. Na Kitajskem je več kot 177 milijonov malih vlagateljev oziroma posameznih trgovcev. Glede na decembrsko statistiko, ki jo je sestavila kitajska družba za vrednostne papirje, predstavljajo kar 99 odstotkov vseh vlagateljev.
Teoretično bi kitajski vlagatelji lahko poskušali kolektivno dvigniti ceno določenih delnic in jo nato spet znižati, preden bi to storili institucionalni vlagatelji. Pa vendar je to težko izvedljivo, zlasti zaradi virov in znanja, ki jih imajo veliki vlagatelji, še poroča CNN.
Podobno se dogaja tudi v Indiji, kjer o tem, kako tudi pri njih ponoviti dogajanje v ZDA, razpravlja okoli 14.000 vlagateljev. Nekateri bi radi dvignili cene podjetja z obnovljivimi viri energije Suzlon (v petek so se delnice zvišale za 5 odstotkov), drugi pa prisegajo na alternativno kriptovaluto dogecoin, ki je po navedbah Coindeska v zadnjih 24 urah dosegla 377-odstotno rast, še poroča CNN.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.