Ameriško podjetje Mattel se je v preteklosti soočilo že s številnimi kritikami, da tradicionalna Barbie ne predstavlja prave ženske. Kritike pa so povzročile, da je njihova ponudba postala veliko bolj raznolika. V zadnjih letih so tako že ustvarili lutko s slušnim aparatom, protezo in invalidskim vozičkom.
Družina Barbie pa je zdaj prejela še enega prav posebnega novega člana – barbiko z Downovim sindromom, piše BBC. Cilj velikana med proizvajalci otroških igrač je namreč, da se v barbiki prepoznajo vsi otroci in da se igrajo tudi z lutkami, ki morda niso podobne njim.
Vodja oddelka Barbie & Dolls pri Mattelu Lisa McKnight upa, da bo nova lutka otroke pomagala naučiti razumevanja in zgraditi večji občutek empatije, kar bo imelo za posledico tudi bolj sprejemljiv svet.
Pri ustvarjanju nove lutke je podjetje sodelovalo tudi z ameriškim nacionalnim društvom za Downov sindrom (NDSS), s čimer so želeli zagotoviti, da njihova najnovejša lutka natančno predstavlja osebo z Downovim sindromom. Najnovejša barbika ima tako med drugim bolj okrogel obraz z manjšimi ušesi, ravnim nosnim čepom in mandljastimi očmi, kar je lahko značilnost žensk z Downovim sindromom.
Oblečena je v obleko, ki je potiskana z modrimi in rumenimi cvetovi ter metuljčki. Prav modra in rumena barva sta povezani z ozaveščanjem o tej genetski bolezni. Obuta je v rožnate ortopedske vložke za stopala, saj nekateri otroci z Downovim sindromom uporabljajo ortopedske vložke za podporo svojih stopal in gležnjev.
Lutka pa ima ob tem tudi rožnato ogrlico z obeskom, ki predstavlja 21. kromosom, genetski material, ki povzroča značilnosti, povezane z Downovim sindromom.
Predsednica in izvršna direktorica NDSS Kandi Pickard je dejala, da ji je bilo v čast delati na projektu. "To veliko pomeni za našo skupnost, ki se lahko zdaj prvič igra s punčko Barbie, ki je podobna njim," je dejala in novo pridobitev v svetu barbik označila za velik korak naprej za vključenost.
Prvotna punčka Barbie, ki je bila predstavljena leta 1959, je imela sicer dolge noge, ozek pas in svetleče blond lase. A akademiki z Univerze v Južni Avstraliji so dejali, da je verjetnost, da bi imela ženska takšno obliko telesa, kot jo ima Barbie, ena proti 100.000.
Nekateri aktivisti so tako zahtevali, da Barbie predstavlja bolj realistično podobo telesa, nekatere invalidne osebe pa so izpostavile tudi, da se z lutkami ne morejo poistovetiti. Leta 2016 so tako v podjetju Mattel ustvarili barbiko z oblinami ter visoko in nizko barbiko. Ob tem so večjo reprezentacijo dali tudi različnim barvam kože.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.