V mestu New York je župan Eric Adams opozoril prebivalce, naj bodo previdni. "Vročina ubija," je sporočil in opozoril, da je to zaradi pomanjkanja klimatskih naprav kot posledice dohodkovne neenakosti še posebej resnično za temnopolte prebivalce mesta. Zaradi tega v New Yorku, kakor tudi v drugih mestih severovzhoda ZDA odpirajo hladilne centre, poročajo ameriški mediji.
Vročinski val ne bo osamljen podnebni dogodek, saj se bo New York vse pogosteje srečeval z ekstremnimi vremenskimi razmerami, je dejal župan. "To je res podnebna katastrofa, ki jo iz prve roke vidimo po vsem svetu," je dodal Adams.
Marsikje ob hudi vročini pričakujejo tudi nenadna močna neurja. V Phoenixu v Arizoni se medtem nadaljuje rekordno dolg niz dni s temperaturami nad 43 stopinj Celzija. Tudi čez noč se tam temperature do sinoči niso spustile pod 32 stopinj Celzija.
Biden je napovedal ukrepe za spopadanje z rekordno vročino
Ameriški predsednik Joe Biden je v Washingtonu sprejel županjo Phoenixa Kate Gallego in župana San Antonia Rona Nirenberga, da bi se seznanil s posledicami aktualnega vročinskega vala na jugozahodu ZDA in ob tem napovedal krepitev ukrepov za spopadanje z rekordno vročino, so sporočili iz Bele hiše.
Biden je med drugim ministrstvu za delo naročil, naj okrepi inšpekcijski nadzor in izdaja opozorila o nevarnosti zaradi vročine ter okrepi izvajanje predpisov za zaščito delavcev pred ekstremno vročino.
Vročina je v ZDA že vrsto let najpogostejši vzrok smrti, povezanih z vremenom. Vsako leto zaradi nje tam umre več kot 600 ljudi. Delavci, vključno s kmetijskimi delavci, gasilci in gradbenimi delavci, so nesorazmerno bolj prizadeti od ostalega prebivalstva. Nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA) bo dobila sedem milijonov dolarjev za izboljšanje vremenskih napovedi, v sodelovanju z univerzami in drugimi ustanovami pa bo ustanovila nov konzorcij za zbiranje in obdelavo podatkov.
Ministrstvo za notranje zadeve bo dobilo 152 milijonov dolarjev za povečanje zmogljivosti skladiščenja vode in odpornosti na podnebne spremembe v zveznih državah Kalifornija, Kolorado in Washington, kjer vlada huda suša.
Bela hiša je v sporočilu za javnost dodala, da Bidnova vlada sprejema zgodovinske ukrepe za reševanje podnebne krize, medtem ko številni republikanci v kongresu še naprej zanikajo obstoj podnebnih sprememb, širijo teorije zarote in si prizadevajo za razveljavitev zakona o boju proti inflaciji, ki namenja največ sredstev za boj proti podnebnim spremembam doslej.
Biden je na novinarski konferenci z županoma iz Arizone in Teksasa podnebne spremembe označil kot eksistencialno grožnjo. ZDA se sicer uvrščajo med države z najvišjimi izpusti toplogrednih plinov relativno na število prebivalcev.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.