Podatki iz zvezne države Washington so še posebej osupljivi glede na zgodovinski kontekst. Leto prej, med sredino junija in koncem avgusta, je v Washingtonu zaradi vročine umrlo sedem ljudi. Če pogledamo daljše obdobje, ugotovimo, da je med letoma 2015 in 2020 v državi Washington umrlo 39 ljudi. Letos je tako v nekaj mesecih umrlo skoraj dvakrat toliko ljudi kot v zadnjih petih letih skupaj.
"Ta ogromni skok števila smrtnih žrtev zaradi vročine je tragičen. Marsikdo si ni mislil, da se bo kaj takega zgodilo na severozahodu Tihega oceana, kjer je podnebje večinoma zmerno," je v izjavi dejal Scott Lindquist z zdravstvenega ministrstva v Washingtonu. "Toda podnebje se spreminja. To dokazujejo ti dramatični vremenski dogodki, večje poplave, zgodovinski gozdni požari in tako naprej."
V Oregonu je bilo največ smrtnih žrtev v okrožju Multnomah v Portlandu. Večina žrtev je bila brez klimatskih naprav ali ventilatorjev, kar je seveda vplivalo na njihovo "borbo z vročino". Najmlajša umrla oseba je bila stara 37, najstarejša pa 97 let, poroča tiskovna agencija AP.
V torek je guvernerka Oregona Kate Brown zdravstvenim agencijam naročila, naj raziščejo načrt za boljše obvladovanje kriznih situacij. Po nedavni smrti enega od kmetov na oregonskem podeželju je Brownova sprejela nujne predpise za zaščito delavcev pred vročino.
Ponekod temperature presegle 46 stopinj Celzija
Vročinski val, ki je prizadel tudi zahodno Kanado, naj bi v Britanski Kolumbiji ubil že okoli 500 ljudi. Zaradi hude vročine se je vnelo tudi na stotine gozdnih požarov, ki situacijo v provinci le še otežujejo.
Med vročinskim valom so temperature v številnih krajih podrle rekorde; ponekod so presegle celo 46 stopinj Celzija. Kanadski vremenoslovci so pojasnili, da sta takšne razmere spodbudila dva tlačna sistema. "Pacifiški severozahod se je ujel v regijo, od koder poročajo o zelo toplih, pravzaprav vročih temperaturah. Oblačnost je zelo nizka, temperature pa visoke ostajajo tudi čez noč," je dejal Richard Bann, meteorolog pri nacionalnem vremenskem centru, poroča The Guardian.
Nova analiza kaže, da bi bil ta smrtonosni vročinski val "praktično nemogoč brez podnebnih sprememb, ki jih povzroča človek", še poroča The Guardian. Raziskovalci, ki stojijo za študijo World Weather Attribution (ta sicer še ni strokovno pregledana, a se opira na strokovno preverjeno metodologijo), pravijo, da so "temperature tako ekstremne, da so daleč od območja zgodovinsko običajnih temperatur."
Strokovnjaki so dejali še, da je na kanadski obali več kot milijarda morskih živali verjetno umrla prav zaradi izredne vročine. Christopher Harley, biolog z Univerze v Britanski Kolumbiji, je dejal, da grozno izgubo morskega življenje razkriva že samo sprehod po plaži na območju Vancouvra.
"Povsod je ležalo toliko praznih školjk, da se med sprehodom enostavno ne da izogniti temu, da kakšno pohodiš in zdrobiš," je dejal. Množična smrt školjk bi lahko začasno vplivala na kakovost vode, saj sicer pomagajo pri filtriranju morske vode.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.