Pred kratkim je odmeval spektakularen primer: Glebu Karakulovu, članu kremeljske garde, je uspelo pobegniti v tujino. Inženir je 13 let delal za FSO in zagotavljal dobavo šifrirane komunikacijske tehnologije za predsednika Vladimirja Putina.
"Putin je vojni zločinec," je dejal za Dossier Center, ki ga financira izgnani kritik Kremlja Mihail Hodorkovski. Od okupacije Krima leta 2014, precej pred začetkom ukrajinske vojne, je izgubil zaupanje v rusko oblast. Toda napad na Ukrajino in prisilno rekrutiranje ruskih rezervistov sta njegovo odločitev za beg še okrepila. Ve, da je s tem kršil rusko zakonodajo. Ampak: "Še večji zločin bi bil, če bi ostal v službi."
Toda Karakulov še zdaleč ni edini ruski državni uradnik, ki je pobegnil, poroča Frankfurter Rundschau. Od začetka vojne v Ukrajini je veliko mladih, dobro izobraženih Rusov zapustilo državo, vključno z uradniki iz državnega aparata.
Novičarski portal Vjorstka je konec oktobra 2022 poročal, da je v nekaterih oddelkih moskovske mestne uprave odšlo 20 do 30 odstotkov vseh zaposlenih moških. Tega podatka sicer ni mogoče neodvisno preveriti.
A najbrž ne gre za poročanje brez osnove, saj naj bi se zaskrbljenost zaradi odhodov v Kremlju precej povečala. Putinov režim je že odgovoril s protiukrepi. Po ugotovitvah britanske tajne službe so številnim uradnikom že odvzeli potne liste in prepovedali potovanja. Glede na dokument, ki ga je marca objavila britanska tajna služba, naj bi zlasti visokim državnim uslužbencem gibanje omejili na kraj bivanja.
Dmitri Peskov, tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimirja Putina, je nedavno potrdil zaostritev predpisov o potovanjih. Po njegovih besedah so delavcem na občutljivih področjih omejili potovanja v tujino.
V Rusiji sicer to ni nič nenavadnega. To je bila običajna praksa tudi v sovjetskih časih. Po okupaciji Krima so bile omejitve postopoma znova aktivirane in spet vse bolj zaostrene.
Karakulov je sicer našel luknjo v varnosti in odšel. Za pobeg je izkoristil Putinovo potovanje v Kazahstan, zdaj pa naj bi živel v Turčiji z ženo in otroki.
Za razliko od številnih drugih, ki so odšli, pa se ne skriva. Razkril je, da je Putin, da bi zaščitil sebe in družino, vzpostavil mrežo izolacije in prevar. V svojih zasebnih domovih ima enake pisarne, da prikrije svoje pravo bivališče.
Vendar pa takšne izjave niso brez tveganja. Navsezadnje večina javnih uslužbencev ni izpuščena iz krempljev Moskve, ko pobegnejo. Dolga roka Kremlja vedno sega tudi v tujino, da bi zgrabila povzročitelje težav.
To je nedavno potrdil Vladimir Osečkin v intervjuju za CNN. Kritik Kremlja je tudi sam že vrsto let na begu pred Putinovim režimom in po lastnih izjavah že od začetka vojne v Ukrajini pomaga številnim uradnikom zapustiti državo. Toda s tem je sam sebe naredil za tarčo. Septembra 2022 naj bi tako komaj ušel poskusu atentata v Franciji.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.