
Pooblastilo za sklic tovrstnega referenduma ima zgolj parlament Združenega kraljestva, zato škotski parlament ne more sprejeti zakonodaje o novem referendumu o škotski neodvisnosti, je danes povedal predsednik vrhovnega sodišča, ko je prebral soglasno sprejeto odločitev.
Zavrnil je tudi argument škotske strani, da bi bil referendum zgolj posvetovalen in ne bi imel neposrednega učinka na politično ureditev Združenega kraljestva, saj da bi imel politične posledice. "Njegov izid bi imel (...) v politični kulturi, ki temelji na demokraciji, moč demokratičnega izraza volje škotskih volivcev," je po poročanju BBC dejal sodnik.
Sodišče je zakonitost morebitne izvedbe referenduma o neodvisnosti Škotske brez privolitve vlade v Londonu začelo presojati 11. oktobra, ko sta pred peterico sodnikov svoje argumente predstavili škotska in britanska vlada.
Preučevalo je pravno podlago za zakon o referendumu, ki ga je predlagala vladajoča Škotska nacionalna stranka (SNP) in ki kot datum izvedbe določa 19. oktober 2023. V središču odločanja je bilo vprašanje pristojnosti regionalnega parlamenta v Edinburghu nasproti Westminstru, parlamentu v Londonu.
Ker namreč britanska vlada noče pristati na nov referendum o neodvisnosti po zgledu glasovanja iz leta 2014, je želela škotska vlada ustvariti lasten pravni okvir za vnovičen referendum, češ da je pravica do samoodločbe temeljna in neodtujljiva pravica.
Vlada v Londonu po drugi strani trdi, da Škotska ne more ravnati enostransko pri vprašanju, ki zadeva ustavno ureditev Združenega kraljestva kot celote. Pri teh vprašanjih ima namreč zadnjo besedo London.
Da bi to obšla, je želela škotska vlada pod vodstvom SNP izvesti zgolj neke vrste posvetovalni referendum, s katerim bi preverila podporo neodvisnosti, glasovanju pa ne bi sledile neposredne spremembe.
Škotska premierka izrazila razočaranje
Po današnji odločitvi sodišča je škotska premierka Nicola Sturgeon izrazila razočaranje. "Zakon, ki Škotski ne dovoljuje izbrati lastne prihodnosti brez soglasja britanskega parlamenta, kot mit razgalja idejo Združenega kraljestva kot prostovoljnega partnerstva," je tvitnila Sturgeonova, ki je obenem poudarila, da razsodbo spoštuje. Po mestih na Škotskem so zvečer predvideni shodi v podporo neodvisnosti.

Da je vzel na znanje in spoštuje soglasno odločitev sodišča, je v odzivu sporočil tudi London. Obenem je Alister Jack, v vladi pristojen za Škotsko, dejal, da bi se morali obe vladi osredotočiti na vprašanja, ki so ljudem na Škotskem najbolj pomembna.
Škoti so o svoji neodvisni poti že odločali leta 2014. Takrat je šlo za pravno zavezujoč referendum, na izvedbo katerega je pristala tudi vlada v Londonu. Večina ljudi, 55 odstotkov, se je izrekla proti odcepitvi.
A to je bilo pred brexitom, proti kateremu je glasovala večina prebivalcev Škotske. Podporniki neodvisnosti izpostavljajo tudi večino, ki jo imajo že nekaj časa v škotskem parlamentu. Trenutno je glede na ankete približno polovica Škotov za neodvisnost, polovica pa proti.
Škotska premierka je še pred odločanjem sodišča napovedala, da bo resda spoštovala odločitev sodišča, a če ta ne bo v prid škotske vlade, bo SNP na naslednjih volitvah, ki bodo najpozneje januarja 2025, nastopila zgolj s to temo, kar bo iz volitev dejansko naredilo glasovanje o neodvisnosti.
To je ponovila tudi danes. "Moramo in bomo našli drugo demokratično, zakonito in ustavno sredstvo, s katerim lahko Škoti izrazijo svojo voljo. Po mojem mnenju so to lahko le volitve," je dejala v izjavi, ki jo še povzema BBC.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.