Oleg je mlad narednik v ruskih rezervnih enotah, zato "sem vedno vedel, da bom v primeru, da bo razglašena mobilizacija, prvi v vrsti za vpoklic," je povedal za The Guardian. Po tem, ko je prejel obvestilo o vpoklicu, je kupil enosmerno vozovnico za Orenburg in naj bi v četrtek zvečer prečkal mejo.
Za Olega je bila to težka odločitev, saj ima doma nosečo ženo, ki ima rok poroda prihodnji teden. "Zamudil bom najpomembnejši dan svojega življenja. Ampak preprosto ne bom pustil, da me Putin v vojni, v kateri ne želim biti, spremeni v morilca," je pojasnil.
Po tem, ko je Kremelj razglasil delno mobilizacijo, je iz države pričelo bežati več vojaško sposobnih moških. V pričetku tedna so medtem štiri od petih držav, ki mejijo na Rusijo, razglasile, da ruskim državljanom ne bodo pustile vstopati v državo le na podlagi turističnih viz.
Direktni leti iz Moskve v Istanbul, Erevan, Taškent in Baku - prestolnice držav, ki Rusom omogočajo vstop brez vizumov - so bili za naslednji teden razprodani. Zato so bili mnogi, tako kot Oleg, prisiljeni oditi do nekaterih redkih kopenskih meja, ki za Ruse še ostajajo odprte.
Mejni policisti na Finskem - zadnji državi EU, ki še vedno dovoljuje vstop Rusom s turističnimi vizumi - poročajo o "izjemnem številu" ruskih državljanov, ki želijo prečkati mejo. Rusko-gruzijska in rusko- mongolska meja pa naj bi se zaradi ogromnega prometa "podirali".
"Dogaja se še večji naval kot ob pričetku vojne," je dejala Ira Lobanovskaja iz nevladne organizacije, v kateri Rusom pomagajo zapustiti državo. Njihovo spletno stran je od Putinove razglasitve o mobilizaciji obiskalo že več kot milijon in pol posameznikov. Spletna stran organizacije namreč vsebuje napotke o možnih poteh, ki se jih lahko poslužijo Rusi, ki želijo zapustiti državo. 70.000 teh posameznikov pa naj bi po ocenah aktivistke državo že zapustilo.
Pritisk čutijo tudi ti, ki so v državi ostali. Vsaj tri regije so že napovedale, da bodo zaprle svoje meje za tiste moške, ki izpolnjujejo pogoje za nabor. Mejni agenti na ruskih letališčih naj bi prav tako začeli zasliševati odhajajoče moške potnike o njihovem vojaškem statusu in preverjati povratne vozovnice. Na odhod naj bi se pripravljali tudi tisti Rusi, ki so brez vojaških izkušenj in za katere je Putin obljubil, da jih ne bo vpoklical.
V državi so sicer v sredo izbruhnili protesti proti mobilizaciji, a so protestniki neuspešni. Tamkajšnje oblasti naj bi aretirale že 1300 ljudi, največ v Moskvi in Sankt Peterburgu.
Tiskovna predstavnica Evropske komisije za notranje zadeve Anitta Hipper je ob dogajanju dejala, da se bodo v bloku posvetovali o tem, kako bodo pristopili k situaciji izdajanja humanitarnih vizumov Rusom. Tri baltske države so medtem že sporočile, da niso pripravljene ponuditi azila Rusom, ki bežijo pred naborom.
Na mobilizacijo pa se je do sedaj odzvalo že okoli 10.000 Rusov, je sporočil tiskovni predstavnik Oddelka za mobilizacijo pri ruskih oboroženih silah Vladimir Cimljanski. Po njegovih navedbah gre za prostovoljce.
KOMENTARJI (715)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.