65-letni John Hamill iz Hamiltona na Škotskem je v četrtek ob nakupu novega avtomobila doživel pravo "brexitsko presenečenje". Ko je namreč pri prodajalcu avtomobilov oddal naročilo za novega mercedesa, so mu izdali predračun s trenutno oglaševano ceno. Na celotnem dokumentu pa je dodan vodni žig, kjer piše, da se cena avtomobila lahko spremeni kadarkoli do dneva dostave, če bodo po brexitu na avtomobile, ki jih uvažajo v Združeno kraljestvo, uvedli carine.
Upokojenega direktorja je to precej vznevoljilo, saj trdi, da ga na morebitno spremembo cene po brexitu ni nihče opozoril preden je podpisal pogodbo in vplačal 500 funtov (583 evrov) depozita za avtomobil. "Naročil sem avtomobil, plačal sem 500 funtov depozita in nato so mi izročili predračun – in takrat sem izvedel, da je končna cena, ki jo bom plačal, pravzaprav neznana," pravi Hamill.
Prav tako pravi, da mu zaposleni v avtomobilskem salonu niso znali podati točnega datuma dostave, kar pomeni, da bo končni strošek za vozilo morda izvedel šele čez nekaj mesecev. "Pričakoval bi, da bi mi to povedali prej, pa mi niso. Niso mi mogli podati niti ocene o tem, za koliko se lahko poviša cena, ker ne vedo, kaj se dogaja," je opisal svojo izkušnjo z nakupom.
V normalnih okoliščinah bi avtomobil dobil do konca marca, vendar so mu prodajalci dejali, da se zaradi brexita lahko dostava zavleče vse tja do maja. Iz Mercedes-Benza so pojasnili, da so te informacije predračunu dodali zato, da stranke obvestijo, da se lahko njihove cene ob spremenjenih okoliščinah zaradi morebitnih carin spremenijo.
Njegova izkušnja z nakupom avtomobila nemške proizvodnje je le vrh ledene gore presenečenj, ki čakajo Britance po brexitu, je prepričan Škot. "Nisem bil preveč srečen, ko sem naročil avtomobil. Vendar v širšem pogledu je to le ena majhna stvar, koliko drugih stvari se odvija, pa sploh ne vemo zanje? Stvari, ki so veliko bolj resne. Mislim, da slogan "izvedimo brexit" (Get Brexit Done) zelo poenostavlja, realnost pa se bo pokazala za nekaj veliko bolj zahtevnega," je zaskrbljen 65-letnik.
Številni Britanci, predvsem pa podjetniki, že več mesecev opozarjajo, da vlada ljudem podaja premalo konkretnih informacij. "Šele, ko se pojavijo takšne situacije, dejansko izvemo, kaj se dogaja," pravi Hamill.
Mercedes-Benz najbrž ni edini avtomobilski proizvajalec, ki med pripravami na brexit skuša na tak način zaščititi svoje marže. Združenje avtomobilskih proizvajalcev in prodajalcev v Združenem kraljestvu je ta mesec pozvalo britanskega premierja Borisa Johnsona, naj zagotovi trgovinski sporazum z EU, ki bo brez carin in brez večjih trenj.
Britanska vlada si prizadeva, da Združeno kraljestvo Evropsko unijo zapusti 31. januarja, torej čez dobrih 18 dni. Johnson je bliže k uresničitvi svojega načrta, da v zastavljenem roku izpelje brexit, po tem, ko je britanski parlament prejšnji teden potrdil zakon o odhodu iz EU.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.