Tujina

Vozniki poljskih prevozniških podjetij izvedli gladovno stavko

Berlin, 26. 09. 2023 11.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vozniki tovornjakov, ki za poljske delodajalce po Evropi prevažajo različne dobrine, so v Nemčiji v okviru 10-tedenske stavke izvedli še večdnevno gladovno stavko. Kot so pojasnili njihovi predstavniki, je ta akcija njihovo zadnje upanje, da pritegnejo pozornost, saj pravijo, da so žrtve hudega izkoriščanja.

Okoli 80 voznikov, večinoma gre za Uzbekistance in Gruzijce, nekaj pa jih je tudi iz Tadžikistana, Ukrajine in Turčije, si je že pred časom postavilo tabor na bencinski črpalki na nemški avtocesti na območju Gräfenhausna.

Za Nemčijo so se odločili zato, ker se tam počutijo bolj varne kot na Poljskem, je pojasnil Edwin Atema, vodja fundacije Road Transport Due Diligence Foundation, ki spremlja in naslavlja kršitve delavskih standardov v Evropi.

Vozniki trdijo, da ne dobivajo rednih izplačil plač. Plače naj bi zamujale tudi več mesecev, ko pa pridejo, so ponavadi nižje od dogovorjenih, navajajo. V tej luči zahtevajo za 500.000 evrov neizplačanih plač. Opozarjajo še, da delajo v nehumanih pogojih. Za volanom namreč preživijo izjemno veliko časa.

Vozniki tovornjakov stavkajo.
Vozniki tovornjakov stavkajo. FOTO: AP

Stavkajoči sicer delajo za različna poljska prevozniška podjetja, ki so v lasti skupine Mazur. Tu vztrajajo, da so plače voznikom izplačane redno. Po njihovih navedbah so že izpeljali tudi notranji nadzor, ki pri izplačilih ni odkril nepravilnosti.

Dnevne delovne ure in prosti dnevi so stvar voznikov, so tudi pojasnili. Ob tem so se skušali distancirati tudi od očitkov, da morajo njihovi vozniki, še preden nastopijo delo v njihovih podjetjih, plačati visoke zneske za vizume in delovna priporočila, saj da so za to odgovorne agencije za posredovanje dela.

Mazurjevi vozniki dobrine prevažajo po različnih državah Evrope: Nemčiji, Franciji, Italiji, Avstriji, Nizozemski in Švici.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Geres
26. 09. 2023 14.04
+4
Podpiram stavko. Izjemno težaško delo, vedno so na poti, spijo v kabinah na raznih postajališčih, normalnih obrokov nimajo, družin skoraj ne vidijo, plače pa verjetno sramotne.
ShaSh
26. 09. 2023 11.58
+11
Cene transportov so totalno podcenjene ravno zaradi poljskih in litvanskih prevozniških podjetij.. Vozniki so prevsem ljudje, ki bežijo pred vojno (Ukrajinci in Rusi - z Ukrajinskimi potnimi listi), praktično živijo v kamionih za miloščino, ne pa plačo.
Geres
26. 09. 2023 14.05
+1
Pa ne vem, pri nas so cene transportov za vzhodne trge (ala Belorusija, Kazakhstan ipd.) od začetka vojne v Ukrajini zelo poskočile. Drugo pa je, koliko dobi šofer.
Pajo_36
26. 09. 2023 11.41
+9
Bravo! Zj... delodajalca, samo pokličite BAG, pa naj preverijo plačilne liste. Grem stavit, da firma krši zakon o napotenih delavcih v Nemčijo. Svaka čast, pri nas je tud okoli 5000 voznikov, ampak imajo izkoriščevalski delodajalci srečo, da niso bolj organizirani. Res pa je, da so se pri nas drastično spremenile plače in v bistvu dosegamo zahteve EU, teli reveži pa grem stavit, da ne. Zato se pa selijo firme iz Nemčije v Litvo itd..