"Pogovor s premierjem Viktorjem Orbanom je bil v pomoč pri razjasnitvi vprašanj, povezanih s sankcijami in energetsko varnostjo," je iz Budimpešte sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Napredek je dosežen, vendar bo še treba delati," je dodala. Napovedala je, da bo v kratkem sklicala še videokonferenco, na kateri bodo nadaljevali pogovore "za okrepitev regionalnega sodelovanja na področju naftne infrastrukture".
Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je sicer danes čez dan ponovil, da njegova država ne bo glasovala za sankcije proti Rusiji, saj te predstavljajo težavo za Madžarsko. "Predlog je kot atomska bomba za madžarsko gospodarstvo in bi uničila našo stabilno dobavo energije," je njegove besede na Twitterju povzel tiskovni predstavnik madžarske vlade Zoltan Kovacs.
Evropska komisija je v sredo predlagala doslej najstrožji sveženj sankcij proti Moskvi zaradi vojne v Ukrajini, ki vključuje tudi postopno uvedbo prepovedi uvoza ruske nafte v EU. Za surovo nafto predlaga šestmesečno prehodno obdobje, za naftne derivate pa se bo to izteklo konec leta.
Vendar se je več držav, ki jih skrbijo posledice prekinitve uvoza ruske nafte, dogovoru zoperstavilo. Peščica vzhodnih držav EU je zaskrbljena, da jim embargo ne bo omogočil dovolj časa za prilagoditev, čeprav je komisija sporočila, da bosta Madžarska in Slovaška za tranzicijo imeli na voljo do konca leta 2023. Nato je Bruselj pristal na to, da bi se prehodno obdobje zanju izteklo šele konec leta 2024, a Madžarske tudi to ni zadovoljilo.
Zadnji krog pogajanj veleposlanikov držav članic pri EU je potekal v nedeljo, a niso dosegli preboja. Kdaj se bodo sestali naslednjič, še ni znano.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.