"VW ima morda dve leti časa, da stvari obrne na bolje," je bil jasen glavni finančnik podjetja Arno Antlitz. Nemškemu koncernu se namreč odšteva čas do sklenitve dogovora o zmanjšanju stroškov, saj je podjetje v avtomobilskem sektorju na precepu generacije iz tehnologije na izgorevanje proti elektriki.
Volkswagen ni edini, ki se sooča s tehnološkimi izzivi, vendar je zaradi svoje edinstvene strukture upravnega odbora v negotovem položaju z le malo manevrskega prostora.
"V zadnjih 20 letih je postal izobčena pošast, saj ni želel zmanjšati obsega svoje proizvodnje mreže," je za Politico povedal evropski avtomobilski analitik Matthias Schmidt. Glavni razlog za to so po njegovem mnenju pritiski sindikatov, zaradi katerih podjetje svoje strategije ni spreminjalo.
Vodstvo podjetja sedaj želi doseči zmanjšanje izdatkov za 10 milijard evrov do leta 2026 na račun zapiranja nemških proizvodnih obratov, a sindikati so napovedali boj. Delavci v Volkswagnovih avtomobilskih tovarnah so močno zaščiteni pred odpuščanjem do leta 2029 na podlagi sporazuma iz leta 1994. Prav na ta sporazum se sedaj delavci tudi sklicujejo in pozivajo, naj se ga upošteva.
A ni vse tako preprosto. V nadzornem svetu ima svet delavcev polovico sedežev, ki so tesno povezani z deželo Spodnjo Saško, ki nadzoruje še 20 odstotkov glasovalnih pravic v nadzornem svetu. Prav v deželi na severu Nemčije je namreč tudi sedež podjetja.
Na spornem sestanku 4. septembra je Antlitz delavcem razkril, da mora podjetje odpustiti vsaj 25 tisoč delavcev. Sprva so sicer upali, da bi omenjenih 10 milijard privarčevali na račun predčasnega upokojevanja in naravnim izpadom delovne sile, a so v računici manjkale zadnje tri milijarde načrtovanega prihranka.
"Ne morete pričakovati, da bodo delavci nosili posledice vaših napak," je vodstvu Volkswagna na sestanku dejala Daniela Cavallo, predsednica sveta delavcev.
Kitajci se odločajo za svoje znamke
Volkswagnu preti Kitajska In prav na Kitajskem je bil nemški velik pionir, saj je odigral ključno vlogo pri ustvarjanju njihovih dobavnih verig za avtomobilsko industrijo in z obveznim skupnim podjetjem pomagal pri zagonu ene od največjih avtomobilskih znamk - SAIC.
Kmalu je postalo jasno, da je Volkswagen za doseg svoje rasti in prodaje odvisen od kitajskega trga, kjer pa potrošnike avtomobili z notranjim izgorevanjem ne zanimajo več. Pri nakupu električnega avtomobila pa se Kitajci odločajo za svoje znamke, ki so na področju razvoja že dohitele tuje ponudbe. Vozila VW so tako na ogromnem azijskem trgu postala nezanimiva, v prvi polovici leta 2024 se je Volkswagnova prodaja na Kitajskem zmanjšala za skoraj 20 odstotkov. "Iz Kitajske čeki ne prihajajo," je delavcem na sestanku povedal izvršni direktor Oliver Blume.
Upad kitajskega denarja je za Nemce tako velik, da je zaprtje tovarn očitna možnost, a VW bo moral sindikalistom predložiti odločen predlog za začetek pogajanj.
Ta so se že začela, ločeno. Junija so se začela pogajanja za delavce v kovinski in elektroindustriji, sindikat IG Metall je napovedal, da delavci želijo 7-odstotno povišanje, usklajeno z inflacijo.
Po oceni analitikov bo sestanek 4. septembra v prihodnje tudi vzvod za pogajanja s sindikati. Ker je na mizi možnost zaprtja tovarn in izgube delovnih mest, bi lahko avtomobilski proizvajalec 'grožnjo' uporabil za zmanjšanje povišanja plač in drugih zahtev.
Če bi pogajanja o kolektivni pogodbi propadla, je IG Metall opozoril, da bi lahko delavci začeli stavkati 29. oktobra. Jesen bo v Nemčiji še burna, napovedujejo.
KOMENTARJI (346)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.