Retorika severnokorejskega voditelja je bila vedno sovražna, zdaj pa je dosegla nov mejnik. Grozi namreč še z uničenjem simbolne strukture, ki jo je zgradil njegov oče Kim Jong Il, struktura pa predstavlja tudi načela njegovega dedka Kim il Sunga o ponovni združitvi Severne in Južne Koreje, piše CNN. A trenutni voditelj očitno ni nasledil miroljubnih nagnjenj svojih prednikov in se je odločil za bolj drzno potezo.
Severna in Južna Koreja sta namreč dolgo let razglašali končni cilj, da nekega dne znova mirno združita polotok. Vendar se Kimova najnovejša retorika odmika od cilja ponovne združitve in namesto tega drži vse bolj sovražni pristop do svoje sosede. Še toliko bolj zdaj, ko je Kim Džong Un Južno Korejo označil za "neizprosnega sovražnika". Iz ustave je treba črtati izraze, kot so neodvisnost, mirna združitev in velika narodna enotnost, je, kot poročanje severnokorejskih medijev povzemajo tuje tiskovne agencije, zahteval Kim. Na zasedanju parlamenta je znova obtožil Seul, da si prizadeva strmoglaviti njegov režim. "Vojne si ne želimo, vendar se ji tudi ne nameravamo izogniti," je poudaril.
"Kim Džong Un vzpostavlja svoj način združevanja, ki temelji na moči, s čimer razbija zapuščino Kim il Sunga in Kim Džong Ila," je dejal Jeong Eun-mee, raziskovalec na Korejskem inštitutu za nacionalno združevanje. Devetnadstropni lok, imenovan Spomenik Trem listinam narodne združitve, ki se razteza čez avtocesto med Pjongjangom in demilitariziranim območjem, je bil dokončan leta 2001, po dveh letih gradnje.
"Morali bi popolnoma odstraniti spomenik in sprejeti druge ukrepe, da bi popolnoma odstranili koncept ponovne združitve," je dejal Kim za korejsko tiskovno agencijo, ki jo povzema CNN. Kot je pojasnil, se je "nevarnost izbruha vojne precej povečala", če bo treba, pa bo celoten polotok zavzel s silo.
Seveda tudi Južna Koreja ni ostala tiho. Južnokorejski voditelj Yoon Suk Yeol je Kimu odgovoril z besedami, da njegove vlade ne bodo prestrašile grožnje. "Če bo Severna Koreja provocirala, jih bomo strogo kaznovali," je opozoril. Yoon je zavzel veliko bolj ostro stališče do Severne Koreje kot njegovi predniki, verjetno tudi zaradi Kimove politike. Vendar Južna Koreja venomer ponavlja, da nimajo težav s prebivalci Severne Koreje, temveč z njenim voditeljem. Ob tem je dodal, da bodo z veseljem sprejeli vsakega prebežnika s severa.
Pjongjang ukinja vladne agencije za ponovno združitev z Južno Korejo
Severnokorejska skupščina je sprejela še sklep o ukinitvi več državnih agencij za ponovno združitev z Južno Korejo. "Dve najbolj sovražni državi, ki sta v vojni, sta zdaj na Korejskem polotoku v hudem spopadu," po poročanju severnokorejske tiskovne agencije KCNA med drugim piše v njem. Navaja tudi, da ponovna združitev Korej ne more biti nikoli dosežena.
Agencije, ki jih je Pjongjang danes ukinil, med njimi Odbor za miroljubno združitev, so na severnokorejski strani doslej skrbele za diplomatske odnose med Severno in Južno Korejo. Državi sta sicer tehnično še vedno v vojni, saj se je ta po treh letih leta 1953 končala s premirjem in ne z mirovnim sporazumom.
Odnosi med Korejama so se v zadnjem času močno poslabšali. Med drugim je Južna Koreja zaradi izstrelitve severnokorejskega vohunskega satelita lani delno prekinila vojaški sporazum iz leta 2018, katerega namen je bil ublažiti napetosti. Zatem je Severna Koreja odstopila od sporazuma in ob tem napovedala okrepitev vojaške prisotnosti na meji. Južna Koreja je odgovorila z vojaškimi vajami.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.