Kot je ob izidu letnega poročila dejal visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko Joseph Borell, je bil vložek v obrambni sistem Unije že več let (pre)nizek. Zagotavljanje zalog Ukrajini je zato hitro izčrpalo skladišča, je dodal in ponazoril: "Vojaška pomoč Ukrajini ne prihaja iz tovarn, ampak iz zalog, ki so se hitro izčrpale, ker so bile skoraj prazne." Izpostavil je tudi, da Unija nima niti toliko obrambnih zmogljivosti, da bi se bila sposobna braniti.
Kot kaže poročilo EDA, so države članice Unije v letu 2021 za obrambo skupaj namenile 214 milijard evrov, s čimer so prvič v zgodovini za šest odstotkov (ali 14 milijard evrov) presegle medletno povprečje. Kljub temu so sredstva, namenjena za obrambo, predstavljala le odstotek in pol bruto domačega proizvoda, čeprav so se članice zavezale, da bodo v omenjeni sklad namenile vsaj dva odstotka BDP-ja.
Zadovoljivo: petina evrov gre v nabavo nove vojaške opreme
So se pa po mnenju Borella zadovoljivo povišale individualne naložbe članic v nabavo obrambne opreme, in sicer za 16 odstotkov. Za novo opremo so tako članice Unije v letu 2021 namenile 52 milijard evrov. "Na vsake štiri evre se nameni en evro za nabavo nove vojaške opreme," je ponazoril evropski predstavnik za zunanje zadeve in varnostno politiko. Članice so že tretje leto zapored nekoliko presegle cilj, da letno za nabave vojaške opreme namenijo vsaj petino sredstev.
Poraba sredstev za obrambne raziskave in tehnologijo pa se je na medletni ravni povišala za dobrih 40 odstotkov, in sicer na 3,6 milijarde evrov. Izdatki za razvoj prejšnje leto so se gibali v višini devet milijard evrov in za približno petino presegli izdatke leta 2020, piše v poročilu EDA.
Skupna nabava opreme pod povprečjem
Pri skupnem nakupu obrambne opreme so članice ostale pod povprečjem – zanj so namenile le 18 odstotkov svojih celotnih obrambnih izdatkov, merilo pa so si postavile na 35 odstotkov.
"Kratkoročne potrebe moramo rešiti z investiranjem in sodelovanjem, pa tudi večjo količino skupnih investicij," je situacijo komentiral Borell. Kot je nadaljeval, si nekatere države članice želijo bolj aktivno sodelovati pri obrambnih investicijah, a da Unija namere (pre)počasi prevaja v naročila, zaradi česar je njihovo število pod povprečjem.
"EDA je pripravljena podpreti javna naročila in stopiti v vlogo pogodbenega zastopnika. Imamo pravno podlago in izkušnje, samo proces dogovarjanja moramo pospešiti, saj je treba napolniti zaloge," je tudi pozval.
Evropska komisija je sicer v začetku leta za spodbujanje skupnih obrambnih raziskav in nakupov v proračun sprostila dodatno milijardo evrov. Ta se je priključila ostalim osmim milijardam, dodeljenim Evropskemu obrambnemu skladu za obdobje med leti 2021 in 2027.
Sicer pa je na letošnjo porabo sredstev, za katero še ni točne računice, močno vplivala ruska invazija na Ukrajino, ki je od držav članic Unije, pa tudi same EU prejela že več paketov pomoči. Države posodabljajo tudi svoje vojaške opreme. Samo Nemčija je na primer za posodobitev svoje vojaške opreme namenila 100 milijard evrov.
Paketi vojaške pomoči Ukrajini v letu 2022 presegajo 10 milijard evrov
Čeprav podatkov o tem, koliko denarnih sredstev so Unija ali njene države članice v zadnjih devetih mesecih namenile za vojaško pomoč Ukrajini, ni, lahko s hitrim pregledom donacij preštejemo, da skupna vsota presega deset milijard evrov.
Prvi paket je EU napadeni državi poslala februarja, in sicer v vrednosti 450 milijonov evrov. Naslednja dva meseca je Ukrajina prejela dvakrat po 500 milijonov evrov, konec aprila pa še dodatnih 50 milijonov. Maja je ne sestanku Vrha EU ta sprejel paket pomoči v višini devet milijard evrov, teden pred tem je država prejela 500 milijonov evrov vredno denarno vojaško pomoč. Istega meseca so prejeli tudi 200 milijonov evrov humanitarne pomoči.
Julija so se finančni ministri EU dogovorili, da državi namenijo še milijardo evrov, dodatno pomoč so zagotovili tudi zunanji ministri članic Unije. Maja je napadena država z donacijami, ki sta jih skupaj z Unijo zbirali Poljska in Švedska, prejela šest milijard evrov. Tega zneska nismo sešteli v izračun prejemkov.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v začetku prejšnjega meseca izrazila tudi željo, da bi Unija v letu 2023 Ukrajini pomagala z mesečnimi denarnimi paketi v višini 1,5 milijarde evrov, kar bi v obdobju enega leta naneslo na 18-milijardni znesek.
KOMENTARJI (394)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.