Varnost v ZDA bo ogrožena, če bo Vladimir Putin uspel v Ukrajini, je v opozorilu Donaldu Trumpu dejal vodja britanske tajne obveščevalne službe.
Sir Richard Moore je prepričan, da se Rusija ne bo ustavila na ukrajinskih mejah, vse skupaj pa bo tudi vzpodbudilo države kot so Kitajska, Severna Koreja in Iran, da prestopijo trenutne rdeče črte.
Sir Richard je še dejal: "V 37 letih v obveščevalnem poklicu še nikoli nisem videl bolj nevarnega sveta."
Med nastopom na britanskem veleposlaništvu v Parizu z Nicholasom Lernerjem, vodjo francoske zunanje obveščevalne agencije DGSE, se je šef britanske obveščevalne službe, po poročanju Sky News, lotil analize ruske vojne v Ukrajini.
"Naša varnost - britanska, francoska, evropska in čezatlantska - bo ogrožena. Stroški podpore Ukrajini so dobro znani, vendar bi bili stroški, če tega ne storimo, neskončno višji."
Ta teden je sicer novoizvoljeni predsednik ZDA razkril, da namerava za svojega odposlanca za Ukrajino in Rusijo imenovati 80-letnega generalpodpolkovnika Keitha Kellogga.
Kellogg je aprila sodeloval pri pisanju dokumenta, v katerem je dejal, da bi se morale ZDA pogajati o prekinitvi ognja v Ukrajini. En del načrta je bil, da je nadaljevanje pošiljanja ameriškega orožja Kijevu odvisno od sodelovanja ukrajinske vlade v mirovnih pogajanjih.
Sir Richard je tudi ponovno izpostavil nevarnost, ki jo predstavljajo ruske sabotažne operacije po Evropi, in še bolj zaostril retoriko glede na prejšnje javne izjave septembra skupaj z vodjo Cie, ko je dejavnost označil za "nepremišljeno" in "divjo".
Tokrat je dejal: "Pred kratkim smo odkrili osupljivo nepremišljeno kampanjo ruske sabotaže v Evropi, in to ob tem, ko se Putin in njegovi privrženci zatekajo k rožljanju z jedrskim orožjem, da bi sejali strah pred posledicami pomoči Ukrajini. Takšna dejavnost in retorika sta nevarni in več kot neodgovorni."
Opozoril pa je tudi na posledice vojne v Gazi in Libanonu, v kateri je bilo tudi izgubljenih veliko civilnih življenj – kar bi lahko sprožilo teroristične napade v Evropi.
"Še vedno moramo v celoti računati z radikalizirajočim učinkom spopadov in strašne izgube nedolžnih življenj na Bližnjem vzhodu po grozotah 7. oktobra," je dejal.
"Iranske zavezniške milice po Bližnjem vzhodu so utrpele resne udarce, a jedrske ambicije režima še naprej ogrožajo vse nas, zlasti prijatelje Francije in Združenega kraljestva v regiji, iranski režim pa si še naprej prizadeva za odpravo disidentov doma in v tujini," je prav tako opozoril.
Je pa bil precej prizanesljiv do Kitajske. "Kmariti moramo z vzponom vse bolj odločne Kitajske, ki včasih tekmuje z našimi interesi in katere vrednote se pogosto ne ujemajo z našimi," je dejal sir Richard.