Voditelji držav G7 se bodo zavezali k dobavi dodatne milijarde odmerkov cepiva revnejšim državam v naslednjem letu, da bi pospešili prizadevanja za globalno zaščito prebivalstva pred boleznijo. Že pred srečanjem je Biden sporočil, da bodo ZDA kupile 500 milijonov odmerkov Pfizerjevega cepiva in ga razdelile revnejšim državam, poroča Guardian.
"Pomagali bomo voditi svet iz pandemije ob sodelovanju z našimi globalnimi partnerji," je dejal Biden. "V težavnih časih, Američani prožamo roko pomoči," je povedal ameriški predsednik in dodal, da bodo ameriške doze močno spremenile globalno cepilno kampanjo. "Naše vrednote nam narekujejo, da naredimo vse, kar lahko, da cepimo svet proti covidu-19." Ameriški predsednik zagotavlja, da gre za ameriško pomoč brez "pritiska in povratnih uslug". "To počnemo, da rešimo življenja in končamo pandemijo. In to je to."
Končno sporočilo voditeljev bo oblikovano v nedeljo po tridnevnem zasedanju v Cornwallu. Na vrhu leta 2020 v Franciji voditelji sporočila s seznamom zavez niso objavili, saj se takratni ameriški predsednik Donald Trump pod besedilom ni želel podpisati.
Po poročanju Bloomberga, ki je pridobil osnutek sporočila, bodo med zavezami tudi boj proti prisilnemu delu v svetovnih dobavnih verigah, obljuba o odpravi nepotrebnih trgovinskih omejitev izvoza cepiv, zaveza o prehodu na vozila brez emisij in obljuba o novih sredstvih za spopadanje s podnebnimi spremembami. Hkrati bodo voditelji poudarili potrebo po zagotavljanju dolgoročne vzdržnosti javnih financ in pozvali k ukrepanju proti Pekingu zaradi slabega ravnanja z urgujskim prebivalstvom v Sinkiangu. Poleg tega bodo Rusijo pozvali, da ukrepa proti skupinam hekerjev, ki izvajajo kibernetske napade na svetovna podjetja in od njih zahtevajo plačilo odkupnine.
Poziv k novi preiskavi o izvoru koronavirusa
Ameriški predsednik Joe Biden je obveščevalnim agencijam maja naročil, naj podvojijo napore pri preiskavi izvora pandemije covida-19, vključno z možnostjo, da je novi koronavirus nenadzorovano ušel iz kakšnega kitajskega laboratorija. Ta teorija je doslej veljala za obrobno ob prevladujoči, da se je virus razvil na tržnici.
Biden je sporočil, da se je obveščevalna skupnost poenotila okrog teh dveh teorij, vendar nima na voljo dovolj informacij, da bi bila ena verjetnejša od druge. Dve agenciji naj bi se nagibali k živalskemu izvoru, tretja k laboratorijskemu izvoru, nobena pa v to ni povsem prepričana.
Širši konsenz med znanstveniki sicer ostaja, da je virus najverjetneje preskočil z živali na človeka. V začetku letošnjega leta pa je skupina Svetovne zdravstvene organizacije en mesec v Vuhanu preiskovala izvor virusa in ugotovila, da je virus najverjetneje preskočil z netopirjev na ljudi. Kot so dejali, je uhajanje iz laboratorija "zelo malo verjetno". WHO je dejala, da tudi nima dostopa do vseh potrebnih informacij. Zaradi pomanjkanja informacij so bili nekateri strokovnjaki previdni pri ugotovitvah in zahtevajo več preiskav izvora virusa, vključno z možnostjo, da je v resnici prišel iz laboratorija.
Kitajska sicer dosledno zanika, da je koronavirus pobegnil iz laboratorija. Laboratorij pa tudi ni objavil surovih podatkov ali zapisov o svojem delu s koronavirusi pri netopirjih.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.