Italijanski premier Mario Draghi je po koncu dvodnevnega vrha skupine dvajsetih gospodarsko najmočnejših držav (G20) v Rimu dejal, da je ponosen na rezultate vrha na področju boja proti podnebnim spremembam. Obenem je poudaril, da je to šele začetek.
"Zavezali smo se, da ohranimo cilj 1,5 stopinje Celzija na dosegu roke," je dejal Draghi ob koncu vrha skupine G20, ki ji Italija letos predseduje. "Ponosni smo na te rezultate, vendar pa se moramo zavedati, da je to šele začetek,." "Odločili smo se, da bomo obrnili stran pri premogu, začenši z zavezo h koncu financiranja" termoelektrarn na premog v tujini, je dodal. Poleg tega so se vse članice G20 zavezale k neto ničelnim izpustom toplogrednih plinov do sredine stoletja, je povedal.
Nemška kanclerka Angela Merkel je dogovor označila za uspeh. To je po njenih besedah "dober signal" za podnebno konferenco COP26 v škotskem Glasgowu, ki se je začela danes.
Združeni narodi in Greenpeace razočarani
Generalni sekretar ZN pa je razočaran. "Pozdravljam zaveze G20 h globalnim rešitvam, a Rim zapuščam z neizpolnjenimi upi, vendar pa vsaj niso pokopani," je zapisal na Twitterju. Tudi on bo pot nadaljeval na konferenco COP26, "da bi cilj 1,5 stopinje Celzija ohranili živ in uresničili obljube o financiranju in prilagajanju za ljudi in planet", je dodal.
Tudi v nevladnih okoljskih organizacijah so kritični do končne izjave. Po njihovem mnenju je izjava "šibka, manjka pa ji tudi ambicioznosti in vizije", so povedali v organizaciji Greenpeace.
Države G20 so odgovorne za skoraj 80 odstotkov vseh s strani človeka proizvedenih toplogrednih emisij, njihove zaveze pa so zelo pomembne tudi za uspeh podnebne konference ZN COP26, ki se je začela danes v škotskem Glasgowu.
Voditelji so se dogovorili, da treba cilj omejitve globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo ohraniti na dosegu, so sporočili viri blizu pogajanj.
"Ohranjanje cilja 1,5 stopinje na dosegu bo zahtevalo bistvena in učinkovita dejanja in zaveze vseh držav, pri čemer je treba upoštevati različne pristope," piše v izjavi, ki so jo pridobile tuje tiskovne agencije. Voditelji pozivajo k jasnim nacionalnim načrtom, v katerih bodo dolgoročni cilji usklajeni s kratko- in srednjeročnimi cilji ter tudi z mednarodnim sodelovanjem in podporo.
To je v primerjavi s Pariškim podnebnim sporazumom iz leta 2015 precej močnejša zaveza. Tedaj so se na podnebni konferenci dogovorili, da naj bi države globalno segrevanje omejile na precej pod dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijsko ravnjo in si prizadevale za omejitev na 1,5 stopinje. Trenutno zastavljeni prostovoljni nacionalni cilji sicer vodijo proti 2,7 stopinje.
Se pa voditeljem ni uspelo uskladiti glede podnebne nevtralnosti do leta 2050. Skupna izjava govori zgolj o tem, da bi ničelno stopnjo neto toplogrednih izpustov dosegli do ali okoli sredine stoletja. Po drugi strani so se strinjali, da bodo do konca tega leta končali financiranje novih termoelektrarn na premog v tujini.
Države G20 so odgovorne za skoraj 80 odstotkov vseh s strani človeka proizvedenih toplogrednih emisij, njihove zaveze pa so zelo pomembne tudi za uspeh podnebne konference ZN COP26, ki se je začela danes v škotskem Glasgowu.
Vrh se je sicer začel v soboto, ko so voditelji že potrdili dogovor o uvedbi 15-odstotnega minimalnega davka na globalne korporacije. Veliko je bilo govora tudi o boju proti pandemiji covida-19. V italijanski prestolnici zaradi vrha vladajo strogi varnostni ukrepi.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.