Voditelji članic EU, med njimi slovenski premier Robert Golob, bodo na neformalnem zasedanju na Praškem gradu govorili o ruski vojni v Ukrajini, energetiki in gospodarskih razmerah.
Med drugim bodo razpravljali o nadaljnjih ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v pismu voditeljem predlagala pet ukrepov, med njimi pripravo cenovne kapice za uvoz plina. V okviru tega ukrepa jim predlaga, da razmislijo o omejitvi cen plina v povezavi z nizozemskim vozliščem TTF, na katero je trenutno vezano določanje cen plina v Evropi.
Premier Golob je v četrtek ocenil, da gredo predlogi Komisije v pravo smer. Imajo pa voditelji čas do rednega vrha EU čez dva tedna, ko naj bi odločali o njih.
'Treba je poseči na trg'
"Kar se tiče Slovenije, imamo primarni interes, da pri energiji naredimo odločen korak naprej. Verjamem, da bo danes takšen korak tudi storjen, dokončan pa čez 14 dni," je pred današnjim vrhom v Pragi povedal Golob. Čez dva tedna bo v Bruslju potekal še redni vrh EU, na katerem naj bi nadaljnje ukrepe za soočanje z energetsko draginjo tudi sprejeli.
Po premierjevih besedah je med članicami enotno mnenje, da je treba poseči na trg in vzpostaviti regulacijo cen. Šlo bo za neke vrste cenovno kapico, ki bo dinamična in sestavljena iz več elementov, je odgovoril na vprašanje o tem, kako blizu dogovoru o cenovni kapici za plin so države EU.
Vsi se zavedajo, da se bo prihodnje leto celotno evropsko gospodarstvo znašlo v težavah, če ne bo prišlo do posega na trg, je povedal Golob.
Kot je dodal, se je namreč na četrtkovem zasedanju Evropske politične skupnosti, na katerem so poleg voditeljev članic EU sodelovali še voditelji 17 nečlanic, izkazalo, da države kandidatke za članstvo v Uniji že zdaj plačujejo visoko ceno tega, kar se dogaja v EU, saj so neto uvoznice.
"Naša dolžnost je, da s tem, ko reguliramo trg znotraj Evropske unije, poskrbimo tudi za to, da so njihovi uvozni stroški obvladljivi, ker se bodo sicer najprej sesula njihova gospodarstva, in to takoj v začetku prihodnjega leta. Če Evropska unija in posamezne članice še lahko financirajo te ukrepe neko obdobje, si kandidatke tega ne morejo privoščiti," je pojasnil.
Golob v "sorazmerno kratkih rokih" pričakuje podpis pogodbe o nakupu zemeljskega plina iz Alžirije
Glede četrtkovega prvega zasedanja Evropske politične skupnosti, na katerem je več kot 40 evropskih voditeljev enotno obsodilo rusko agresijo na Ukrajino, je sicer povedal še, da so ostali enotni na vseh pomembnih točkah. "Še več, enotnost se je razširila ven iz EU na države, ki so bile prisotne," je povedal.
Golob je ob prihodu na zasedanje spregovoril tudi o dogovarjanju o nakupu zemeljskega plina iz Alžirije. Pričakuje, da bo do obiska slovenske delegacije v Alžiriji in tudi podpisa pogodbe prišlo v "sorazmerno kratkih rokih".
Slovenija in Alžirija naj bi po premierjevih besedah podpisali pogodbo o nakupu treh teravatnih ur oziroma okoli 300 milijonov kubičnih metrov zemeljskega plina na leto, kar je približno tretjina trenutne slovenske oskrbe. Pogodbo naj bi sklenili za obdobje vsaj treh let, je povedal.
Na dnevnem redu imajo še odziv na rusko zaostrovanje agresije na Ukrajino ter nadaljnjo vojaško, finančno, humanitarno in politično podporo tej državi. Članice so sicer osmi sveženj sankcij proti Rusiji, ki vključuje tudi pravno podlago za cenovno kapico za rusko nafto, potrdile v četrtek.
Energetska kriza in vojna v Ukrajini sta zaznamovali tudi razprave na četrtkovem prvem zasedanju Evropske politične skupnosti. Več kot 40 evropskih voditeljev je enotno obsodilo rusko agresijo na Ukrajino.
KOMENTARJI (378)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.