Včeraj so v Belorusiji potekale predsedniške volitve. Glede na začasne uradne rezultate je dolgoletni predsednik Aleksander Lukašenko prejel okoli 80 odstotkov glasov, njegova izzivalka Svetlana Tihanovska pa okoli 10 odstotkov. Tihanovska poraza ne priznava.
Nasprotniki dolgoletnega predsednika so vseskozi opozarjali na številne nepravilnosti in poskuse manipulacij, po objavi rezultatov pa naj bi se zgodili tudi spopadi med protestniki na ulicah in policijo. Slednji so uporabili solzivec, šok granate in vodne topove, da bi razgnali množico, ki se je zbrala v središču. Tuji mediji so poročali tudi o tem, da je policijski kombi v središču Minska zapeljal v protestnike, pridržali naj bi 150 ljudi, še več kot 150 drugod po državi. Po navedbah Viasne je zaradi hudih poškodb glave umrl mlad protestnik, kar pa je zanikala tiskovna predstavnica notranjega ministrstva Olga Čemodan.
Nekaj protestnikov je bilo ranjenih, v središče prestolnice pa je prihitelo več reševalnih vozil. Podobni protesti so potekali tudi v mestih Brest in Zhodin. Skozi ves dan so se v državi sicer pojavljale težave z internetom, tako pa se je ustvarjal "informacijski vakuum", so sporočili aktivisti. Spopadi na ulicah so se končali po več urah, oblasti pa so sporočile, da je policija prevzela nadzor nad situacijo.
Tihanovska je sicer prepričana, da so bile volitve neveljavne, kar so pričakovali že pred tem. "Verjamem svojim očem in vidim, da je večina ljudi z nami," je dejala na tiskovni konferenci. 37-letna Tihanovska je nekdanja učiteljica in prevajalka. Šele ko so njenemu možu Sergeju preprečili, da bi sploh sodeloval in ga aretirali, je prevzela njegovo mesto. V intervjuju pred volitvami je povedala, da je morala svoje otroke poslati v tujino, potem ko je prejela grožnje, da jih bodo oblasti odpeljale v sirotišnico. Tudi sama pa je na dan volitev odšla na skrivno lokacijo, saj je prejela številne grožnje, aretirali pa so njeni dve ključni sodelavki.
Svojo izzivalko je Lukašenko sicer označil za "ubogo majhno deklico, s katero manipulirajo tuji lutkarji". Stari novi predsednik, ki ga včasih poimenujejo kar zadnji evropski diktator, je bil prvič izvoljen leta 1994. Na zadnjih volitvah leta 2015 je bil razglašen za zmagovalca s 83,5 odstotka glasov, a ni imel pravih izzivalcev, opazovalci volitev pa so poročali o težavah pri štetju glasov. Letos opazovalcev sploh niso povabili k nadzorovanju volitev, več kot 40 odstotkov glasov pa je bilo oddanih že pred volilnim dnevom.
Od začetka letošnje volilne kampanje v maju so po podatkih centra za človekove pravice Viasna aretirali več kot 2000 ljudi, med drugim tudi vodjo kampanje Tihanovske.
EU poziva k umiritvi razmer, Putin in Džinping s čestitkami
Iz Evrope prihajajo pozivi k umiritvi razmer. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je obsodil nasilno posredovanje policije. "Svobodo govora, svobodo do zbiranja in temeljne človekove pravice je treba varovati," je pozval Michel. "Nasilje proti protestnikom ni odgovor," je dodal.
EU je oblasti v Minsku že pred volitvami pozvala, naj omogočijo svobodne in pravične volitve. Nadaljnji odnosi med državami EU in Belorusijo so odvisni od izvedbe volitev, so takrat posvarili v Bruslju.
Poljska je zaradi zaostritve razmer v Minsku danes pozvala k izrednemu vrhu Evropske unije. "Oblasti so uporabile nasilje proti državljanom, ki zahtevajo spremembo v državi. Moramo podpreti beloruske državljane in njihovo iskanje svobode," je sporočil poljski premier Mateusz Morawiecki.
Poljski predsednik Andrzej Duda pa je v skupnem pismu z litovskim predsednikom Gitanasom Nausedo pozval beloruske oblasti, naj spoštujejo temeljne demokratične vrednote. "Verjameva, da je dialog vedno najboljša metoda, da se spodbudi družbeni razvoj ter razpravlja o reformah in strategijah," sta zapisala.
Je pa Lukašenku danes čestital ruski predsednik Vladimir Putin. V telegramu je izrazil upanje, da bosta lahko še poglobila rusko-beloruske odnose na vseh področjih.
Tudi kitajski voditelj Ši Džinping je v svoji čestitki Lukašenku poudaril, da zelo ceni odnose med Kitajsko in Belorusijo. Dodal je, da bi z Lukašenkom rad še naprej sodeloval pri oblikovanju obsežnega strateškega partnerstva med državama. Lukašenku je čestital tudi kazahstanski predsednik Kasim Žomart Tokajev.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.