
V predlogu je zunanje ministrstvo BiH svetu ministrov predlagalo sprejem diplomatskih not veleposlaništev Slovenije, Poljske in Romunije in soglasje za organizacijo glasovanja v teh veleposlaništvih za svoje državljane, ki bivajo v BiH.
Po tem, ko predlog zaradi nasprotovanja dela ministrov 28. maja ni dobil zadostne podpore, so bile opravljene dodatne konzultacije, ki pa niso pripomogle k odpravi blokade.
Svet ministrov predloga v prvem glasovanju ni podprl, ker so mu nasprotovali ministri iz Republike Srbske zaradi podpore treh držav resoluciji ZN o genocidu v Srebrenici, je poročala tiskovna agencija Republike Srbske Srna.
"Gre za spolitizirano potezo"
"Zunanje ministrstvo je že sporočilo, da gre za nesprejemljivo potezo vlade v BiH, ki je v nasprotju z vsemi temeljnimi vrednotami EU ter nenazadnje tudi v nasprotju s prijateljskimi odnosi med državama in ustaljenimi praksami, ko gre za izvajanje volitev," je poudarila Fajon in spomnila, da je BiH nedavno dobila zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj za članstvo v EU.
Naznanila je, da so danes na pogovor poklicali začasno odpravnico poslov BiH v Sloveniji in ji izrazili protest. Prav tako je poudarila, da tako slovensko veleposlaništvo v BiH kot zunanje ministrstvo iščeta možnosti, kako državljankam in državljanom Republike Slovenije v BiH omogočiti udeležbo na evropskih volitvah.
Ob tem je Fajon odločitev BiH označila za spolitizirano potezo, saj je v razpravo vnesla glasovanje o resoluciji ZN o genocidu v Srebrenici.
1977 volilnih upravičencev
Po podatkih slovenskega notranjega ministrstva je sicer za evropske volitve v posebni volilni imenik vpisanih 1977 volilnih upravičencev – slovenskih državljanov s stalnim prebivališčem v Bosni in Hercegovini.
Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, ki 11. julij razglaša za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh julija 1995 ubile več kot 8000 Bošnjakov. Resolucija je bila v Srbiji in Republiki Srbski glavna politična tema, saj so tamkajšnje oblasti, ki genocida ne priznavajo, govorile o resoluciji kot obsodbi celotnega srbskega naroda.
Odziv predsednice Nataše Pirc Musar: Obžalujem nerazumljivo onemogočanje soglasja za izvedbo EU volitev
Slovenija je ena najaktivnejših držav v podpori BiH na njeni evropski poti, je zapisala Pirc Musarjeva. "Tudi v sedanjem sklicu Evropskega parlamenta smo si uspešno prizadevali, da BiH dobi evropsko prihodnost. Zato obžalujem nerazumljivo onemogočanje soglasja za izvedbo EU volitev na slovenskem veleposlaništvu v Sarajevu s strani ministrov iz vrst entitete Republike Srbske. Takšne poteze dodatno zavirajo evropski napredek te države in so nesprejemljive."
Kot je dodala pričakuje, da bo BiH spoštovala vladavino prava.
Zorčič upa, da bodo našli rešitev za volivce v BiH
Povedal je, da je DVK slovenskim volivkam in volivcem v Bosni in Hercegovini poslal gradivo za volitve v Evropski parlament, tako da lahko glasujejo tudi po pošti.
Za referendume pa volilni upravičenci s stalnim prebivališčem v tujini ne prejmejo volilnega gradiva po uradni dolžnosti, ampak morajo za glasovanje po pošti iz tujine oddati vlogo najpozneje 15 dni pred dnem glasovanja. Lahko se odločijo tudi za glasovanje na diplomatsko-konzularnem predstavništvu, so pojasnili na DVK.

Po Zorčičevih besedah lahko zato na referendumskem glasovanju v BiH pride do težav, "če bo situacija takšna, o kakršni smo obveščeni s strani ministrstva za zunanje zadeve".
Izrazil je upanje, da bodo za doslej 13 prijavljenih volivcev za glasovanje na veleposlaništvu v Sarajevu našli rešitev in jim nekako omogočili glasovanje. Opozoril pa je, da je to negotovo, saj DVK nima posebnih pooblastil v zvezi z diplomatskimi odnosi z BiH, niti ni pristojen za razlaganje dunajske konvencije. Po podatkih DVK je sicer pet volivcev oddalo vlogo za glasovanje na evropskih volitvah, osem pa na posvetovalnih referendumih.
Zorčič je poudaril, da DVK skuša omogočiti glasovanje vsem volivcem, tako izseljencem kot tudi tistim, ki bodo na dan volitev v tujini. "Trudimo se, da jih - kolikor se le da - polovimo in jim omogočimo glasovanje, ampak vseh situacij pa seveda tudi ni mogoče niti predvideti niti preprečiti," je še dejal.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.