Mariana Mamonova, vojaška zdravnica, je bila ujeta v začetku aprila, ko je kot zdravnica služila v Mariupolu. Živi v težkih razmerah v ujetniškem taborišču Olenivka v okupirani regiji Doneck, kjer je bilo nedavno v napadu, za katerega obe strani krivita druga drugo, ubitih več deset ukrajinskih zapornikov.
Marianina družina je ukrajinsko vlado pozvala, naj jo izpusti v okviru izmenjave zapornikov, preden se bo konec septembra rodil njen otrok. Informacij o Marianinem trenutnem stanju je malo in ni jasno, kaj se bo zgodilo z njo ali otrokom, če bo rodila v zaporu, poroča BBC.
Ukrajinska vlada pravi, da ima informacije, da je z njo vse v redu in da je zadevi posvetila posebno pozornost. Marianin mož Vasilij je za njeno nosečnost z njunim prvim otrokom izvedel, ko je kot zdravnica služila na fronti in je od takrat ni videl.
"Novico mi je želela povedati osebno, namesto tega pa mi je pošiljala majhne namige-emojije matere in očeta z majhnim otrokom," je povedal za BBC.
Toda le nekaj tednov po tem, ko je izvedel, da bo postal oče, je Vasilij prek družbenih medijev izvedel, da so njegovo ženo ujele ruske sile.
Zaporniško taborišče Olenivka je od leta 2014 pod nadzorom ruskih oblasti v Donecku. Razmere v njem naj bi bile izredno slabe.
Sojetnica Anna Voroševa je povedala, da je morala biti Mariana ob prvem prihodu v sobi z več kot 20 drugimi zaporniki, spati pa je morala na tleh.
Ženske smo se med sabo ves čas pogovarjale in povedala nam je, da je noseča. Vsi so ji takoj poskušali pomagati-nudili so ji hrano in poskrbeli, da je dobila svež zrak, je za BBC povedala Voroševa, ki so jo izpustili julija.
Sčasoma so Mariano preselili v manjšo sobo z manj ljudmi, njeni sostanovalci pa so poskrbeli, da je lahko vsako noč spala na eni od dveh postelj v sobi. Po besedah Voroševe je bila Mariana ob prvem prihodu optimistična glede možnosti izmenjave zapornikov- vse ženske so domnevale, da bo imela zaradi nosečnosti prednost. Toda konec junija je paznik v zaporu Mariani povedal, da jo bodo izpustili šele čez najmanj mesec in pol, kar pomeni, da bo do datuma poroda ostalo le še šest tednov, preden bo izpuščena na prostost. Takrat jo je začelo vse bolj skrbeti, da bo rodila v ujetništvu, je povedala Voroševa.
"Bolnišnice in ustanove v Donecku so popolnoma odrezane od zdravstvene skupnosti, vse je v zatonu. Strah me je roditi tam," pove Mariana.
Poleg nevarnosti poroda brez ustreznih zdravstvenih storitev je Mariano skrbelo tudi, da ji bodo otroka odvzeli. Tudi Vasilij ima enake pomisleke.
"Otrok ne more biti v takšnih razmerah, zato bi ji ga lahko preprosto vzeli," je dejal.
Ena od Marianinih najboljših prijateljic Ksenija Faryna, ki je v stiku z drugimi nekdanjimi zapornicami, pravi, da so Mariani povedali, da bi jo lahko ločili od otroka, ko bo dopolnil tri leta.
Niti oblasti Donecka niti ruska obrambna vojska niso odgovorile na BBC-jeva vprašanja o Marianinem zdravju ali kaj bi se zgodilo, če bi rodila v ujetništvu.
Družina in prijatelji so za Marianino ujetništvo izvedeli iz ruskih propagandnih videoposnetkov
Marianini prijatelji in družina so za njeno ujetništvo izvedeli iz ruskih propagandnih videoposnetkov, objavljenih na družbenih omrežjih.
V enem od takih videoposnetkov, ki je bil 4. aprila objavljen na kanalu Telegram čečenskega voditelja Ramzana Kadirova, naj bi bila prikazana skupina 267 ukrajinskih marincev, ki so se predali ruskim silam. Prijatelji pravijo, da so med ujetniki prepoznali Marianin obraz.
Njena družina je takoj začela pritiskati na ukrajinsko vlado, da bi pridobila informacije, vendar so jim večkrat rekli, da morajo počakati.
"Izmenjave ujetnikov so se vrstile, vendar nisem mogel razumeti, zakaj Mariane ni bilo med njimi," je dejal njen mož Vasilij.

Spraševal se je tudi, zakaj je med nosečnostjo ostala na fronti, zlasti v Mariupolu, ki je bil v prvih treh mesecih vojne več tednov neprestano bombardiran s strani Rusije.
Faryna pravi, da je bila Mariana pred začetkom vojne optimistična in pozitivna, a ko so se razmere v Mariupolu poslabšale, je skoraj izgubila stik s svojo prijateljico. Zadnje sporočilo, ki ga je prejela od Mariane, je bilo 17. marca, napisala ji je Živa sem.
Marianini prijatelji in družina so štiri mesece potrpežljivo čakali na novice. Ker pa se je bližal pričakovani datum poroda in ni bilo nobene spremembe, so se odločili, da bodo o njenem primeru javno spregovorili, vključno s peticijo, s katero so pozvali k njeni izpustitvi.
Tiskovni predstavnik ukrajinske vlade je dejal, da je primer za vlado najpomembnejša prednostna naloga.
Vasilij upa, da bo izpostavljanje te tematike v javnosti, prepričalo oblasti, ki jih podpira Rusija, da jo izpustijo iz povsem humanitarnih razlogov.
"Tu mora biti nekaj človeškega razumevanja. Naj jo osvobodijo," pravi mož Vasilij.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.