Višje deželno sodišče na Dunaju je razveljavilo odločitev, ki jo je nižje sodišče sprejelo januarja, in sicer da se 88-letnega Josefa Fritzla lahko premesti v običajen zapor.
Prvoto odločitev je deželno sodišče v Kremsu sprejelo na podlagi tega, da 88-letni Fritzl naj ne bi več predstavljal nevarnosti za okolico. Zdravnica je nedavno podala mnenje, da je Fritzl slabega zdravja, saj da se lahko premika le s pomočjo opore, hkrati pa mu je diagnosticirala napredovano demenco.
Sodišče je odločilo, da Fritzl ne bo predčasno izpuščen, a da ga lahko premestijo v običajen zapor, kjer bi moral vsake tri mesece predložiti dokazila o terapevtskem zdravljenju. Vendar pa bi ta odločitev verjetno utrla pot, da bi ga kasneje lahko iz zapora premestili v dom za starejše. Tožilstvo se je tako februarja pritožilo in zahtevalo razveljavitev te odločitve.
V ponedeljek je višje sodišče nižjemu sodišču naložilo, naj najprej zbere več dejstev, preden bo sprejelo novo odločitev o premestitvi, ki naj bi se predvidoma zgodila aprila. "V nasprotju s prvostopenjskim sodiščem je dunajsko višje deželno sodišče ugotovilo, da potrebna dejstva za odločitev o pogojni odpustitvi iz psihiatrične ustanove še niso razjasnjena," je sporočilo sodišče.
Odločanje o morebitni Fritzlovi premestitvi v običajni zapor se na sodiščih ponavlja že vrsto let, primer pa je že večkrat obravnavalo tudi višje sodišče.
Avstrijec, ki je bil leta 2009 obsojen na dosmrtno ječo zaradi več zločinov, med drugim zaradi incesta, posilstva in zasužnjevanja, je sicer na psihiatričnem oddelku v strogo varovani enoti v zaporu Stein. Od obsodbe je tudi spremenil svoje ime, vendar ni znano, v kaj.
Kako so odkrili eno najhujših zlorab v Avstriji?
Elisabeth Fritzl je od svojega 18. leta živela v kleti, ki jo je njen oče pred tem na skrivaj zgradil in opremil z zvočno izolacijo, saj je načrtoval njeno ugrabitev. V tej ječi jo je zadrževal 24 let, ves čas pa jo je tudi spolno zlorabljal.
Elisabeth je v času ujetništva rodila sedem njegovih otrok, njen ječar pa je odločal, kateri od otrok bo živel na svobodi in kateri hiral v ujetništvu. Eden od sinov je umrl kmalu po porodu, tri je vzel Fritzl in jih odpeljal k ženi. Slednjo je prepričal, da gre za njune vnuke, ki da jima jih pošilja hči, saj naj bi bila v kultu, kjer so otroci prepovedani. Še tri otroke pa je pustil v ječi z materjo, da so hirali in trpeli.
Njegovi zločini so bili prvič razkriti, ko je eden od Elisabethinih otrok zaradi hude podhranjenosti in pomanjkanja vitaminov kritično zbolel in ga je odpeljal v bolnišnico. V bolnišnico je takrat odpeljal tudi Elisabeth, kar je naposled pripeljalo do razkritja ene najhujših zlorab na Avstrijskem.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.