Tujina

VIDEO: Spopadi na grški meji, oklepno vozilo skušalo podreti zaščitno ograjo

Ankara / Bruselj, 09. 03. 2020 07.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan se je mudil v Bruslju na pogovorih o migrantski krizi na turško-grški meji, ki se je zaostrila po tistem, ko se je Ankara odločila migrantom odpreti mejo z EU. Medtem so grške termovizijske kamere ujele turško oklepno vozilo, ki je na meji poskušalo odstranjevati ograje.

Grška vlada je včeraj objavila posnetek grške policije, narejene s termovizijsko kamero za nočno opazovanje, ki, kot trdi grška stran, prikazuje turško vojaško oklepno vozilo, kako odstranjuje zaščitno ograjo na meji, z namenom, da bi migrantom sprostilo pot v Evropo. Posnetek bi lahko še zaostril že tako napete odnose med Grčijo in Turčijo ter z Evropsko unijo.

EU in Turčija bosta temeljito preučili izvajanje migracijskega dogovora

EU in Turčija bosta temeljito preučili izvajanje migracijskega dogovora iz marca 2016, so se na današnjem srečanju v Bruslju dogovorili turški predsednik Recep Tayyip Erdogan in voditelji institucij EU. Današnje srečanje je pomemben korak v pravo smer, a še bo treba delati, je ocenil predsednik Evropskega sveta Charles Michel.

Pričakovanja niso bila velika. Za to je poskrbela predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je že dopoldne poudarila, da želi unija na drevišnjem srečanju s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom "obuditi dialog" ter da je zelo pomembno zagotoviti jasen konsenz glede nujnosti zmanjšanja napetosti in pritiskov na grško-turški meji.

Erdogan je po pogovorih odšel, ne da bi se udeležil skupne novinarske konference, kot se je sicer pričakovalo. Tako sta rezultate srečanja javnosti predstavila le Michel in von der Leynova.

Migracijski dogovor ostaja veljaven

EU in Turčija sta se po Michelovih besedah odločili, da visokega zunanjepolitičnega predstavnika unije Josepa Borrella in turškega zunanjega ministra Mevlüta Cavusogluja zadolžita za temeljit pregled izvajanja migracijskega dogovora iz marca 2016, saj so mnenja o tem, kako se ta dogovor uresničuje, različna.

Ta temeljit pregled ob sodelovanju strokovnjakov je zahtevala turška stran, je pojasnila von der Leynova, ki ocenjuje, da je današnje srečanje dobro izhodišče za nadaljnje pogovore ter da je dialog "dober in konstruktiven". Tako migranti in Grčija kot Turčija potrebujejo pomoč, je poudarila in dodala, da se sicer ne strinjajo, se pa odkrito pogovarjajo.

Migracijski dogovor iz marca 2016 po besedah von der Leynove ostaja veljaven, sedaj bodo pogledali, kako priti do skupnega razumevanja o tem, kaj manjka in kaj deluje dobro. EU se je pripravljena premakniti naprej, če bo to vzajemno ter če bo to dobro za migrante in za stabilnost regije, je dejala predsednica.

Vprašanje, ali bo Erdogan po današnjem srečanju spet zaprl vrata migrantom, ostaja brez odgovora. Ključno je izvajati dogovor; EU je pripravljena dodatno pojasniti svoje dejavnosti, od Turčije pa pričakuje, da bo izpolnila svoj del obveznosti, je po srečanju poudaril Michel v odgovoru na omenjeno vprašanje.

Dogovor med EU in Turčijo predvideva, da bo EU Turčiji v zameno za zajezitev migracijskega toka v Evropo namenila šest milijard evrov pomoči za sirske begunce v Turčiji. V Bruslju Erdoganu po tistem, ko se je migrantom odločil odpreti pot v Evropo, očitajo nespoštovanje dogovora.

Denarja sicer ne dobi turška vlada, temveč mednarodne organizacije, ki neposredno pomagajo beguncem.

Vsesplošno pričakovanje je, da bo unija zagotovila dodatno finančno pomoč, a von der Leynova je danes izpostavila, da o številkah za zdaj ne razpravljajo. Namen tokratnega srečanja je po njenih besedah "obuditi dialog" ter opredeliti skupen načrt in jasen konsenz glede nujnosti zmanjšanja napetosti in pritiskov na turško-grški meji.

V skladu z dogovorom iz marca 2016 je sicer mogoče vse nezakonite migrante, ki pridejo na grške otoke iz Turčije, vrniti nazaj v Turčijo. Za vsakega Sirca, ki ga vrnejo v Turčijo z grških otokov, lahko drugega Sirca zakonito preselijo iz Turčije v unijo.

Zgradba dogovora je po besedah von der Leynove dobra, saj vzpostavlja mehanizem, ki jasno sporoča, da nezakonitih migracij ne bodo tolerirali. A obenem je predsednica izpostavila, da je desetkrat več ljudi, ki pridejo iz Turčije v EU, kot tistih, ki jih vrnejo z grških otokov v Turčijo, ter napovedala pogovore o širšem kontekstu.

Po številnih kritikah na račun Grčije zaradi suspenza obravnave prošenj za azil in na sploh v povezavi s kršenjem temeljnih človekovih pravic pri soočanju z migranti na meji ter kritikah na račun Bruslja, ki ni zavzel jasnega stališča do teh vprašanj, je von der Leynova danes izpostavila, da je pravica do azila temeljna pravica, ki jo je treba spoštovati.

Na vprašanje, ali je zakonito streljati z gumijastimi naboji na migrante, je podala doslej najbolj jasen odgovor - da mora biti odziv vselej sorazmeren, da pretirana uporaba sile ni sprejemljiva in da je treba vse očitke glede uporabe nasilja preiskati.

Grški premier Kiriakos Micotakis je spričo razmer na grško-turški meji zaradi pritiska migrantov in beguncev dogovor med Turčijo in EU označil za "mrtvega", krivdo za to pa pripisal Erdoganu.

Grška vojska je okrepila nadzor na meji.
Grška vojska je okrepila nadzor na meji. FOTO: AP

Erdogan se je za odprtje meje Turčije za migrante in begunce odločil po tistem, ko je zaradi spopadov v severozahodni sirski pokrajini Idlib domove zapustilo skoraj milijon civilistov, ubitih pa je bilo tudi več turških vojakov. Ankara se boji novega množičnega begunskega vala iz Idliba, če bi padel v roke sirskih režimskih sil.

EU razmišlja o sprejemu 1500 begunskih otrok

Evropska unija razmišlja o sprejemu do 1500 begunskih otrok iz sprejemnih centrov v Grčiji, je danes sporočila nemška vlada, ki je pripravljena sprejeti ustrezen delež teh otrok. "Na evropski ravni se pogajamo o koaliciji voljnih za sprejem teh otrok," so sporočili v Berlinu. "Želimo podpreti Grčijo v tej težki humanitarni situaciji," so dodali.

Na grških otokih, na katere se v teh dneh zgrinjajo številni novi migranti, je veliko otrok brez spremstva, ki so sami, brez staršev, sorodnikov ali skrbnikov. Grčija, ki se je znašla pod hudim pritiskom, odkar je Turčija prenehala zadrževati migrante in begunce, poziva druge evropske države, naj sprejmejo te otroke.

Hrvaški premier Andrej Plenković je že v nedeljo izjavil, da je Hrvaška pripravljena sprejeti del begunskih otrok, ki živijo v nehumanih razmerah v sprejemnih centrih na grških otokih.

Medtem je Slovenija ob povečanem številu migrantov na meji s Turčijo danes odpremila materialno pomoč Grčiji preko mehanizma evropske humanitarne pomoči.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (328)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Patras
03. 04. 2020 20.33
+6
Če je Turčija za EU ?!????? Ni zrela. Turkov je itak po celi Evropi dovolj -preveč .
Patras
03. 04. 2020 20.31
+6
Pomagati Grčiji pri obrambi ! Kaj politiki mislijo groza ! Nameniti sredstva Grčiji za obrambo !!!!
brusilec
11. 03. 2020 08.57
+27
no, ti turki delajo nekaj takšnega kot so počeli hrvati ... edina rešitev.. evropa se mora združiti, poslati enote v grčijo in že tam zaustaviti invazijo. enako za vse ladje, ki so na poti v italijo .. če ni sprejemalcev, ni poti v evropo..
optimist11
10. 03. 2020 20.43
+9
Kaj so se včeraj dogovorili v Bruslju. Nikjer ne zasledim nobenega komentarja.
Marko Live
10. 03. 2020 11.50
+14
Kje je sedaj tudi USA ki jo zelo opevajo pa nato saj naj bi pomagal ob takih primirih. Tram ima rad take stvari, da se reši nekaj zalog streliva in začnejo znova linje izdelovat nove zaloge no kje je naša Melanica? Turki od nekdaj delajo bedarije ali ne bi bil že enkrat čas, da ga malce nasankajo?
Sokril
10. 03. 2020 09.18
+24
Sultan Erdogan ilegalno okupira dele Sirije, zakaj ne bi začel okupirati tudi dele Grčije in Bolgarije? Sultan je tudi v Libijo poslal 4750 IS/Al Qaeda ti. zmernih upornikov. Okoli cca+. 200 jih je že pobegnilo in bodo kot prebežniki kmalu v Evropi. V Siriji in Libiji novačijo otroke v vojaške formacije. Mučijo in pobijajo vojne ujetnike, EU pa še vedno miži.
Mars1212
09. 03. 2020 19.30
+35
A ni to po vsej definiciji vojna napoved?
Uporabnik113189
09. 03. 2020 16.57
+37
Turčija bo poskušala zanetiti v Grčiji nekaj podobnega kot v Siriji.. Najprej spopade na meji, pred grško ograjo kaos, potem prehod preko meje, kaos v enem delu države. To mu odgovraja, ker bo lažje držal svojo diktautro v Turčiji.. Neubogljivi bodo šli na fronte, pozornost medijev je na mejah, kaj se dogaja v ozadju je pa megla..
Prototip
09. 03. 2020 15.38
+34
A nimajo nobene bazooke,da bi jim tole železno kanto presekali na pol??
rockon
09. 03. 2020 14.49
+56
Prijatelj, ki je bil kot policist na meji med prvim valom, mi je povedal, da je veliko otrok v rokah zelo čudnih tipov, pri katerih je bilo na oko takoj jasno, da to niso njihovi starši, čeprav so tako trdili. Preveriti ni mogel nihče, uporabljali so jih namreč za lažji prehod meje in takoj ,ko jih niso več potrebovali ,so jih pustili kjer so bili. In to so ubogi begunci, ki bežijo pred vojno. Upam, da se bomo na ta val bolje pripravili in da se kaj takega ne bo več moralo dogajati
Patras
03. 04. 2020 20.34
+2
ja res samo boga Evropa, ki išče delavce za nizke plače jih bo vzela vse. Ok otroci niso nič krivi.
komakorzikanec
09. 03. 2020 14.39
+47
Me pa res zanima, če bo Evropa kaj ukrenila proti Erdoganu ali bo zopet pokleknila in mu ga " vlekla" še naprej.
marmilan
09. 03. 2020 13.07
+61
Ti so itak vsi hinavci, mislim ta vera miru.
Maks Novak
09. 03. 2020 13.06
+43
Vlad inpailer vrni se,ta bi postavil Turčina na pravo mesto to pa je na ošiljen kol,ta dedc je bil nočna mora za Turške osvajalce.
Vig1
09. 03. 2020 14.27
+41
Ja, Vlad Drakula ima verjetno precej zaslug, da nismo že tedaj postali Turki. Na koncu so ga Turki vseeno zahrbtno ubili in njegovo glavo odnesli v Istanbul, kjer jo je Sultan zmagoslavno nataknil na kol. 600 let kasneje Turki spet prehajajo v ofenzivo. Razlika je, da se je tedaj celotna Evropa z vsemi silami branila stalnih turških vpadov, sedaj pa nič ne kaže da bi se Evropa sploh kaj upirala. Bodo Turki sedaj končno okupirali Evropo, ki jo napadajo že tisočletje?
Ost1234
09. 03. 2020 14.37
+16
VigG1 -Žal Evropa tudi v 15. in 16. stoletju še zdaleč ni bila enotna glede Turškga osvajanja celine! Prej skregana! Celo Vatikan je do neke mere podpiral Turke, vsaj kar zadeva podjarmljenja pravoslavnih držav tistega časa in celo Madžarsko je prepustila na milost in nemilost Turkov...Preber si knjigo Vaska Simonitija, bodočega ministra za kulturo, " Turki so v deželi že"...
Zbujen
10. 03. 2020 15.08
+7
Pred tem smo se nevarnosti znali zoperstaviti z možmi in oborožitvijo: "Celjski grofje, ko je vodstvo rodbine prevzel Herman II. (okoli 1365–1435). Ta je leta 1396 rešil cesarja Sigismunda Luksemburškega pred smrtjo na bojnem polju, v boju z Osmani pri Nikopolju; za tem se je Sigismund poročil s Hermanovo hčerko - Barbaro Celjsko". Grof Herman II. in cesar Sigismund sta kasneje ustanovila Zmajev viteški red, Herman II. pa je bil zaradi zaslug proglašen še za slavonskega in hrvaško-dalmatinskega bana. Večji del Madžarske, vključno s Hrvati, Čehi, Slovaki, južno Nemčijo, južno Poljsko in našo "Kranjsko" deželo je bil na ta način in tedaj zaščiten.
Banion
09. 03. 2020 13.04
+25
Kaj ko bi jim poslali primerno oboroženo štajersko vardo v pomoč. Morda bi bil Šiško vesel prilike, mi bi pa videli koliko so uporabni, sevda bi jim morali iz arzenala dati tudi nekaj protioklepnih raketometov.
Ost1234
09. 03. 2020 14.38
+3
Varda je bila menda nadpovprečno uspešna že z airsoft flintami... Čemu jih dodatno oboroževat? Sam nepotreben strošek 😂😂😂
štajerc65
09. 03. 2020 13.00
+56
Za ta denar bi lahko bila na grški meji dva zida.
toxicox
09. 03. 2020 12.57
+7
sam nekateri dejansko misljijo da janša ni čistokrvni slovenc
Vig1
09. 03. 2020 14.36
+17
Levičarji se že od nekdaj držijo pravila: "Če laž ponavljaš dovolj dolgo, postane resnica".
Emil Jakse
09. 03. 2020 12.35
+53
Minska polja pa bo stvar resena...sam to je za neoliberalce prevec skrajno drsnicarsko rajse pokleknejo pted sultanom
Razumnež
09. 03. 2020 12.35
+64
Turke nagnat iz Evrope in podret vse mostove v Carigrajski ožini... Jasno jih je potrebno vreči ventudi iz NATO pakta.
tron3
09. 03. 2020 12.32
+66
Počlo bo, to je dejstvo, pa ne samo med Grki in Turki ampak tudi med Bolgari in Turki, ki tud mejijo s Turčijo, Erdi se zelo igra!!!
Rožice cvetijo
09. 03. 2020 12.31
+91
Tole je pa že precej predrzno. In odgovor Grkov? Mislim, da Erdogan samo čaka, da Grki res začnejo streljati, da bo lahko "migrantom" v roke potisnil še puške. Sanje o veliki Turčiji morda niso le sanje!?