
Učinkovitost t. i. carske bombe so preizkusili 30. oktobra leta 1961 na otoku Nova Zemlja v Arktičnem oceanu.
Ruska agencija za jedrsko energijo Rosatom je v zvezi s 75-letnico jedrske industrije objavila dokumentarni posnetek, ki je bil doslej označen kot 'tajen'. Videoposnetek prikazuje ogromno eksplozijo z različnih kotov, osredotočijo pa se tudi na izdelavo bombe. V preteklosti so obstajali krajši posnetki, a tako obsežnih posnetkov in razlag ni bilo mogoče videti brez omejitev.
Posnetek eksplozije si lahko ogledate v priloženem videu:
Zaradi njene ogromne velikosti bomba ni bila primerna za vojne namene in je v prvi vrsti služila kot demonstracija sovjetske moči med hladno vojno. O obstoju kakršnega koli drugega jedrskega orožja s tolikšno močjo ni podatkov.
Bomba je bila opremljena z zaviralnim padalom, ki jo je počasi spuščalo nad Novo Zemljo, da je imela posadka letala več časa za pobeg pred eksplozijo. Kljub temu je bilo letalo ob pristanku močno poškodovano. Eksplozija je ustvarila ognjeno kroglo premera 6,5 km, gobast oblak je segel 64 km visoko in se je razširil od 30 do 40 km. Moč eksplozije je ustrezala 50 milijonom ton TNT.
Carska bomba je sicer eksplodirala 2,4 kilometra nad tlemi in je popolnoma uničila vse zgradbe v vojaškem mestecu Severny, ki je bilo oddaljeno 55 kilometrov, o razbitih oknih pa so poročali tudi iz mest, oddaljenih več kot 900 kilometrov.
Ocenjeno je, da je bila eksplozija desetkrat močnejša, kot če bi eksplodiralo vse orožje iz druge svetovne vojne hkrati. Bomba je bila narejena, da prestraši države članice Nata in pokaže moč Sovjetske zveze. Sama bomba je tehtala 27 ton in je bila dolga 8 metrov, poroča spletna enciklopedija Wikipedia.
Celoten dokumentarni film si lahko ogledate v spodnjem videu (Opomba: celotno besedilo je v ruskem jeziku).
KOMENTARJI (332)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.