Prodajo v Rusiji je ustavil tudi Apple, ki je že prejšnji teden sprejel več ukrepov proti Rusiji. "Prejšnji teden smo ustavili ves izvoz v Rusijo. Storitve Apple Pay in druge so omejene. Ruska medija RT News in Sputnik več nista na voljo niti v App Store niti zunaj Rusije," so v torek sporočili iz tehnološkega velikana. Podjetje je prav tako onemogočilo promet in dogodke v živo na Apple Maps v Ukrajini zaradi varnosti Ukrajincev, kar je že prej storil Google oziroma Alphabet, da se Rusi ne bodo znašli na cestah.
Ameriški naftni velikan ExxonMobil je v luči ruskega napada na Ukrajino v torek napovedal, da se bo v imenu konzorcija, ki vključuje ruska, indijska in japonska podjetja začel postopoma umikati z glavnega naftnega polja, ki ga upravlja v Rusiji. "Kot odziv na nedavne dogodke začenjamo postopek prekinitve dejavnosti in pripravljamo ukrepe za izstop iz projekta Sahalin-1," je skupina zapisala v izjavi. V družbi so pri tem dodali, da obžalujejo dejanja Moskve v Ukrajini, in poudarili, da ne bodo več vlagali v nove projekte v Rusiji. "ExxonMobil podpira prebivalce Ukrajine, ko si prizadevajo braniti svojo svobodo in sami določiti svojo prihodnost kot narod," so zapisali v podjetju. Tiskovni predstavnik Exxona pa je za CNN potrdil, da je to še zadnji ruski projekt podjetja. Z opustitvijo tega projekta bi Exxon končal več kot četrt stoletno poslovno prisotnost v Rusiji. Podobne umike sta pred tem sicer že napovedali energetski družbi BP in Shell.
Da prekinja podporo ruskim letalskim prevoznikom in svoje dejavnosti v Moskvi, je v torek naznanil tudi ameriški proizvajalec letal Boeing. Kot so sporočili iz podjetja, so ustavili vse večje operacije v Moskvi in začasno zaprli svojo pisarno v Kijevu. "Prav tako ukinjamo opravljanje storitev v zvezi z dobavo delov, vzdrževanjem in tehnično podporo za ruske letalske prevoznike. Ker se konflikt nadaljuje, so naše ekipe osredotočene na zagotavljanje varnosti naših sodelavcev v regiji," so sporočili iz družbe.
Ameriški Ford je v torek naznanil, da ustavlja vse svoje operacije v Rusiji in namenja uvodnih 100.000 dolarjev pomoči ukrajinskim beguncem.
Ameriška podjetja za procesiranje plačil s kreditnimi karticami Visa, Mastercard in American Express, so v torek napovedala, da bodo zaradi mednarodnih sankcij proti Rusiji ruskim bankam onemogočila dostop do svojih plačilnih omrežij. Francosko energetsko podjetje Total je v torek napovedalo konec novih vlaganj v Rusiji in pomoč v govoru in denarju Ukrajincem. Prodajo v Rusiji je prejšnji teden ustavilo britansko avtomobilsko podjetje Jaguar Land Rover. Danski ladjar Maersk je medtem ustavil promet z Rusijo z izjemo hrane, zdravil in humanitarnih potrebščin, kar je sicer že prejšnji teden storil z Ukrajino. Prejšnji teden je promet z Rusijo ustavil tudi nemški ladjar Hapag-Lloyd.
Več ameriških filmskih podjetij, kot so Paramount, Sony, Warner Bros in Walt Disney, so napovedali zaustavitev objave novih filmov v Rusiji. Facebook oziroma Meta je v ponedeljek napovedal, da omejuje dostop do RT News in Sputnika v EU, TikTok je omejil dostop ruskih državnih medijev do platform v EU, Microsoft je RT umaknil iz svoje trgovine aplikacij in tako naprej.
Ruski predsednik Vladimir Putin pa medtem skuša zajeziti tok zahodnih podjetij, ki bežijo iz države zaradi njegove odločitve o napadu na Ukrajino.
Nadzor kapitala, namenjen zaustavitvi izseljevanja, je napovedal tudi ruski premier Mikhail Mishustin, sta v torek poročali državni tiskovni agenciji TASS in RIA. Zahodna podjetja sprejemajo odločitve zaradi političnega pritiska, je dejal, in dokler se ta pritisk ne umiri, jim bodo preprečili prodajo ruskega premoženja. "Da bi podjetjem omogočili sprejemanje informiranih odločitev, je bil pripravljen osnutek predsedniškega odloka za uvedbo začasnih omejitev pri izstopu iz ruskega premoženja," je dejal. "Pričakujemo, da bodo tisti, ki so vlagali v našo državo, lahko nadaljevali z delom tukaj."
Bo pa dobavo izdelkov v Evropo ustavila ruska jeklarska skupina Severstal, potem ko je EU uvedla sankcije tudi proti glavnemu lastniku te družbe, milijarderju Alekseju Mordašovu. Kot so sporočili iz družbe, bo pretok dobrin preusmerjen na alternativne svetovne trge. Odločitev o zaustavitvi dobave v EU je bila sprejeta v okviru sankcij, uvedenih proti delničarju, so navedli v Severstalu. EU je sankcije proti Mordašovu uvedla v ponedeljek, razlog pa naj bi bile njegove povezave s Kremljem. "Ne razumem, kako lahko sankcije zoper mene doprinesejo k razrešitvi grozljivega konflikta v Ukrajini," je Mordašov zapisal v izjavi in poudaril, da z mnogimi evropskimi državami že mnoga leta sodeluje na gospodarskem, kulturnem in humanitarnem področju. EU je Mordašovu zamrznila premoženje v uniji, omejila je tudi njegova potovanja v povezavo. Mordašov je obenem tudi največji posamični delničar v svetovnem organizatorju potovanj, nemškem TUI.
Ruska skupina v povprečju na leto v Evropo dostavi okoli 2,5 milijona ton jekla, kar predstavlja približno tretjino celotne prodaje družbe.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.