46-letni Aaron James je bil zaposlen kot delavec na visokonapetostnem vodu, ko se je junija 2021 po nesreči dotaknil žice pod visoko napetostjo. Smrtonosni 7200-voltni električni udar pa je na obrazu ameriškega veterana pustil hude posledice. Poškodbe je utrpel na levem očesu, nosu, ustnicah, bradi, levem licu in tudi levi roki. Njegova žena Meagan se spominja, da ji je zdravnik po telefonu takrat zagotovil le, da Aaron ne bo umrl, preden pride v bolnišnico.

Dve leti po nesreči pa se zanj začenja popolnoma novo življenje. Ekipa newyorških kirurgov je namreč opravila 21-urno operacijo in mu presadila celotno oko ter del obraza. Kirurgi lahko sicer že leta uspešno presajajo roženico, a to je prvič, da so uspešno presadili celotno oko, poročajo tuji mediji. Pri operaciji je sodelovalo več kot 140 zdravstvenih delavcev.
Veteran je sicer šele 19. oseba v ZDA, ki je prestala presaditev obraza, novi obraz pa je prejel od darovalca v 30. letih. Med operacijo so zdravniki v optični živec vbrizgali odrasle izvorne celice iz kostnega mozga darovalca, da bi spodbudili njegovo obnovo.
Strokovnjaki so preboj označili za ključni trenutek v prizadevanju za povrnitev vida milijonom ljudi. Zahtevno operacijo so sicer izvedli že 27. maja letos, ekipa kirurgov pa je v četrtek sporočila, da 46-letni Aaron po presaditvi okreva dobro in da je darovano oko videti izjemno zdravo. Na presajeno oko sicer ne vidi, vendar pa njegovo desno oko še vedno deluje.
"Že samo dejstvo, da smo izvedli prvo uspešno presaditev celega očesa z obrazom, je izjemen podvig, za katerega so mnogi dolgo mislili, da ni mogoč," je dejal dr. Eduardo Rodriguez, eden vodilnih kirurgov v ekipi. Poudaril je, da je to velik korak naprej, ki utira pot za naslednje poglavje za obnovitev vida. "Ne trdimo, da bomo povrnili vid, a prepričan sem, da smo korak bližje temu," je kirurg povedal za ABC News.
Zdravniki so povedali še, da obstaja neposreden pretok krvi v mrežnico – del očesa, ki v možgane pošilja slike. Čeprav ni gotovo, da bo lahko 46-letnik s svojim novim očesom kdaj ponovno videl, oko namreč ne komunicira z možgani prek vidnega živca, pa zdravniki tudi te možnosti ne izključujejo.

Za CNN je spregovorila tudi njegova žena, ki je navdušena nad uspešno operacijo. Ko je Meagan prvič pogledala v moževo novo oko, je opazila oteklino po operaciji in videla, da je oko rjavo. Aaron ima namreč naravno modre oči. Videla je tudi nov nos, ustnice in lice in takrat so jo preplavila čustva. "Bil je nor, odličen, čuden, nenavaden, ekstatičen, srečen občutek," je povedala.
Njenemu možu so morali sicer po nesreči odstraniti tudi levo roko, v naslednjih mesecih pa je prestal številne operacije, vključno z operacijo proteze za roko. A presaditev očesa je 46-letnik označil za "spremembo življenja". "Videti sem kot normalna oseba, ki se lahko sprehodi po ulici," je povedal za NBC News. Dodaja še, da bo, če se vid na levem očesu obnovi, resnično srečen, a zadovoljen je tudi že s tem, da je znanosti pomagal napredovati na tem področju in da bo znanje, ki so ga zdravniki pridobili med operacijo, morda lahko pomagalo nekomu v prihodnosti.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.