Med venezuelskimi migranti je tudi bivša učiteljica Remira Alarsa, njen mož in nečak. Na svoji težki poti so prehodili sedem držav, pri čemer jih je naprej gnala trdna odločnost, da v ZDA ponovno zaživijo. A nenadna najava administracije Joeja Bidna jih je na tej poti ustavila. 12. oktobra so ZDA odločile, da bodo v Mehiko deportirale venezuelske migrante. Ukrep je sprejet po zakonu "42", ki je bil pred tem nejasen zakon o javnem zdravju. Trumpova administracija je zakon predhodno uporabljala za hitre izgone, kar pa se očitno nadaljuje tudi po trenutno ameriško vlado, poroča The Guardian.

Družina zato zdaj razmišlja, če ni bilo vse zaman. Trenutno so v mehiškem mestu Tapachula, v migrantskem središču na mehiško-gvatemalski meji. Tam čakajo na obravnavo. Preden dosežejo ZDA, ima družina pred sabo še vsaj dva tedna poti. "Moramo nadaljevati. Stalno se želim prepričati, da od doma nisem odšla dva tedna prepozno. Ampak na vsakem postanku ti ukradejo denar, malo po malo. Zdaj bomo morali plačati še veliko več," je povedala Alarsa.

A kljub groznim razmeram nekateri pravijo, da je "povsod bolje kot v Venezueli". "Če me bodo deportirali v Mehiko, bom tam ostal in delal. Delal bom povsod, kjer mi bodo pustili – ekonomsko gledano je vsaka možnost boljša kot ta, da bi šel nazaj v Venezuelo. V Caracasu sem zaslužil 20 dolarjev (20,33 evrov) na mesec!" je povedal migrant Alcides Granado.

Nenadna sprememba zakona je sicer v nevednosti pustila več deset tisoč Venezuelcev. "Ne moremo se več pretvarjati, da gre pri tem ukrepu za zdravstven ukrep. Vlada uporablja zadnja vrata, s katerimi želijo ukiniti pravico do azila," je bil kritičen Adam Isacson, direktor Programa za nadzor obrambe v washingtonskem Uradu za Latinsko Ameriko.

Od leta 2018 je zaradi ekonomskega zloma in politične represije iz države zbežalo več kot sedem milijonov Venezuelcev. Večina se jih je ustalila drugje v Južni Ameriki. A letošnje leto so zabeležili val migrantov iz države na sever. In ravno slednji so doživeli še en pretres. Ob prihodu v Mehiko jih je tamkajšnja vlada namreč obvestila, da bodo morali v dveh tednih državo zapustiti na enak način, kot so vanjo prišli – čez južno mejo z Gvantemalo.

Migranti so zaradi tega zgroženi, saj ne želijo ponoviti svoje poti čez srhljivo džunglo Darien med Kolumbijo in Panamo. Tu morajo prečkati naporne naravne terene, pa tudi človeške plenilce. "Če mi daste milijon evrov, ne bom vstopil v Darien," je dejal Remirin mož Ramon Iflan.
Nekateri Venezuelci, ki bodo iz ZDA deportirani nazaj v Mehiko, bodo tako verjetno ostali brez kraja, kamor bi se lahko vrnili ali zatekli.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.