Podmorskemu plovilu že dalj časa sledijo pri mediju Naval news, kjer trdijo, da točno vedo, kje se 'izginula' podmornica nahaja. Njihovi zadnji slikovni viri potrjujejo, da že od 22. septembra pluje po Barentsovem morju, severno od ruskega polotoka Kola. Nazadnje so jo tam opazili v zadnjih dneh septembra. Preden je zavila v Barentsovo morje, je plula po Belem morju.
V prvih dneh oktobra pa naj bi Belgorod zapustil svojo lokacijo. Nato je po poročanju Timesa zaveznikom in članicam poslal poročilo o premiku. Pentagon se je na poročanja odzval v ponedeljek in dejal, da ima ameriška vojska načrte za široko paleto situacij in nepredvidljivih dogodkov.
Njeno trenutno potovanje, na katerem je brez premora že od 8. julija, ko je postala del ruske mornarice, velja za najdaljše do sedaj.
Približno 187 metrov dolga in 15 metrov široka podmornica K-329 Belgorod tehta skoraj 30.000 ton. Velja za največjo na svetu, opremljena pa je s posebnim strateškim jedrskim orožjem, t. i. Pozejdonom. Gre za posebno daljinsko vodeno podvodno plovilo, opremljeno z jedrsko bojno glavo. Lahko se potopi na 1000 metrov morske globine in ima 10.000-kilometrski doseg.
Naval News omenja tudi, da bi se podmornica lahko pripravljala na poskusno izstrelitev prej omenjenega orožja. Test bi bil lahko povsem rutinski, saj Pozejdona domnevno niso še nikoli preizkusili. A razlogov za izstrelitev je še več. Kot ugibajo, bi lahko oborožitveni sistem testirali tudi zgolj zaradi želje po stopnjevanju groženj z jedrskim orožjem.
Kljub temu zatrjujejo, da se jim gibanje podmornice ne zdi sporno ali zaskrbljujoče. "Za nekaj časa je izginila pod morsko gladino. To podmornice počno," so zapisali.
Odgovorna za puščanje plina na Severnem toku 1 in 2?
Ruska podmornica poleg nošnje posebnega oborožitvenega sistema Pozejdon lahko nase priključi tudi manjše podmornice, ki lahko pri potopu dosežejo izjemne globine. Zato se v povezavi z Belgorodom pojavljajo tudi ugibanja, ali je odgovorna za puščanje plinovodov Severni tok 1 in 2.
Seizmologi so namreč pred puščanjem v Baltskem morju zaznali dve močni eksploziji, v javnosti so se pojavila ugibanja, ali je šlo za sabotažo – v Rusiji so ciljali na Zahod, ki jim je obtožbe vračal.
Tehnično bi podmornica lahko izvedla tak napad, zatrjujejo na mediju. Kljub temu dvomijo, da je bila v napad res vpletena, saj so jo v času puščanja obeh plinovodov večkrat opazili v Barentsovem morju. Ob pregledu prejšnjih lokacij podmornice so tudi izključili možnost, da je sploh kdaj obiskala morje v Baltskem zalivu.
KOMENTARJI (373)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.