"Za razliko od Kijeva Lvov nima podzemne železnice, zato ljudje uporabljajo takšne podzemne bunkerje. Prostora ni veliko, prinesli so nekaj hrane in sveče. Nekateri so pripeljali tudi domače živali. V zaklonišču ostanejo, dokler ne zazvoni telefon, kar pomeni, da se lahko vrnejo na ulice," je razmere pod njimi opisal Tepina.
Vzdušje na njih pa postaja vse bolj napeto. "Danes se je kar čutila neka sprememba, veliko več je bilo živčnosti s strani vojske in policije, neštetokrat so nas legitimirali danes, potegnili celo iz prometa, na daleč so nas videli, s puškami nas ustavili, zahtevali dokumente. Ustavila nas je tudi vojaška patrulja med samim alarmom, ko nismo odšli takoj v zaklonišče, so želeli preveriti kdo smo in kaj tam počnemo. Prve sirene so nas v zaklonišče napotile že zelo zgodaj zjutraj, potem dopoldne še nekajkrat in smo kar nekaj časa preživeli v kleteh Lvova. Medtem, ko smo snemali pogovor z ukrajinskim Slovencem, so v zgradbo za našim hrbtom prišli policisti ali vojaki v civilnih oblačilih in iz nje izvlekli človeka, ki so ga vklenili in zelo hitro odpeljali. Kasneje se je razvedelo, da naj bi šlo za domnevnega ruskega diverzanta oziroma saboterja, in prav njih se najbolj bojijo tukaj v Lvovu. Nekaj informacij je, da naj bi ti - imenujejo jih ruski teroristi - skrivali orožje v ruskih pravoslavnih cerkvah. Sicer pa smo dobili tudi namig, da so tudi konvoji z orožjem, ki se z Zahoda peljejo proti samemu Kijevu, lahko tarča ruskih raketnih napadov, zato je tudi nekoliko več nervoze tukaj," je dejal v oglašanju za informativno oddajo 24UR.
Pozneje se je Tepina, ki je hkrati tudi urednik naše spletne strani, oglasil tudi v oddajo 24UR ZVEČER, prav takrat pa v noč zarezal tudi zvok siren in spet je bilo treba v klet.
Lvovska pivovarna se je preusmerila v izdelovanje molotovk, prepovedan pa je tudi alkohol, a teh pravil se sicer ne spoštuje tako: "Videli smo kar nekaj lokalnega prebivalstva, ki tega ne upošteva," je pojasnil.
Opisal je tudi odločnost prebivalstva: "Kaj takšnega pravzaprav še nisem doživel. Odločnost, da se borijo proti Rusom je neverjetna in kar 90 odstotkov Ukrajincev je prepričanih, da bodo to vojno dobili. Zagotovo pa se bodo borili za vsako ulico vsakega ukrajinskega mesta," je dodal Tepina, ki je kot vojni poročevalec pokrival že številne zgodbe - od Afganistana, Iraka, Libanona, Čečenije, Kosova.
Da je vzdušje v Lvovu precej napeto je v pogovoru za našo televizijo opisal tudi Adrian Mihalčišin, slovenski šahovski velemojster ukrajinskih korenin. V mesto prihaja vse več beguncev iz Kijeva - napolnili so hotele in zasebna stanovanja. Veliko je mladih fantov. "80.000 študentov je prišlo iz Zahoda takoj in vključili so se v vojsko," pripoveduje Mihalčišin.
Naš sogovornik sicer dvomi, da se bo fronta pomaknila vse do Lvova, vendar pa morajo biti pripravljeni na najhujše, bojijo se tudi teroristov: "Je ukaz, da morajo imeti vsi polne tanke v avtih in tudi kanistre, in morajo biti pripravljeni na evakuacijo."
Naša ekipa pa je v Lvovu obiskala tudi razpadajočo sirotišnico, kamor se je priselilo 40 otrok sirot iz Luganske regije. Že drugič so zbežali pred vojno in njihova pot je trajala 48 ur. Primanjkuje jim najosnovnejših stvari, zato POP TV v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Moste-Polje že zbira denar za pomoč otrokom brez staršev, katerih prihodnost je negotova.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.