Potem ko se je poslovil zadnji sovjetski voditelj Mihail Gorbačov, se odzivi javnosti na njegovo smrt kar vrstijo. Odzvali so se vsi najvišji predstavniki Evropske Unije, pa tudi ZDA ter Rusije.
Ameriški predsednik Joe Biden ga je označil za "redkega voditelja" in ga pohvalil kot edinstvenega politika, ki je imel "domišljijo, da vidi, da je drugačna prihodnost mogoča" sredi napetosti hladne vojne. "Ko je prišel na oblast, je hladna vojna trajala skoraj 40 let, komunizem pa še dlje, z uničujočimi posledicami," pravi Biden. Gorbačov je bil dovolj pogumen, da je sprejel demokratične reforme in jedrsko razorožitev, dodaja. "To so bila dejanja redkih voditeljev – tistega z domišljijo, da vidi, da je drugačna prihodnost mogoča, in s pogumom, da je tvegal celotno kariero, da bi jo dosegel. Rezultat je bil varnejši svet in večja svoboda za milijone ljudi."
Ruski predsednik Vladimir Putin je ob smrti Gorbačova izrazil najgloblje sožalje, poroča ruski dnevnik Izvestija. Putin je opozoril, da je imel politik velik vpliv na potek svetovne zgodovine, opozoril pa je tudi na njegove humanitarne, dobrodelne in izobraževalne dejavnosti. "Mihail Gorbačov je bil politik in državnik, ki je imel velik vpliv na potek svetovne zgodovine. Našo državo je vodil v obdobju zapletenih, dramatičnih sprememb, obsežnih zunanjepolitičnih, gospodarskih in socialnih izzivov," piše dnevnik Izvestija.
"Gorbačov je bil državnik, ki se bo zapisal v zgodovino", je dejal tiskovni predstavnik Kremlja, Dmitri Peskov. "Toda človek, ki je razbil Sovjetsko zvezo in je imel znane dobre odnose z Ronaldom Reaganom in Margaret Thatcher, je imel napačen pogled glede možnosti prisrčnih odnosov z Zahodom," dodaja.
Nekdanji britanski veleposlanik Tom Fletcher je na družbenih omrežjih delil sporočilo, ki ga je Gorbačov napisal njegovemu sinu Charlieju. V sporočilu Gorbačova z dne 6. junija 2008, ki je bilo napisano v ruščini, je bilo zapisano, da "uspeh, ki ga dosežeš, bo na koncu enak tistemu, ki ga vložiš. Moje najboljše želje za življenje, ki prinaša razlike," je zaključil Gorbačov.
"Mihail Gorbačov je bil enkraten državnik," je na spletu zapisal generalni sekretar ZN Antonio Guterres. "Svet je izgubil visokega globalnega voditelja, predanega multilateralista in neumornega zagovornika miru."
Predsednica Evropske unije Ursula von der Leyen ga je pohvalila kot "zaupanja vrednega in spoštovanega voditelja", ki je odprl pot svobodni Evropi. "Ta zapuščina je tista, ki je ne bomo pozabili," je dodala.
Britanski premier Boris Johnson je dejal, da občuduje pogum in integriteto Gorbačova, in dodal: "V času Putinove agresije v Ukrajini ostaja njegova neutrudna predanost odpiranju sovjetske družbe zgled za vse nas." Johnson je dodal, da ga skrbi, da namerava sedanje vodstvo v Moskvi izničiti dobro, kar je storil Gorbačov in da namerava iz maščevanja poustvariti sovjetski imperij. "In to vidite v Ukrajini. To je tragedija in nekaj, kar mislim, da bi za Gorbačova bilo nepredstavljivo, neupravičeno in neracionalno."
Francoski predsednik Emmanuel Macron je dejal, da je Gorbačovova "zavezanost miru v Evropi spremenila našo skupno zgodovino".
Nemški kancler Olaf Scholz je Gorbačova označil za "pogumnega reformatorja" in dodal, da je "njegova politika omogočila združitev Nemčije in izginotje železne zavese. Po zaslugi Gorbačova je imela Rusija možnost vzpostaviti demokracijo, vendar je umrl v času, ko je demokracija v Rusiji propadla in je predsednik Putin odprl nove razpoke v Evropi."
Irski premier Micheal Martin je svoje sožalje izrazil na družbenih omrežjih in pozdravil Gorbačovovo "zavezanost odprtosti, reformam in gradnji mostov z Zahodom".
Avstrijski kancler Karl Nehammer je dejal, da je 91-letnik "oblikoval zbliževanje med Vzhodom in Zahodom po padcu železne zavese v Evropi".
Nizozemski premier Mark Rutte pa obžaluje izgubo "pogumnega reformatorja z ogromnim vplivom na zgodovino".
Nekdanji ameriški državni sekretar James Baker se je poklonil Mihailu Gorbačovu in dejal, da bo svet pogrešal njegov vpliv na mednarodne zadeve. Baker, ki se je z Gorbačovom leta 1990 pogajal o ponovni združitvi Nemčije, je pozdravil sovjetskega voditelja in dejal, da so njegova prizadevanja zagotovila miren zaključek hladne vojne. "Zgodovina se bo spominjala Mihaila Gorbačova kot velikana, ki je usmerjal svoj veliki narod k demokraciji," je dejal Baker.
Sir Rodric Braithwaite, ki je bil med letoma 1988 in 1992 veleposlanik Združenega kraljestva v Moskvi, je za BBC povedal, da je bil Gorbačov kljub temu, kako ga predstavljajo ruski mediji, pogumen človek, ki je poskušal rešiti svojo državo, a mu ni uspelo. "Trdi možje v Rusiji ga imajo zdaj za nesposobnega, šibkega in morda celo za izdajalca, ki se je prodal Zahodu," pravi Braithwaite. "Bil je spodoben človek, ki je resnično poskušal narediti nekaj izvirnega za svojo državo. On je v dolgi vrsti ruskih reformatorjev, ki so poskušali nekaj narediti glede obremenjujoče dediščine, zaradi katere trpi Rusija – in jim ni uspelo."
Arnold Schwarzenegger se je državniku poklonil na družbenih omrežjih in povedal, kako občuduje reformistični pogum Gorbačova kot voditelja ZSSR. "Za vse čase se ga bodo spominjali kot heroja, ki je demontiral komunistični sistem, kljub temu, kaj je to pomenilo za njegovo oblast," je zapisal akcijski zvezdnik.
Henry Kissinger, ameriški državni sekretar pod predsednikom Richardom Nixonom, je za BBC dejal, da bo Gorbačov "v zgodovini ostal v spominu kot človek, ki je začel zgodovinske preobrazbe, ki so bile v korist človeštva in ruskega naroda".
Kljub večinoma dobrim odzivom pa se niso vsi odzvali tako pozitivno. Nekdanji šahovski velemojster ter politični aktivist Gari Kasparov je na družbenih omrežjih zapisal, da je "Gorbačovov poskus ustvariti socializem s človeškim obrazom spodletel in hvala bogu za to." Dodal je še, "da je Gorbačov podpiral Putina desetletje, nato pa so njegove kritike Putinovega uničenja demokracije v Rusiji prišle precej pozno." Za Gorbačova je zapisal, da je zaradi neuspeha postal "naključni junak na Zahodu".
"Slovenci se bomo Mihaila Gorbačova spominjali kot velike zgodovinske osebnosti, ki je razumela klic svojega časa za končanje hladne vojne, demokratični preporod ter evropsko združevanje in sodelovanje, katerega suveren del smo bili tudi mi," je predsednik Borut Pahor zapisal na družbenih omrežjih.
Sožalje je izrazilo tudi ministrstvo za zunanje zadeve, z besedami, da se bomo Gorbačova spominjali po njegovi vlogi pri končanju hladne vojne in združevanju evropskega prostora.
Odzval se je tudi ruski televizijski kanal Rossiya 24, ki je v 10 minutnem govoru opozoril na priljubljenost Gorbačova v tujini a naj bi njegova politika znotraj Rusije sprožala čedalje več vprašanj. Gorbačova je televizija predstavila kot človeka, ki podpira rusko invazijo v Ukrajini. "Vedno je veljal za izjemno kontroverzno osebnost sodobne ruske zgodovine," so dejali na kanalu.
Prokremeljski dnevnik Izvestija je Gorbačova označil za "vodjo velike države, ki je ni uspel držati skupaj".
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.