Če je mislil resno, bo prodal za okrog 21 milijard dolarjev delnic, kar znese nekaj več kot 18 milijard evrov. Gre za njegov protest proti ideji o posebnem davku na milijarderje, ki so ga v okviru pogajanj o zakonodaji za povečanje socialne in okoljske porabe predlagali demokrati, da ne bo večjega proračunskega primanjkljaja.
Musk je ob sprožitvi ankete obljubil, da bo upošteval izid, kar je v nedeljo zvečer tudi potrdil na Twitterju in delnice Tesle so se zjutraj pocenile še pred začetkom borznega trgovanja. Če bo res prodal delnice, da bi plačal davke, bodo ti davki še višji. Bogataši sicer ponavadi prodajajo delnice skozi daljše časovno obdobje, da se izognejo sumu trgovanja z notranjimi informacijami, kar je prepovedano.
Musk je v soboto pojasnil, da ne prejema plače niti bonusov od nobenega svojih podjetij, torej nima dohodka, na katerega bi plačal davek. Ima pa milijarde dolarjev, ki jih je dobil z raznimi kompenzacijskimi paketi oziroma delniškimi opcijami, ki jih lahko kupuje ali prodaja, ko podjetje izpolni ali preseže poslovne načrte.
Musk lahko na primer avgusta prihodnje leto kupi 22,86 milijona delnic Tesle po 6,24 dolarja (5,40 evrov) za kos. V petek je bila Teslina delnica vredna 1222 dolarjev (okoli 1057 evrov). Demokrati želijo takšne, kot je Musk, obrati za milijarde z uvedbo davka na neuresničeni dobiček, ko gredo delnice navzgor, četudi jih ne prodajo. Takšen davek bi doletel okrog 700 milijarderjev v ZDA, ki se jim to ne zdi pošteno.
Musk ima na Twitterju skoraj 63 milijonov sledilcev. Njegove izjave so doslej že večkrat povzročile strmoglave padce ali rasti vrednosti delnic njegovih podjetij, grozile pa so mu tudi preiskave regulatorjev.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.