11. septembra 2001 so v Kabulu talibani vladali z brezkompromisno težko roko. Televizija je bila prepovedana, glasba je bila prepovedana, so se pa novice o napadih na ZDA vseeno slišale iz zastarelih in škripajočih radijskih sprejemnikov. Elektrika v mestu je bila takrat prej izjema kot pravilo, v Kabulu je takrat živelo komaj milijon ljudi.
Potem pa so šle ZDA v vojno proti terorju, sledil je 20 let dolg neuspešen projekt gradnje države, ki se je končal tako, da so se na oblast vrnili talibani.
Nekaj stvari se je v 20 letih spremenilo. Tokrat do zob oboroženi ne dirkajo po mestnih ulicah, ampak se morajo prebijati skozi prometne zamaške v več kot petmilijonskem mestu.
"V demokratičnih obdobjih Ašrafa Ganija in Hamida Karzaja so bile razmere glede svobode izražanja dobre. Zdaj pa so v času talibanov razmere spet drugačne in težke, saj pravijo, da so nekateri deli svobode izražanja v nasprotju z islamsko zakonodajo. Želeli bi, da talibani sprejmejo, da je svoboda izražanja pravica vsakogar, ki živi kjerkoli na svetu," je za AP dejal trgovec Ahmad Naveed.
Nekatere stvari pa se torej niso spremenile. Še posebej se niso zgodile tiste spremembe, ki jih je težje doseči kot tehnološki ali infrastrukturni napredek. Družbeni premik ostaja vprašljiv. Tako so državo talibani hitro začeli vračati "h koreninam", ki jih cenijo sami – zatrli so ženske, vzeli so jim šport, jih ločili od preostale družbe in nasilno zatrli poskuse protestov.
Vrnitev talibanov na oblast je minila brez težav, brez večjega odpora, in Marzia Hamidi, tekmovalka taekwondoja, ki so se ji z vrnitvijo talibanov podrle sanje o športnem uspehu in naslovu državne prvakinje, meni, da se je to lahko zgodilo tudi zato, ker so mnogi sprejemali spremembe s figo v žepu. Sanjam se sicer še ni povsem odpovedala, zato je bila tudi na enem od nedavnih protestov, kjer so nato talibani napadli "agente Zahoda".
A pred realnostjo si ne zatiska oči: "Žal mi je, da moram povedati, da je večina moških v Afganistanu zadovoljna s prihodom talibanov. Ti moški, ki so zadovoljni s prihodom talibanov, so tisti, ki so proti svobodi in uspehu žensk v naši družbi. Na ulicah ti moški kričijo na nas in pravijo, da so tukaj talibani, da se torej ženske ne smemo prosto gibati. Ti moški so tudi proti vključevanju žensk v vlado in sistem."
Na njihovo podporo torej ženske ne morejo računati: "Če bi bile te omejitve naložene moškim, bi pa prišli na ulice in protestirali."
Na več kot kakšno pisno izjavo podpore pa afganistanske ženske najbrž ne morejo računati niti v primeru mednarodne skupnosti, ki vse bolj kaže pripravljenost na pogajanja s talibani in celo pripravljenost, da Afganistanu finančno pomaga. Kot pojasnjujejo, zato, ker Afganistancev ne želijo pahniti v še hujšo stisko, nekaj kritikov pa meni, da bo s to pomočjo predvsem ameriška vlada kupovala nekaj časa, da iz Afganistana odpelje še nekaj ujetih ljudi, z "rehabilitacijo talibanov" pa naj bi se tudi nekoliko zakril sicer jasen fiasko dveh desetletij dolgega posredovanja in predvsem kaotičnega umika.
Afganistanke bodo lahko študirale, a ločeno od moških in v nikabu
Med prvo vladavino talibanov v Afganistanu, ki se je končala po mednarodnem posredovanju leta 2001, so bile dekleta in ženske povsem izključene iz izobraževanja. Zdaj pa bo Afganistankam dovoljeno obiskovanje univerze, če bodo študirale ločeno od moških, je danes po navedbah tujih tiskovnih agencij dejal novi visokošolski minister Abdul Baki Hakani.
Kampusi univerz bodo ločeni glede na spol. Če to ne bo mogoče, bodo morale univerze določiti različen časovni razpored za ženske in moške ali zagotoviti delitev med študenti in študentkami v učilnicah. Študentke bodo poučevale ženske, če pa to ne bo mogoče, jih bodo lahko poučevali tudi moški, dokler bodo razredi v skladu s šeriatskimi pravili.
Talibani so napovedali tudi nova pravila za oblačenje na univerzah. Ženske bodo morale nositi obleko abaja in nikab, ki pokrivata celotno telo in večino obraza.
Policija se je vrnila na delo
Afganistanska policija na letališču v Kabulu se je medtem prvič, odkar so talibani prevzeli oblast v državi, vrnila na delo. Skupaj s talibanskimi varnostnimi uslužbenci znova upravljajo kontrolne točke na letališču.
Ko so talibani prejšnji mesec vstopili v Kabul in prevzeli oblast v državi, so policisti v strahu zapustili svoja delovna mesta. Talibani zagotavljajo, da so razglasili splošno amnestijo vsem, ki so delali za nekdanjo vlado, vključno z vojsko in policijo.
KOMENTARJI (278)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.