V zadnji letni oceni visokega komisarja Združenih narodov za begunce (UNHCR) je navedeno, da se je število prisilno razseljenih oseb v letu 2023 močno povečalo in doseglo rekordno število več kot 117 milijonov. Za to so v veliki, skoraj največji meri krivi konflikti, pri čemer številni, kot je v Ukrajini in Sudanu, kažejo malo znakov, da bi se lahko kmalu končali.
Za razliko od leta 2022, ko je bilo razseljenih okoli 108 milijonov ljudi, se je ta številka v letu 2023 nedvomno drastično povečala. UNHCR navaja, da podatki vključujejo begunce, prosilce za azil, notranje razseljene osebe in druge osebe, ki potrebujejo mednarodno zaščito. V prvih štirih mesecih letošnjega leta se je najbrž število razseljenih še povečalo in bo skupno število kmalu preseglo 120 milijonov, kar je dvakrat več od števila prebivalcev Italije.
"Za temi številkami, ki so vedno večje, se skrivajo neštete človeške tragedije," je dejal visoki komisar Filippo Grandi. "To trpljenje mora spodbuditi mednarodno skupnost, da nemudoma ukrepa in odpravi temeljne vzroke za prisilno razseljevanje."
Petina prisilno razseljenih oseb je v najrevnejših državah sveta, kot sta Čad in Sudan. Največ prošenj za azil na svetu, 1,2 milijona, so prejele ZDA. Naslednja je Nemčija, ki je prejela 329.000 prošenj. Migracije so v Nemčiji postale prevladujoča tema političnih razprav, v celotni Evropi pa so pripomogle k rezultatom skrajne desnice na nedavnih evropskih volitvah.
UNHCR ugotavlja tudi, da je prizadetih nesorazmerno veliko otrok, mladoletniki namreč predstavljajo 40 odstotkov vseh prisilno razseljenih oseb, kljub temu, da predstavljajo le 30 odstotkov svetovnega prebivalstva.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.