"Zdaj si prizadevamo za ustanovitev neodvisnega sodišča, ki bo izpeljalo zadnjo fazo v okviru kazenskega sodnega postopka," je v četrtek za tednik madridske nadškofije Alfa y Omega povedal prefekt dikasterija za doktrino vere, argentinski kardinal Victor Manuel Fernandez.
Marko Rupnik, ki je tudi svetovno znan umetnik in izdelovalec mozaikov, je obtožen, da je v začetku 90. letih prejšnjega stoletja izvajal spolno in psihično nasilje nad najmanj dvajsetimi ženskami, zlasti v skupnosti v Ljubljani, v kateri je deloval in ki jo je Vatikan medtem odločil razpustiti.
Skupina redovnic skupnosti Loyola je Rupnika leta 2021 obtožila, da jih je v 90. letih prejšnjega stoletja spolno in psihično zlorabil, vendar je dikasterij za nauk vere v Vatikanu po preiskavi odločil, da so obtožbe zoper Rupnika zastarale.
Rupnika so leta 2023 izključili iz jezuitskega reda, nekaj mesecev zatem pa so ga kot duhovnika sprejeli v koprsko škofijo.
Papež Frančišek je oktobra dikasterij za nauk vere zaprosil, naj pregleda njegov primer, in se odločil, da odpravi zastaralni rok ter s tem omogoči preiskavo.
Primer Rupnika v Cerkvi odmeva tudi zato, ker so njegovi mozaiki v številnih cerkvah po svetu, med drugim v romarskih središčih Lurd in Fatima. Kardinal Fernandez je za Alfa y Omega povedal, da se dikasterij za nauk vere ukvarja tudi z resnejšimi primeri, ki pa so manj odmevni.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.