Ko so talibani prevzeli oblast v Afganistanu, so obljubljali, da bodo ženske imele vse pravice, ki jim pripadajo. Očitno je šlo le za prazne besede, saj ženske trenutno ne smejo več obiskovati oziroma se šolati na univerzah, zadnja prepoved pa jim omejuje še delo v nevladnih organizacijah.
Varnostni svet je na zasedanju sporočil, da trenutne razmere predstavljajo vse večjo degradacijo človeških pravic in temeljnih svoboščin. Pozvali so k polnemu, enakopravnemu in smiselnemu sodelovanju žensk in deklet v Afganistanu.
Pozvali so talibane naj ponovno odprejo šole in spremenijo politike ter prakse, h katerim se nagibajo zdaj.
"Te omejitve so v nasprotju z zavezami, ki so jih talibani dali afganistanskemu ljudstvu, pa tudi s pričakovanji mednarodne skupnosti," je zapisano v izjavi Varnostnega sveta ZN.
Več mednarodnih organizacij je zaradi prepovedi prekinilo svoje dejavnosti v Afganistanu, vključno s humanitarnimi organizacijami, kjer so strogo obsodili prepoved ženskam, da delajo, in dejali, da brez predanega ženskega osebja, ki je bistvenega pomena za dostop do žensk, ki nujno potrebujejo pomoč, ne morejo delati. To pa povzroča drug problem, saj je na milijone prebivalcev Afganistana odvisnih od humanitarne pomoči. Če organizacije prenehajo delati, ostanejo brez hrane, zdravstvene oskrbe in zdravil.
"Nobena država se ne more razviti, družbeno in gospodarsko, brez polovice svojega prebivalstva," je dejal visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Volker Turk. Opozoril je tudi na posledice, ki jih lahko prinesejo takšni strašni ukrepi.
Tudi generalni sekretar ZN Antonio Gutteres se je oglasil glede te pereče teme in na družbenem omrežju Twitter zahteval preklic neupravičenih kršitev človekovih pravic. Te prepovedi po njegovem mnenju namreč povzročajo veliko nazadovanje afganistanskega ljudstva.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.