Od leta 2019 je število umorov v ZDA na splošno dramatično naraslo, sredi širjenja nasilnih zločinov pa so se znašli tudi policisti. Zgodi se, da je vsakih pet dni ubit policist, je prvi mož zveznega preiskovalnega urada opozoril v pogovoru za oddajo "60 minutes".

Kot pravi, je nekaj nasilja zoper može postave povezanega s problematiko nasilnih zločinov v celoti, vendar pa je bil "alarmanten odstotek" policistov ubitih v zasedi ali med patruljiranjem. "To, da nosiš značko, te ne bi smelo narediti za tarčo," je bil jasen. Ni sicer navedel, koliko od 73 ubitih policistov je bilo lani ciljanih na tak način.

Je pa na začetku letošnjega leta policijska organizacija FOP sporočila, da so v letu 2021 zabeležili 103 napade iz zasede, v katerih je bilo 130 policistov ustreljenih in 30 ubitih.
Samo v prvih treh mesecih leta 2022 so našteli že 17 tovrstnih policijskih smrti. V nedeljo je bil tako denimo ubit policist iz Južne Karoline Roy Andrew Barr, ki se je odzval na klic o nasilju v družini, nato pa je osumljenec začel streljati proti njemu in njegovima partnerjema.
Po podatkih FBI je število umorov od leta 2019 naraslo za skoraj tretjino, kar je največji skok od leta 1960, ko so začeli voditi to evidenco. "Pandemija vsekakor ni pripomogla," dodaja Wray. Kot pravi, nasilne zločine naredi vse več mladoletnikov, kar je zaskrbljujoče. Del problema je tudi preprodaja orožja širom ZDA, opažajo pa tudi alarmantno frekventnost vračanja najhujših kriminalcev nazaj na ulice.
Številu osumljencev in ostalih, ki so ubiti v spopadu s policijo, je težje slediti, a po ocenah Washington Posta povprečje zadnjih sedmih let znaša 1000 ljudi na leto. Se pa z obtožnico konča le majhen delež teh primerov.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.