Tujina

Kdo so vrhovni sodniki, ki odločajo o življenjih Američanov?

New York, 04. 05. 2022 09.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Kaya Kamenarič, STA
Komentarji
87

V ZDA se dogajajo tektonski premiki glede pravice do splava, ki jo je Američankam skoraj pol stoletja zagotavljala odločitev v primeru Roe proti Wade. Številni, ki verjamejo, da bi morala imeti ženska pravico, da se sama odloči, če bo splavila ali ne, so se tako odpravili na ulice. Po prepovedi splava v Teksasu se je za to določila še Oklahoma, ki je prepovedala splav po šestem tednu nosečnosti. O življenjih Američanov sicer odloča devet sodnikov, od tega je trenutno šest konservativnih, trije so liberalni. Kdo so?

Predsednik ZDA Joe Biden je danes še stopnjeval svoje retorične napade na republikansko stranko in nekdanjega predsednika Donalda Trumpa. Gibanje Make America Great Again je označil za najbolj ekstremno politično organizacijo v ZDA. Prav tako je znova izrazil, kako zaskrbljen je zaradi osnutka mnenja vrhovnega sodišča: "Takšna razsodba bi lahko ogrozila tudi druge temeljne pravice. Katere svoboščine bodo napadli naslednje?," se je vprašal. 

Joe Biden
Joe Biden FOTO: AP

Že desetletja stara bitka za pravico do splava je v ZDA ta teden ponovno eksplodirala. Vrhovno sodišče je namreč potrdilo osnutek mnenja, ki bi lahko kmalu razveljavilo znamenito sodbo Roe proti Wade iz leta 1973, ki je legalizirala splav po vsej državi. 

Osnutek sodbe, ki jo je spisal sodnik Samuel Alito, je tako razbesnel številne Američane, ki so se, da bi izrazili svoje nestrinjanje, odpravili na ulice. Ljudje so transparente v roke prijeli tako v Los Angelesu, San Franciscu in drugih mestih Kalifornije kot tudi drugje po državi, na primer v Misuriju, Washingtonu in Michiganu.

Čeprav je za osnutek izvedel že v ponedeljek, se je predsednik ZDA Joe Biden nanj odzval v torek. Takoj ko je bilo potrjeno, da osnutek res obstaja, je stopil pred kamere in odločitev označil za precej radikalno. Naštel je nekaj temeljnih pravic, ki bi lahko bile, če bi sodba stopila v veljavo, na kocki: "Od tega, s kom se poročiš, se boš odločil za spočetje otroka, lahko splaviš ali ne".  

Pravica do splava bi lahko postala osrednje vprašanje njegove vlade in stranke. V svojih izjavah je pozval kongres, naj v zakon kodificira pravico do splava, ki jo določa Roe proti Wadeu, sodna odločba, ki jo je sicer sam nekoč označil kot pretirano. Pred vmesnimi volitvami, ki se bodo odvile novembra, ima Biden priložnost, da na milijone ženskam, ki so ga podprle med predsedniško kampanjo, deloma tudi zaradi njegove obljube, da bo zaščitil njihovo pravico do odločanja o svojem telesu, dokaže, da se bo za to pravico res tudi boril, poroča CNN.

Objava osnutka sodbe je sicer razjezila tudi politike na obeh straneh. Demokrati so jezni zaradi vsebine sodbe, ki ugotavlja, da je bila odločitev v primeru Roe proti Wade iz leta 1973 očitno napačna. V Washingtonu tako iščejo način, da bi obvarovali pravico, ki jo imajo ženske v ZDA že skoraj pol stoletja.

Alito med svojim zaslišanjem pred izvolitvijo na položaj, na katerega ga je imenoval predsednik George Bush mlajši, ni menil tako, ampak je skupaj z drugimi konservativnimi sodniki, ki so se mu pridružili pri mnenju, podanem v osnutku, trdil, da je Roe proti Wade ustaljeni presedan vrhovnega sodišča. S to odločitvijo so Američanke po vsem ozemlju države dobile pravico do splava.

Predsednik vrhovnega sodišča John Roberts, ki ni omenjen kot podpornik Alitovega mnenja, je glede objave osnutka uvedel preiskavo izdaje informacije v javnost, podobno ogorčenje izražajo tudi republikanski zvezni in drugi politiki. Republikancem se je novembra obetal prevzem večine v senatu in predstavniškem domu, a bi lahko ukinitev pravice do splava na zvezni ravni demokratsko volilno telo spodbudila k večji volilni udeležbi.

Demokrati odločno izražajo podporo pravicam žensk do svobodne izbire, kot pravijo splavu, in vodja senatne večine Chuck Schumer je napovedal, da bo dal na glasovanje predlog zakona, ki bo formalno uzakonil odločitev iz primera Roe proti Wade. Za njegov uspeh sicer demokrati nimajo zadostne večine v senatu.

Republikanski senatorki, ki podpirata pravico do splava, Lisa Murkowski iz Aljaske in Susan Collins iz Maina, pa izražata začudenje, saj naj bi jima vrhovni sodniki Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh in Amy Coney Barrett zatrjevali, da bo Roe proti Wade obveljal.

Kdo so sodniki vrhovnega sodišča?

Vrhovni sodniki Clarence Thomas, Brett Kavanaugh, Samuel Alito, Amy Coney Barrett in Neil Gorsuch
Vrhovni sodniki Clarence Thomas, Brett Kavanaugh, Samuel Alito, Amy Coney Barrett in Neil Gorsuch FOTO: AP

Ameriško vrhovno sodišče sestavlja devet sodnikov, ki so imenovani doživljenjsko. Predlaga jih predsednik države, odobri pa senat. Sodišče ima v ZDA ključno vlogo pri odločanju o poteku življenja v Ameriki, saj ima pogosto zadnjo besedo pri zelo spornih zakonih, sporih med zveznimi državami in zvezno vlado ter preklicih usmrtitev. 

Letos se bo upokojil 83-letni Stephen Breyer, liberalni sodnik, ki ga bo poleti 2022 nadomestila prav tako liberalna Ketanji Brown Jackson. Čeprav je Biden z odhodom Breyerja lahko imenoval mlajšo sodnico, ki bo lahko delovala še dolgo časa, je razmerje med konservativnimi in liberalnimi sodniki ostalo 6:3. 

Poleg Samuela Alita, ki je spisal osnutek sodbe, med konservativne sodnike sodijo še Clarence Thomas, Brett Kavanaugh, Amy Coney Barrett in Neil Gorsuch. Med konservativne sodnike sicer spada tudi predsednik vrhovnega sodišča John Roberts, a kot že omenjeno, naj tokrat ne bi bil podpornik Alitovega mnenja. 

Med liberalne sodnike na drugi strani spadajo Sonia Sotomayor, Elena Kagan in odhajajoči Stephen Breyer.

Sodniki ameriškega vrhovnega sodišča. Sprednja vrsta od leve proti desni: Samuel A. Alito mlajši, Clarence Thomas, John G. Roberts mlajši, Stephen G. Breyer in Sonia Sotomayor. Zadnja vrsta od leve proti desni: Brett M. Kavanaugh, Elena Kagan, Neil M. Gorsuch in Amy Coney Barrett.
Sodniki ameriškega vrhovnega sodišča. Sprednja vrsta od leve proti desni: Samuel A. Alito mlajši, Clarence Thomas, John G. Roberts mlajši, Stephen G. Breyer in Sonia Sotomayor. Zadnja vrsta od leve proti desni: Brett M. Kavanaugh, Elena Kagan, Neil M. Gorsuch in Amy Coney Barrett. FOTO: Ameriško vrhovno sodišče

- Alito (od leta 2006) med podajanjem argumentov ni najbolj zgovoren, so pa njegova vprašanja vedno ostra, z njimi želi dobro razdelati logiko argumenta. V javnosti prej ni bi dobro prepoznan, čeprav je bil v zadnjem desetletju odgovoren za velik del premikov na področju poslovanja, financiranja kampanj in rasnih vprašanj. 

 

- Thomas (od leta 1991) med ustnimi zagovori na sodiščih že devet let ni postavil niti enega vprašanja. Dejal je, da mu ni mar za argumente, ki temeljijo na vprašanjih, prav tako mnenje včasih pripravi že na podlagi pisnih poročil, še preden odvetnik sploh spregovori. 

 

- Kavanaugh (od leta 2018) je nasledil Anthonyja Kennedyja, ki je bil glavni glas vrhovnega sodišča. Ker ima zelo konservativne poglede na  občutljiva vprašanja, kot je splav, so številni demokrati ostro nasprotovali njegovemu imenovanju. Njegovi pogledi na okolje in pravice do orožja so sprožili zaskrbljenost tudi med okoljevarstveniki in aktivisti za nadzor nad orožjem.

 

- Gorsuch (od leta 2017) je nasledil pokojnega vrhovnega sodnika Antonina Scalio, pozdravili so ga konzervativci, ki menijo, da kot predhodnik podobno podpira strogo razlago prava. 

 

- Roberts (od leta 2005) je tretji najmlajši predsednik vrhovnega sodišča, potrdili so ga pri 50 letih. V lanskem mandatu je bilo o več kot polovici zadev odločeno soglasno, številni opazovalci pa zasluge za to pripisujejo prav Robertsu, saj naj bi imel veliko željo po spodbujanju sporazumov. 

 

- Amy Coney Barrett (od leta 2020) pravi, da njena katoliška vera ne vpliva na njene odločitve. Njena pravna mnenja in pripombe glede splava in pravice do istospolnih porok so poskrbeli, da je postala precej priljubljena pri verski desnici, a hkrati tarča ostrega nasprotovanja levice. 

 

- Kaganova (od leta 2010) je po desetletjih prva sodnica vrhovnega sodišča, ki prej ni bila sodnica. Spada v liberalni tabor, a je bila kljub temu nedavno podpisana pod številne soglasne ali pa skoraj soglasne odločitve. Piše tako, da jo razumejo tudi laiki, brez da bi trpela pravna analiza, med ustnimi zagovori pa je agresivna spraševalka. 

 

- Breyer (od leta 1994) meni, da bi moralo sodišče upoštevati zgodovino zakonov, namen kongresa in posledice njegovih odločitev. Kritiki ga označujejo kot kralja zapletene hipotetike, prav tako naj bi pogosto skušal premostiti vrzeli med sodniki.

 

- Sotomayorjeva (od leta 2009) je prva sodnica latinskih korenin. Pogosto se pojavlja v javnosti, med drugim je bil njen memoir na New York Timesovem seznamu najbolj prodajanih, prav tako je na primer pomagala pri tradicionalnem spustu žoge na Times Squareu na silvestrovo 2013. Kritiki ocenjujejo, da se resnično trudi demistificirati sodišče in pokazati, da bi lahko vsak postal sodnik. 

Oklahoma prepovedala splav po šestem tednu nosečnosti

Republikanski guverner ameriške zvezne države Oklahoma Kevin Stitt je v torek podpisal predlog zakona, ki ga je sprejela republikanska večina v državnem kongresu in prepoveduje umetno prekinitev nosečnosti po šestem tednu nosečnosti. Posilstvo ali incest ne predstavljata izjeme. 

Večinsko konservativno vrhovno sodišče Oklahome ni uslišalo zahteve podpornikov pravice do splava, da zamrzne uresničevanje zakona do odločitve zveznih sodišč. Ženske v Oklahomi tako po novem nimajo več dostopa do splava po šestem tednu nosečnosti. Predvidene so zdravstvene izjeme, ne veljajo pa v primeru posilstva ali incesta.

Podoben zakon že velja v Teksasu, ki ga vrhovno sodišče ni ustavilo zaradi izvirnega pristopa. Zakon namreč ne predvideva kazenskih sankcij, temveč le možnost civilnih tožb. Število splavov v Teksasu je izjemno padlo, saj so številne Teksašanke umetno prekinitev nosečnosti opravile drugje, med drugim doslej tudi v sosednji Oklahomi.

Tudi najnovejši uveljavljeni zakon v Oklahomi se uvršča v del kampanje republikanskih držav proti pravici do splava, ki se ji glede na ponedeljkovo objavo osnutka sodbe konservativne večine v mediju Politico sedaj pridružuje tudi vrhovno sodišče ZDA.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (87)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

komarec
04. 05. 2022 21.35
+1
Dragi 2 4 ur niki pa koga to bri ga?
kapljač1
04. 05. 2022 15.44
+2
Ostareli impotentni, o mladih patentnih sploh več ne bi smeli odločati, sploh pa ne Kako naj živijo
AbcXyz1
04. 05. 2022 15.48
-1
Ja, naj se vsi se povprek dol dajejo in splavljajo. Bolana družba...
Flavio
04. 05. 2022 15.24
-3
Splav je morilsko dejanje. Tu gre za umor in nobeno utemeljevanje ne pride v poštev
SleepyHollow
04. 05. 2022 15.08
+2
Pravice ki so ze dolocene, ce ne vplivajo na druge ne bi smele nikoli biti ukinjene. Tako je v tem primeru, edina oseba ki ima pravico da se odloci za splav je zenska. Ce je pa za nekoga fetus ze pravo clovesko bitje potem pa naj lepo taki vzagajo fetus do statusa cloveksega bitja izven zenskega telesa. To seveda ni mozno in tudi ni logicno, ampak eni se na zalost niso rodili z logiko v glavi. Pac en kup starih prdcev, ki vidijo svet drugace, ko pa je njihova ljubica noseca jim ni problem najti nekoga ki bo opravil splav da resijo njihovo tezavo.
stromar5
04. 05. 2022 14.33
+4
Verske dogme izpred več tisoč let nimajo kaj iskati v sodobni zakonodaji!!
SleepyHollow
04. 05. 2022 15.10
-2
Nekdo ki verjame v nadnaravna bitja, ki so ne glede na svojo naprednost napisala pravila za navadne ljudi na kos papirja ali kamen. In po tisoc letih se vedno verjamejo v te bajke in povesti nimajo kaj poceti v zakonodajnih in tudi izvrsevalnih vejah drzave.
SAMO JEZNI
04. 05. 2022 13.59
+6
Otrok zaživi ob rojstvu. Pred rojstvom ga ohranja v funkcionalnem stanju samo materino telo. Ženska (še ne mama) mora sama (ali s partnerjem) odločit ali ga bo donosla ali ne ! Vse ostalo je diktatura moralnih pridigarjev.
Kritik1900
04. 05. 2022 15.39
-1
In ti pridigarji so ponavadi zafristrirani cerkveni homoseksualci
Millady
04. 05. 2022 13.41
-3
Najbolj demokratična politika, oh in sploh.. dovoljuje splav do 9 meseca nosečnosti 👎🤮🤮
amigp
04. 05. 2022 13.17
+2
Mi je bil pa zanimiv nekoč nek transparent na katerem je pisal rek od Reagana: "Opazil sem, da so se vsi, ki so za splav, že rodili."
stromar5
04. 05. 2022 14.30
+2
amigp
04. 05. 2022 13.10
-8
Vendar so k pameti pršli. Me zanima kako se bo sedaj odzval ostali svet...a bo tudi rekel glej če je pa Amerika tako rekla bo pa že prav.
urban.decay
04. 05. 2022 13.04
+5
eni vidim da zivite v casu za leseno zlico. predlagam selitev na bljiznji vzhod, kjet vam bodo odvzete skoraj vse pravice!
Flavio
04. 05. 2022 12.45
+2
Kdaj se po vašem mnenju začne človeško življenje?
AntiMarksist
04. 05. 2022 12.56
+1
Tehnicno gledano, ko se zmesat dva seta DNK in ko se jajcece ugnezi. Od takrat naprej samo se raste.
mala_koala
04. 05. 2022 13.06
+8
biggie33
04. 05. 2022 12.35
+8
Tako je to, če imajo desničarji večino na vrhovnem sodišču.. podobno je na Poljskem
AntiMarksist
04. 05. 2022 12.42
-5
Ja, ves kako se je to zgodilo? So bile volitve, narod je izvolil senat, senat je dolocil sodnike.. ce bi narod volil drugace bi dobili drugacne sodnike. Zaradi tega pa so morali levi "fortificirati" volitve..
AntiMarksist
04. 05. 2022 12.31
-4
Ce ne veste o cem se gre.. vrhovni sodniki bodo spremenili odlocitev, da je zvezna oblast pristojna za dolocanje ali je splav dovoljen ali ne. Ce to spremenijo, bo vsaka zvezna drzava lahko sprejemala zakone kot jih zelijo. Republikanski Teksas bo prepovedal pobijanje otrok, ce zaznajo puls. Demokratska Kalifornija pa bo lahko pobijala otroke 30 dni po rojstvu.. bodo demokrati pac morali iti v Kalifornijo, ce bodo hoteli pobijati otroke. Ja, malo komplicirano, samo hej, ce hocejo to bodo to naredil..
plastikman
04. 05. 2022 12.15
+3
Sami neki stari zahojeni prdci! Kako lahko ti starčki odločajo, kaj je dobro in kaj ni dobro za nas. Pejte v penzion
AntiMarksist
04. 05. 2022 12.57
+0
Ja, najbolje da preklicemo vse zakone ane. Naj vsi delajo kar hocejo. Somalija moja dezela.
Millady
04. 05. 2022 12.00
-3
Ful pomembno za nas je da vemo, kdo so ameriški Vrhovni sodniki...! Vprašanje je do katerega meseca nosečnosti je splav dovoljen - v nekaterih državah je /naj bi bil, tudi do 9 meseca??!! Kateri Vrhovni sodnik to podpira?
AntiMarksist
04. 05. 2022 13.04
+2
Kar JE dovoljen. Kalifornija. Do 30 dni po porodu mati ne more biti kriminalno odgovorna ce pac otrok ne prezivi, ker ne dobi mleka.. seveda pa mediji vedno "pozabijo" razloziti kaksni so zakoni in kaksno je stanje...
bronco60
04. 05. 2022 11.19
+3
Tako napredni, na nekaterih področjih pa še vedno v srednjem veku in na divjem zahodu.
Ost1234
04. 05. 2022 11.14
+5
Življenje v USA in polovici sveta narekuje peščica multi milijarderjev, ki jim je mar le za lastne koristi. Ni pomembna milijarda človeških življenj samo da je nekaj deset milijard v njihovih žepih. Pa naj si gre za Ukrajino, Afganistan, Irak, Sirijo, .... A so ZDA že napadle oz. izvažale svojo " demokracijo" v kako revno državo brez omembe vrednih naravnih virov? Ne?
roni77
04. 05. 2022 11.13
+0
Zanimivo je, da tako v ZDA kot tudi po svetu, lahko vidimo, da tisti ki so za splav ("pro choice") so za obvezno cepljenje proti Covidu, tisti ki pa so proti splavu pa so tudi proti obveznemu cepljenju proti Covidu. Se pravi oboji na eni strani pustijo da odločaš o svojem telesu in na drugi strani, da te pravice nimaš. Zdaj jih pa ti razumi.
AntiMarksist
04. 05. 2022 13.01
-1
Demokrati hocejo da zenske volijo za njih in so pristasi "pravice" do splava, ker je tako zelo tezko uporabljati kontracepcijo baje. So tudi zblojeni psihopati, ki hocejo vec kontrole nad drugimi in so bili absolutni pristasi mask, zapiranj, obveznih cepljenj.. republikanci so proti splavu zaradi moralnih zadrzkov. Mislijo da je pobijanje nedolznih otrok nekaj slabega. Prav tako so proti tiranskemu obnasanju oblasti.. pri nas je malo drugace, ker imamo prakticno same komuniste na oblasti in so vsi tiranski..
jps28
04. 05. 2022 11.12
-1
Bu ta ste face.
GAYPROPAGANDA
04. 05. 2022 10.57
+14
Če moški želi otroka potem se mora z žensko o tem pogovoriti in se skupaj odločita za to! Če ni sporazumno ženska odloči o rojstvu otroka! Moški so v tej zgodbi pač podrejeni! Njeno telo, njena odločitev!
AntiMarksist
04. 05. 2022 13.34
Tehnicno gledano moski nima nobene besede pri tem. Prav tako nima nobnene besede pri tem ali bo moral placevati prezivnino, ce se ona odloci proti njegovi volji da otroka donosi..