27-letni Nasir Ahmad Tawhedi iz Oklahoma Cityja je preiskovalcem priznal, da sta bila s sostorilcem pripravljena umreti kot mučenika ISIS, na dan volitev, ko bi naj izvedla več streljanj na množice. In njegovo priznanje je znatno okrepilo zaskrbljenost Američanov, da grožnja ISIS še ni prenehala.
Generalni tožilec ZDA Merrick Garland je opozoril, da se je treba proti taki grožnji boriti, Ken McCallum, vodja britanske notranje obveščevalne službe MI5, pa je poudaril tudi, da ima agencija veliko dela z obvladovanjem grožnje, ki jo predstavlja znova vzpenjajoča se teroristična organizacija. ISIS organizacija je sicer v zadnjih letih nekoliko poniknila, javnost je bila nekaj časa prepričana, da je preprosto izginila.
Vendar strokovnjaki niso več prepričani. Pred tem incidentom v ZDA so namreč v spletnih klepetalnicah zabeležili večje število šifriranih sporočil, ki so nakazovala na razprave o napadih na Zahod in predvsem na ZDA. Spletne pogovore je vodil IS-Khorasan (IS-K), veja s sedežem v Afganistanu, ki stoji tudi za napadom v Moskvi, v katerem je marca umrlo 145 ljudi. IS-K je postala najaktivnejša mednarodna sila te teroristične skupine, pred smrtonosnim napadom v Rusiji so izvedli še enega v Iranu.
Na propagandnem plakatu, ki ga je IS-K objavila septembra, je ameriške cilje uvrstila na vrh seznama. "IS-K je znova poudarila, da namerava napasti ZDA, in sicer s plakatom, na katerem je eden od borcev z granato v roki pred poslopjem ameriškega kongresa in z napisom "naslednji ste vi", je za Guardian opozoril Lucas Weber, višji analitik obveščevalnih podatkov v organizaciji Tech Against Terrorism, ki sodeluje z vladnimi agencijami po vsem svetu.
Aretacija Tawhedija pa je še omogočila vpogled v porast poskusov zarot v ZDA, ki jih je pripravila ISIS. Na primer, v začetku tega tedna je bil zaradi podpiranja organizacije obtožen moški iz Marylanda, ki je poskušal kupiti puško kalašnikov, da bi z njo napadal Američane.
Osumljenci so bili aretirani še v Kostariki, New Yorku, Los Angelesu in Filadelfiji, razkrinkali so mrežo iz osrednje Azije, v Kanadi pa naj bi državljan Pakistana načrtoval napad na newyorški judovski center.
IS-K je namreč izkoristila nemire v Afganistanu, odkar so poleti 2021 na oblast prišli talibani in v tej državi vzpostavila operativno bazo, hitro pa so začeli tudi z rekrutiranjem. Ciljajo predvsem na mlajše moške na zahodu, piše Guardian.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.