
Poleg osmih Hrvatov so bili na sodišču še uradnica oddelka za migracije na letališču v Ndoli Gloria Sondoyi Sakulenga, ki je prav tako obtožena sodelovanja pri poskusu trgovine z ljudmi, in kongovski turistični delavec Steven Mulija, ki je obtožen vodenja celotnega procesa posvajanja otrok.
Hrvati so se izrekli za nedolžne, je iz diplomatskih virov izvedela Hrvaška tiskovna agencija. Nadaljnje obravnave so predvidene za sredo, četrtek in petek naslednji teden, ko bodo zaslišali tudi priče tožilstva.
Med pričami tožilstva naj bi se pojavil tudi nekdanji poslanec Ivan Pernar. "Posredoval sem jim vse pomembne podatke, saj se mi je zdelo, da želijo hrvaške oblasti zadevo prikriti in obtožence na vse možne načine spraviti iz pripora," je nedavno dejal Pernar, poroča Dnevnik.hr. Večkrat je tudi dejal, da so dokumenti Hrvatov za posvojitve ponarejeni, državo pa je obtožil trgovine z ljudmi. Zambijskim policistom je poslal sporočilo, v katerem je trdil, da je eden od Hrvatov transspolna oseba.
Varuhinja za enakost spolov Višnja Ljubičić je zato napovedala, da bo zaradi sovraštva do transspolnih oseb proti Pernarju vložila kazensko ovadbo, ta ji je odgovoril z napovedjo, da bo podal ovadbo zaradi suma lažne naznanitve kaznivega dejanja. Mama enega od obtoženih pa se sprašuje, na podlagi česa je zambijsko državno tožilstvo Pernarja sprejelo kot pričo v zadevi.
Hrvate so aretirali 7. decembra lani, ko so se želeli s posvojenimi otroki vrniti na Hrvaško. Po 65 dneh so jih izpustili in se sedaj lahko branijo s svobode.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.