Okoli 23. ure je Zagrebčane vznemiril močan in nenaden hrup. Kmalu za tem so na družbenih omrežjih zakrožile fotografije z Jarunske ulice, kjer je zazevala velika luknja. Ta je nastala zaradi strmoglavljenja brezpilotnega letalnika. Padel je v zahodnem delu mesta, na območju Jaruna v bližini študentskega doma Stjepan Radić. Glede na močan pok je očitno eksplodiral. Preiskava še poteka, celotno območje zagrebškega sprehajališča Jarun pa so za več ur zaprli.
Prvo uradno obvestilo je hrvaško notranje ministrstvo sporočilo šele štiri ure po dogodku. "Ponoči (10. 3. 2022) po 23. uri je zagrebška policijska uprava prejela več obvestil meščanov, da so na širšem območju Jaruna začutili detonacijo, ki je sledila padcu objekta iz zraka. Na kraj dogodka smo takoj poslali policijske patrulje, ki so na zeleni površini na naslovu Jarunska bb našli krater, na širšem območju pa dve padali, za kateri smo prav tako pred tem prejeli obvestila meščanov," so zapisali v sporočilu.
V dogodku ni bil nihče poškodovan, je pa bilo poškodovanih nekaj vozil v bližini. Župan Zagreba Tomislav Tomašević je kmalu po dogodku dejal, da gre za velik letalnik in da so razbitine našli na več lokacijah. Poudaril je, da je bila izjemna sreča v nesreči ta, da nihče ni bil poškodovan. "Počakati moramo na podrobnejše uradne informacije, vendar ključno je, da za zdaj ni nobenih informacij o eksplozivnih napravah ali kakršni koli nameri," je dejal Tomašević. Dodal je, da gre za dogodek brez primere.
Na širšem območju so poleg razbitine našli tudi dve padali. Eno padalo se je zataknilo na bližnjem drevesu, na njem pa naj bi bil tudi neznani predmet. Drugo, rdeče-belo padalo, so našli na vzhodnem delu Jarunskega jezera. Ena od prič pravi, da je bil na njem tudi nahrbtnik.
Na kraju padca so našli del objekta, ki je povzročil krater s premerom tri metre in globino en meter. Malo pred 1. uro je na kraj prispela tudi vojaška policija.
Prvi del razbitin letalnika so do 14. ure že pobrali in odpeljali v vojašnico Croatia v policijski marici in v spremstvu vojaške policije.
Na območju, kjer so padle razbitine letalnika, preventivno merijo tudi raven radioaktivnega sevanja.
Potrdili, da gre za brezpilotni letalnik vojaškega tipa
Po sestanku sveta pristojnih organov varnostno-obrambnega sistema je hrvaška vlada sporočila, da poteka obsežna preiskava dogodka v Zagrebu. Potrdili so, da je na hrvaška tla padel brezpilotni letalnik vojaškega tipa, ki naj bi v hrvaški zračni prostor vstopil iz madžarskega zračnega prostora. Hrvaški varnostni organi za razjasnitev okoliščin sodelujejo tudi z Natom. Več o tem preberite tukaj:
Neuradno je Dnevnik.hr izvedel, da se na delu razbitin, ki so jih našli v kraterju, vidi rdeča zvezda in napis v cirilici.
Letalnik ni imel transponderja, zato ga nekateri radarji niso zaznali
Na območju Hrvaške je zaradi zagotavljanja nadzora kontroliranega zračnega prostora z namenom zagotavljanja operativnih storitev v zračnem prometu predpisano, da morajo biti vsa zračna plovila opremljena z ustreznimi delujočimi sekundarnimi nadzornimi radarskimi odzivniki oziroma transponderji. "Zračna plovila, ki niso opremljena s transponderjem sistem ne zazna," so pojasnili v hrvaški kontroli zračnega prometa (HKZP).
Brezpilotni letalnik, ki je ponoči vstopil v hrvaški zračni prostor in padel na območju Zagreba, ni bil opremljen s transponderjem. Zato je HKZP niti ni zaznal na svojih sekundarnih radarjih, ki jih uporabljajo za nadzor zračnega prometa.
"Naknadni pregled podatkov primarnega radarja na lokaciji Pleso je razkril radarske odboje in trajektorije, ki ustrezajo času in lokaciji strmoglavljenja drona," so sporočili iz hrvaške zračne plovbe.
Gre za ukrajinski izvidniški dron?
Nekateri domačini pravijo, da so videli padalce. Spet drugi poročajo, da je bil po dogodku v bližini kraja močan vonj po plinu.
"Slišal sem zvok, ki je zvenel kot letalo v nizkem letu ... Nato smo slišali dlje časa trajajoč zvok, ki je spominjal na grmenje ali kakšen katapult. Potem sem videl padalo, ki je bilo videti skoraj kot plahta in ne kot padalo," je za Dnevnik.hr dogodek opisala ena od prič.
Strokovnjak za vojaško letalstvo in urednik portala The War Zone, Tyler Rogoway, ki je podrobno preučil slikovni material, trdi, da bi lahko šlo za izvidniški dron iz Ukrajine.
"Nekateri pravijo, da gre za letalo, ki je strmoglavilo in da so v bližini videli padala. Drugi pravijo, da gre za izstrelek. Po temeljitem pregledu vizualnih dokazov je The War Zone prepričan, da gre pravzaprav za izvidniški dron Tu-141 "Striž", ki se je zagotovo pokvaril in preletel čez celotno Madžarsko in dele sosednjih držav v Hrvaško iz Ukrajine," je zapisal Rogoway. Dodal je, da je Ukrajina v zadnjih dneh začela uporabljati brezpilotne letalnike še iz časa Sovjetske zveze, in da so oni edini znani operater teh dronov. Ukrajinci naj bi jih še nekoliko posodobili v času Krimske vojne leta 2014, vendar pa strokovnjak pravi, da dron bolj spominja na raketo kot na tradicionalni brezpilotnik.
Kot še navaja, se je njihov sum, da gre za dron, potrdil, ko so videli eno krilo objekta, ki je ostalo nedotaknjeno. "Dejstvo, da je ta dron odletel tako daleč s poti, je hkrati neobičajno in alarmantno. To pa ne bi bila prva izguba Tu-141 v vojni. Še en dron je v Ukrajini padel pred nekaj dnevi," je dodal. Letalnik naj bi imel tudi padala, ki ublažijo padec. Pot brezpilotnika odredijo vnaprej, njegov namen pa je zbiranje obveščevalnih podatkov in snemanje, je še dejal Rogoway.
Tupoljev Tu-141 ima domet okoli 650 milj (1050 kilometrov), oblikovan pa je bil za izvidniške misije. Opremljen je lahko z različnimi napravami, med drugim s kamerami, infrardečimi napravami, radarji ... Brezpilotni letalnik je dolg približno 14,33 metra, razpon kril ima 3,88 metra, visok pa je okoli 2,44 metra.
Najverjetneje strmoglavil, ker mu je zmanjkalo goriva
Tudu upokojeni hrvaški vojaški pilot Ivan Selak je za hrvaško uredništvo N1 ocenil, da je šlo za dron Tu-141, striž ali vitez, ruske oziroma sovjetske izdelave iz 80. let prejšnjega stoletja. Izpostavil je, da to ni bojni, ampak izvidniško-vohunski letalnik.
Po besedah Selaka je strmoglavil, ker mu je zmanjkalo goriva, saj bi sicer, če bi bil rezervoar poln, ob udarcu zagotovo izbruhnil požar.
Jarun in Yarun: je šlo za pomoto?
Medtem ko pristojni organi še vedno preiskujejo incident, se na družbenih omrežjih širijo razne teorije o tem. Ena od zanimivih teorij je, da je šlo za napako pri usmerjanju drona. Namreč, v Ukrajini obstaja kraj Jarun (oziroma Yarun) v žitomirski regiji med Kijevom in Lvovom. Izvidniški dron pa je padel na zagrebški Jarun.
Nekateri zato ugibajo, da je morda šlo za napačen vnos koordinat za cilj.
KOMENTARJI (587)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.