Da bi omejili širjenje virusa, ki so ga poimenovali 2019-nCoV, so danes v 11-milijonskem Vuhanu v provinci Hubej ustavili železniški in letalski promet, avtobuse, podzemno železnico in trajekte. Prebivalce so pozvali, naj se izogibajo množicam in javnim zborovanjem.
Kitajske oblasti so odpovedale javne dogodke med prazniki. Turistične agencije in hotele so pozvali, naj ukinejo aktivnosti večjega obsega, dogodke in predstave so morali odpovedati tudi knjižnice, muzeji in gledališča. Odpovedali so celo osrednjo molitveno slovesnost v budističnem templju Guijuan, ki je lani privabila 700.000 ljudi, poroča BBC.
"Skratka, ne hodite v Vuhan. Tisti pa, ki ste tam, ne zapuščajte mesta!" je posvaril namestnik ministra za zdravje Li Bin, ki je v sredo povedal, da se novi virus širi pretežno prek dihalnega trakta, obstaja pa "možnost virusne mutacije in nadaljnjega širjenja bolezni", zato je trenutno najbolj kritično obdobje za zajezitev virusa. Tudi župan Vuhana Džov Ksjanvang je prebivalce pozval, naj ne zapuščajo mesta, obiskovalcem pa svetoval, naj ne prihajajo k njim.
Po Vuhanu so prometne povezave prekinili tudi s 70 kilometrov oddaljenima mestoma Huanggang in Ezhou. V Huanggangu s 360.000 prebivalci bo od polnoči do preklica zaprta železniška postaja, ustavili bodo javni promet. Zaprti bodo tudi bari, kinematografi in glavna tržnica, pregledovali bodo vsa vozila.
Tudi v sosednjem mestu Ezhou na nasprotnem bregu Dolge reke bodo zaprli železniško postajo in prekinili medmestne avtobusne povezave, drugih ukrepov pa za zdaj niso napovedali.
Za prekinitev prometnih povezav so se odločile še oblasti v mestu Chibi s približno pol milijona prebivalci južno od Wuhana. Podoben ukrep vstopa v veljavo v mestu Xiantao, kjer so onemogočili dostop do avtoceste ter začasno ustavili javni promet.
Zdravstvene oblasti na Kitajskem so že pred tem naznanile okrepljeno sterilizacijo in prezračevanje na letališčih in avtobusnih postajah, pa tudi na letalih in vlakih. Ljudi pozivajo k rednemu umivanju rok, izogibanju gnečam, zračenju in nošenju maske.
Po kitajskih družbenih omrežjih se širi oznaka "Wuhan is sealed off" (Vuhan je zaprt, zapečaten), eden od uporabnikov omrežja Weibo je zapisal, da imajo občutek, kot da se bliža konec sveta, drugi pa je dejal, da so zaradi ukrepov, ki so jih sprejele oblasti, na robu solz. "Vuhan je mesto v karanteni," pišejo. Skrbi jih, da jim bo zmanjkalo hrane in dezinfekcijskih sredstev.
Več kot 500 potrjenih primerov in 18 smrtnih žrtev
Kot je znano, je bolezen izbruhnila na eni od tržnic v mestu Vuhan na Kitajskem, na kateri prodajajo ribe in divjačino. Kitajske oblasti so ta teden potrdile, da se virus lahko prenaša tudi med ljudmi, za primarni vir izbruha pa veljajo živali.
Po poročanju kitajskih medijev so do zdaj v državi potrdili 544 primerov novega virusa. Virus, ki povzroči bolezen podobno pljučnici, je do zdaj zahteval 18 življenj – prvih 17 smrtnih žrtev so zabeležili v kitajski provinci Hubej, osemnajsta žrtev pa je bil 80-letnik iz province Hebej, ki obdaja Peking. Ti provinci sta med seboj oddaljeni nekaj sto kilometrov.
Primere bolezni so poleg Kitajske zaznali še v ZDA, na Tajvanu, Tajskem, Japonskem, v Južni Koreji in nazadnje tudi v Macau.
WHO: Koronavirus ni grožnja svetovnemu javnemu zdravju
Po dvodnevnem sestanku posebnega odbora Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je njen generalni direktor Tedros Adhanom Ghebreyesus dejal, da so se odločili, da koronavirusa ne bodo razglasili za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju. "Stvar je jasna. Na Kitajskem so izredne razmere, vendar (virus) še ni postal grožnja svetovnemu javnemu zdravju," je razložil Ghebreyesus. Kot je dodal, je bil poseben odbor tudi danes zelo razdvojen glede odločitve.
Pri WHO priznavajo, da je še veliko neznank okoli virusa, na primer izvor in zakaj se tako hitro širi, zato sodelujejo z vsemi partnerji na Kitajskem in v drugih državah, kjer so zabeležili primere okužbe, da bi bolje razumeli, kako virus deluje. Čeprav pričakujejo, da bodo zabeležili še nove primere, upajo, da bodo ukrepi, ki jih je sprejela Kitajska, učinkoviti.
Preventivni ukrepi na letališčih po svetu
Zaradi novega virusa več letališč po svetu uvaja preventivne ukrepe, da bi preprečili morebiten vnos bolezni v državo. Na londonskem letališču bodo lete iz Vuhana preventivno izolirali na terminalu, zdravstveno osebje pa bo preverjalo potnike za morebitnimi simptomi. Britanski inštitut za varovanje zdravja je tudi zvišal nevarnost zaradi virusa z zelo nizke na nizko.
Na Dunaju so na letališču postali bolj pozorni na potnike, ki kažejo simptome. Te bo nato pregledalo zdravstveno osebje, po potrebi pa jih bodo testirali, ali so zboleli za novo obliko koronavirusa. Dunaj ima sicer direktne povezave s Kitajsko, a nobene s provinco Hubej, kjer je izbruhnil virus.
Ukrepe uvajajo tudi v Rusiji, predvsem na 4200 kilometrov dolgi meji s Kitajsko, kjer bodo merili temperaturo potnikov in jih dodatno zaslišali. Za zdaj v Rusiji še niso zaznali pojava virusa.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.