V času ugrabitve naj bi profesor, skupaj z lokalnimi študenti in vodniki, opravljal raziskavo v bližini gore Bosavi. Identitete ugrabljenega profesorja časnik The Guardian ne razkriva.
Premier Papue Nove Gvineje James Marape je ugrabitev potrdil in povedal, da so z ugrabitelji že navezali stik. "Družinam ugrabljenih želim sporočiti, da smo že pričeli z delom. Stik z ugrabitelji smo vzpostavili preko sekundarnih virov. Zahtevali so odkupnino. Te njihove zahteve ne podpiramo. Kljub temu primer obravnavamo zelo vestno in skrbno, saj vemo, da so ogrožena življenja," je povedal novinarjem.
Avstralsko zunanje ministrstvo informacij o ugrabitvi ni komentiralo.
To sicer ni prva ugrabitev v Novi Gvineji. Na zahodnem delu otoka, v provinci Papua (znani tudi kot Zahodna Nova Gvineja) so separatistični borci 7. februarja ugrabili 37-letnega novozelandskega pilota Phillipa Marka Mehrtensa.
Pripadniki oborožene narodne osvobodilne vojske Zahodne Papue (TPNPB) so ob ugrabitvi zatrdili, da bo Mehrtens ostal na varnem, če se jim država ne bo maščevala.
"Pilota nisem vzel za talca zaradi hrane in pijače, ampak zaradi zahteve po neodvisnosti Papue," je vodja TPNPB Egianus Kogoya dejal v enem izmed videoposnetkov, na katerih je skupaj z ugrabljenim. "Z menoj bo varen, dokler Indonezija ne bo uporabila svojega orožja, bodisi iz zraka ali na tleh," je dodal.
Organizacija torej z ugrabitvijo želi doseči, da Indonezija prizna njihovo neodvisnost. Boj za oblast se je začel v 60. letih 20. stoletja, ko je Papua nehala biti nizozemska kolonija. Po kratki neodvisnosti se je nato znašla pod indonezijsko oblastjo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.