Tujina

V velikem požaru v razvpitem zaporu Evin umrli štirje zaporniki, 61 ranjenih

Teheran, 16. 10. 2022 07.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V soboto zvečer je v razvpitem zaporu Evin v Teheranu, v katerem so zaprti politični zaporniki, novinarji in tuji državljani, izbruhnil velik požar. Odjeknili so tudi streli in eksplozije. Oblasti so sporočile, da so štirje zaporniki umrli, še 61 pa je bilo ranjenih. Ni sicer še znano, zakaj ali kako je do požara prišlo.

Na spletu so se pojavili videoposnetki, ki prikazujejo plamene in dim, ki se vali iz razvpitega zapora v iranski prestolnici. Slišati je mogoče tudi strele in eksplozije, ki prihajajo iz zapora Evin. Čeprav se glede na posnetke zdi, da se požar nadaljuje, je uradnik za lokalne medije dejal, da je situacija pod nadzorom, poroča BBC.

Iran se sicer že več tednov sooča s protivladnimi protesti. Prvič so izbruhnili po smrti 22-letne Mashe Amini, ki je umrla v rokah iranske moralne policije. Tamkajšnje oblasti so dejale, da je dekle umrlo zaradi srčnega infarkta, vendar pa njena družina navedbam oporeka ter trdi, da je umrla zaradi nasilja policistov.

Kot poroča britanski medij, za zdaj še ni znano, ali je incident v zaporu povezan z nedavnimi protesti. A prav lahko bi bil, saj je bilo več sto protestnikov zaprtih prav v zaporu Evin. Teheranski guverner je sicer za državno televizijo dejal, da je v enem od kril zapora, v katerem so zaprti manjši kriminalci, prišlo do nemirov, a da so razmere zdaj že popolnoma mirne.

Oblasti so zdaj sporočile, da je bilo v požaru poškodovanih 61 oseb. "Štirje zaporniki so umrli zaradi vdihavanja dima, ki ga je povzročil požar, 61 drugih pa je bilo ranjenih," je poročala spletna stran iranskega pravosodja Mizan Online in dodala, da so bili zaporniki, ki so umrli v požaru, obsojeni zaradi ropa. V bolnišnico prepeljali deset ranjenih, štirje od njih pa so v kritičnem stanju.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Posnetki, ki so zakrožili po spletu, pa niso prikazovali le gorečega zapora, temveč tudi množico ljudi, ki so pred zaporom vzklikali enega glavnih sloganov protivladnega protestnega gibanja: "Smrt diktatorju". Promet pred zaporom je obstal, v zapor pa je prišla tudi policija za izgrede.

Družine nekaterih zapornikov so povedale, da ne morejo vzpostaviti stika s svojimi sorodniki, kar bi sicer lahko storili, ter da se zdi, da je prekinjena tudi internetna povezava v zaporu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Britansko-iranska državljana Nazanin Zaghari-Ratcliffe in Anoosheh Ashoori sta bila v zaporu Evin več let zaprta zaradi obtožb vohunjenja, ki sta jih sicer oba zanikala. V začetku leta sta bila izpuščena iz tega zloglasnega zapora. Se pa je po poročanju Reutersa v sredo vanj vrnil iranski Američan Siamak Namazi, ki je v Evinu zaradi obtožb, povezanih z vohunjenjem, zaprt že skoraj sedem let. Pred tem so mu odobrili krajši izhod iz zapora, je povedal njegov odvetnik.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zapor je že dolgo tarča kritik že zahodnih skupin za človekove pravice. Organizacija Human Rights Watch je oblasti v zaporu obtožila groženj z mučenjem in zaporno kaznijo za nedoločen čas ter dolgotrajnih zasliševanj in odrekanja zdravstvene oskrbe pripornikom. Skupina hekerjev, ki se imenuje Edalat-e Ali (Alijeva pravičnost), je avgusta lani objavila videoposnetke razkritih posnetkov nadzornih kamer iz zapora Evin, ki prikazujejo paznike, kako pretepajo ali grdo ravnajo z zaporniki.

Nekatere tuje vlade, katerih državljani so v zaporu, so zaradi dogajanja v Evinu izrazile zaskrbljenost. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva je na primer dejal, da spremljajo dogodke, minister za varnost britanske vlade pa je požar označil za "zelo zaskrbljujoč razvoj dogodkov".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Milan Oni?
17. 10. 2022 09.38
+1
Ja, in kaj če so? Saj so hoteli, jih je pač malo prej doletelo!
Apostol1
16. 10. 2022 17.25
Politika izvira iz perverznosti bolj kot iz veličine človeškega duha.
Reality check
16. 10. 2022 15.17
+2
“Zporu Evin v Teheranu,…”… teheran je v Iranu. Če bi hodil v šolo bi vedel…
periot22
16. 10. 2022 09.55
+13
Kako pa kaj Ukrajina Portorož jih je poln!
osancta simplicitas
16. 10. 2022 16.48
+1
akmt
16. 10. 2022 09.30
+7
Ta rezim ima seveda temu primeren zapor in izjave, da je vse pod nadzorom... Itd. Kakorkoli, Iranci bodo morali sami to resit. Zakaj cakajo ze 50 let, pa res ne vem ..
medusa
16. 10. 2022 08.40
+7
Vsaj v kateri državi bi lahko v uvodu ,če ne že naslovu pisalo v tem skropucalu! Napiše članek ,da greš Googlat drugam... podn...
frufru
16. 10. 2022 08.38
+4