Na ulicah Londona se je zbralo več tisoč protestnikov, ki so nosili palestinske zastave in transparente z napisi, kot so "svoboda za Palestino", "končajte pokol" in "sankcije proti Izraelu".
Londonska policija je pred napovedanim protestom opozorila, da bo aretirala vsakogar, ki bo izražal podporo skrajnemu palestinskemu gibanju Hamas. Podobni protesti so potekali tudi v Manchestru in Edinburghu na Škotskem.
Protestniki v Londonu so šli tudi mimo sedeža britanske vlade in vzklikali gesla proti premierju Rishiju Sunaku, ki je skupaj z ZDA in drugimi vladami po napadih Hamasa, ki so zahtevali več kot 1300 življenj, izrazil podporo Izraelu.
Britanska policija poroča o porastu antisemitskih incidentov, v Sussexu pa je policija aretirala 22-letnico, ki je izražala podporo Hamasu. Hamas v Veliki Britaniji velja za teroristično organizacijo, za izražanje podpore pa je zagrožena kazen celo do 14 let zapora.
"Če verjameš v mednarodno pravo, če verjameš v človekove pravice, moraš obsoditi to, kar izraelska vojska počne v Gazi," je v svojem nagovoru protestnikom, zbranim v Londonu, povedal nekdanji vodja opozicijske laburistične stranke Jeremy Corbyn.
Okrog 700 protestnikov se je zbralo tudi v nemškem Düsseldorfu. V drugih večjih nemških mestih, kot so Berlin, Frankfurt in München, pa so proteste zaradi bojazni pred nasiljem prepovedali.
Okoli tisoč ljudi se je zbralo tudi v Koebenhavnu na Danskem.
Italijanska tiskovna agencija Ansa pa je poročala, da se je v Milanu zbralo približno 3000 ljudi, ki so izražali podporo Palestincem, v Torinu okoli 2000, v Firencah pa 400. Tako kot drugje so nosili palestinske zastave in transparente ter vzklikali gesla v podporo Palestincem.
Propalestinski protestniki so šli na ulice tudi v Bernu in Ženevi v Švici. Prav tako so protesti potekali v Turčiji, v Istanbulu se je zbralo več kot tisoč protestnikov.
KOMENTARJI (446)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.