Poročevalci AFP v Bahmutu so potrdili, da so tudi po formalni razglasitvi prekinitve ognja slišali tako ukrajinsko kot rusko topništvo. To mesto na vzhodu države, ki je trenutno še pod nadzorom ukrajinske vojske, je v zadnjih tednih prizorišče najsrditejših bojev vzdolž frontne črte. Tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov je medtem zatrdil, da ruska stran spoštuje prekinitev ognja, četudi ukrajinska vojska nadaljuje z obstreljevanjem naseljenih območij in položajev ruskih čet. Ukrajina je poziv k prekinitvi ognja sicer zavrnila, češ da gre za prikrit poskus krepitve ruskih sil. O domnevnem ukrajinskem obstreljevanju poročajo tudi proruske separatistične oblasti v mestu Doneck, ki naj bi ga po njihovih navedbah danes zadelo 13 topniških izstrelkov, poroča ruska tiskovna agencija Tass.
Sploh prva prekinitev ognja od začetka ruske agresije februarja lani je formalno stopila v veljavo opoldne po moskovskem času oziroma ob 10. uri po srednjeevropskem času. Po ukazu ruskega predsednika Vladimirja Putina naj bi trajala 36-ur, in sicer za čas praznovanja pravoslavnega božiča. "Glede na poziv njegove svetosti, patriarha Kirila, odrejam ministru za obrambo Ruske federacije, naj uvede prekinitev ognja vzdolž celotne bojne linije v Ukrajini od 12. ure na dan 6. januarja do 24. ure na dan 7. januarja letos," je Putinove besede v četrtek navedla tiskovna služba Kremlja in dodala, da je ruski predsednik k razglasitvi začasnega premirja pozval tudi ukrajinsko stran.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je v četrtkovem večernem nagovoru zavrnil Putinov poziv, rekoč, da gre le za poskus začasne ustavitve napredovanj ukrajinske vojske v Donbasu. Po mnenju Zelenskega želi Moskva izkoristiti božič za dobavo opreme, oborožitve in mobiliziranih vojakov bližje ukrajinskim položajem. Zelenski je izrazil prepričanje, da takšna ravnanja Rusije ne morejo pripeljati k predčasnemu koncu vojne. "Kar je potrebno, so državljani Rusije, ki bodo našli pogum za osvoboditev od njihovega sramotnega strahu pred enim človekom v Kremlinu, vsaj za 36 ur, vsaj ob božiču," je še dejal predsednik Ukrajine, ki je v preteklem letu že večkrat neposredno nagovoril Ruse in jih pozval k uporu proti oblastem v Moskvi.
Na napoved 36-urne prekinitve ognja med pravoslavnim božičem so se kritično odzvali tako v EU kot ZDA, češ da gre za cinično napoved, če bi zares želel mir, pa da bi Putin svoje enote umaknil iz Ukrajine.
To je sicer prvič, da je Rusija uvedla popolno prekinitev ognja v Ukrajini od začetka ofenzive februarja lani. Pred tem je Putina k enostranski prekinitvi ognja med pravoslavnim praznikom v četrtek že pozval turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki se je nato kasneje po telefonu pogovarjal tudi z Zelenskim.
ZDA naznanile še za tri milijarde dolarjev vojaške pomoči Ukrajini
Washington in Berlin sta v četrtek napovedala, da bosta zagotovila oklepna vozila Bradley iz ZDA in Marder iz Nemčije, kar je Rusija takoj kritizirala, vendar podrobnosti nista navedla.
Državni sekretar ZDA Antony Blinken je sporočil, da bo nekaj manj kot 700 milijonov dolarjev namenjenih tudi evropskim zaveznicam, prizadetim zaradi vojne v Ukrajini.
Berlin je v petek sporočil, da bo Ukrajini v nekaj tednih poslal približno 40 vozil Marder in da bo usposabljanje z njimi potekalo v Nemčiji.
Vozila Bradley so običajno oborožena s 25-milimetrskim avtomatskim topom, 7,62-milimetrskim mitraljezom in protitankovskimi raketami.
Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost John Kirby je novinarjem povedal, da so Bradleyji zelo pomembni v smislu zmožnosti izvajanja tako imenovanega manevrskega bojevanja s kombiniranim orožjem. Tiskovni predstavnik Pentagona brigadir Pat Ryder je v četrtek dejal, da Bradley ni tank, je pa uničevalec tankov.
Ameriško-nemška napoved o oklepnih vozilih je prišla, potem ko je Francija obljubila, da bo dostavila svoje lahke tanke AMX-10 RC. Nemčija je v četrtek tudi sporočila, da bo sledila ZDA in Ukrajini poslala baterijo raket Patriot za obrambo pred ruskimi zračnimi napadi.