Incident se je zgodil v ponedeljek. Po podatkih tajvanskega obrambnega ministrstva je prostor identifikacijske cone ADIZ kršilo 18 lovskih letal, štirje bombniki, dve protipodmorniški letali ter še eno izvidniško letalo. Dodali so, da so poleg prestrezniških letal kitajsko zračno floto spremljali tudi protiletalska obramba in njeni raketni sistemi. Kitajska sicer v zadnjih mesecih redno izvaja vojaške polete nad mednarodnimi vodami med Tajvanom in otoki Pratas v južnokitajskem morju.
t.i. identifikacijska cona se sicer razteza daleč onkraj tajvanskega zračnega prostora in zajema tudi kitajski zračni prostor na jugovzhodu države. Kitajska letala tako vseeno niso kršila tajvanskega zračnega prostora, pač pa so se zgolj nahajala v območju, ki ga spremlja tajvanska zračna obramba. Tajvanski ADIZ so po drugi svetovni vojni ustanovile ZDA.
Ponedeljkov incident se je zgodil dan po tem, ko je ameriški državni sekretar Antony Blinken izrazil zaskrbljenost zaradi "vse večjega števila agresivnih akcij Kitajske proti Tajvanu". Blinken je v intervjuju za NBC ponovil zavezanost ZDA k pomoči otoku, da razvije obrambne sposobnosti ter dejal, da bi tisti, ki si želijo spremeniti status quo, storili resno napako.
Ameriški politični analitiki, na katere se sklicuje BBC, ocenjujejo, da je Peking vse bolj zaskrbljen zaradi načrtov tajvanskih oblasti, ki si prizadevajo za uradno razglasitev neodvisnosti. Z opozorilnimi manevri in povečano vojaško prisotnostjo naj bi Kitajska poskušala poslati sporočilo tajvanski predsednica Tsai Ing-wen.
Tsai je sicer večkrat ponovila, da je Tajvan že neodvisna država, zato kakršnakoli razglasitev neodvisnosti ni potrebna. Otok ima svojo ustavo, vojsko in tudi voli svoje politične predstavnike.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.