Britanska kraljica Elizabeta II. je nagovorila prebivalce Velike Britanije in držav Commonwealtha glede širjenja novega koronavirusa.
To je bil njen peti izredni nagovor v 68 letih na britanskem prestolu. Objavili so ga na radiu in televiziji. V njem je pozvala k samodisciplini in odločnosti.
"Nagovarjam vas v času, za katerega vem, da je poln izzivov," je dejala kraljica. "To je čas motnje v življenju naše države: motnja, ki je prinesla gorje nekaterim, finančne težave številnim in ogromne spremembe v življenjih nas vseh," je še povedala.
Nazadnje je kraljica leta 2002 sodržavljane nagovorila ob smrti kraljice matere. Pred tem leta 1997 na predvečer pogreba princese Diane, leta 1991 pa v času prve zalivske vojne.
Zaradi okužbe s koronavirusom je v samoizolaciji tudi premier Boris Johnson, a so simptomi bolezni blagi. Na Otoku so v prizadevanjih za zajezitev širjenja virusa 23. marca razglasili tritedensko karanteno.
Teste na koronavirus v državi trenutno izvajajo samo v najresnejših primerih, ki zahtevajo bolnišnično zdravljenje. Dejansko število okuženih je tako verjetno še bistveno višje.
Število umrlih v Evropi je v soboto preseglo 45.000, danes do 11. ure pa je naraslo že na 47.093. Okoli 85 odstotkov umrlih je v Italiji, Španiji, Franciji in Veliki Britaniji, je izračunala AFP iz dosegljivih podatkov uradnih virov.
Skupaj je v Evropi okuženih 642.330 ljudi. Največ smrtnih žrtev je v Italiji, več kot 15.000, sledijo Španija z več kot 12.000 umrlimi, Francija (več kot 7500) in Velika Britanija (več kot 4300).
Število potrjenih okužb z novim koronavirusom je medtem v ZDA v soboto preseglo 300.000, doslej pa je za covid-19 tam umrlo več kot 8100 bolnikov.
Na Kitajskem, kjer je epidemija najprej izbruhnila, zdaj pa se umirja, so v zadnjem dnevu zabeležili 30 novih primerov okužbe, trije ljudje so umrli. Skupaj je tam umrlo 3329 ljudi.
V Italiji občuten padec dnevnega števila smrtnih žrtev
Število smrtnih žrtev covid-19 v Italiji je danes naraslo precej manj kot dan prej. Umrlo je 525 ljudi, več kot 150 manj kot v soboto, ko je bilo smrtnih žrtev 681. Tako se nadaljuje spodbuden trend zadnjih dni. Skupaj je v Italiji doslej umrlo 15.887 ljudi, je sporočila tamkajšnja civilna zaščita.
Kot je poudaril poveljnik civilne zaščite Angelo Borrelli, gre za najnižje dnevno število umrlih po 19. marcu.
"Te dobre novice pa nas ne smejo zavesti v zmanjšanje pozornosti, z domov lahko odhajamo le v primeru dokazanih nujno potrebnih opravkov," je dodal po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa.
Tudi število hospitaliziranih in bolnikov, ki potrebujejo intenzivno terapijo, je upadlo. Trenutno je na intenzivnih oddelkih 3977 ljudi, kar je 17 manj kot v soboto. Od tega jih je 1317 v Lombardiji.
Skupaj pa se v bolnišnicah zdravi 28.949 ljudi, 61 manj kot v soboto. Okuženih je trenutno 91.246 ljudi, kar je 2972 več kot v soboto. Rast števila okuženih je bila nekoliko večja kot dan prej, ko so potrdili 2886 novih okužb.
Skupaj se je v Italiji, najbolj prizadeti državi zaradi novega koronavirusa, doslej okužilo 124.632 ljudi, vključno z umrlimi in ozdravelimi. Slednjih je 21.815, torej 819 več kot v soboto.
Italija pripravlja načrt ponovnega zagona ob umirjanju epidemije
Italijanska vlada pripravlja načrt za ponoven zagon države ob postopnem umirjanju epidemije novega koronavirusa. Kot je v danes objavljenem pogovoru za časnik La Repubblica dejal minister za zdravje Roberto Speranza, gre za načrt nadzorovanega zagona v petih točkah.
Vlada tako med drugim še vedno predvideva ohranitev nekaterih ukrepov za družbeno distanciranje, razvoj medicinskih pripomočkov za zdravljenje čim več ljudi na daljavo zunaj bolnišnic in množično testiranje na novi koronavirus.
Kot je pojasnil Speranza, želijo testirati več milijonov Italijanov, da bi ugotovili, koliko se jih je okužilo, ali in kako so imuni ter koliko in katere regije se lahko vrnejo v normalno življenje.
Datuma vrnitve v 'polno normalnost' ne želijo obljubljati
Omenil je tudi načrte za odprtje več bolnišnic, namenjenih za zdravljenje bolnikov s covidom-19, ter razvoj mobilne aplikacije za sledenje okuženim in nudenje dostopa do zdravstvene oskrbe na daljavo zanje.
Po njegovih besedah pa bi bilo neodgovorno obljubljati datum vrnitve v polno normalnost. "Ne bo prišel en sam dan, ko bomo lahko rekli: Vsega je konec," je posvaril.
Italija je v karanteni že od 10. marca, po trenutnih določilih ukrepi veljajo do 13. aprila. Po navedbah več medijev pa bodo morda po tem datumu oblasti dovolile ponoven zagon v določenih vejah industrijske proizvodnje.
Strokovnjaki kritični do vlade
Mnogi zdravstveni strokovnjaki so vlado kritizirali zaradi prepočasnega odzivanja na zdravstveno krizo. Oblasti so zato obljubile, da bodo do konca meseca dnevno izvajali 100.000 testov.
Pandemija novega koronavirusa v Veliki Britaniji krepi tudi revščino, ki jo je zaradi varčevanja po globalni finančni krizi v državi že sicer veliko, opozarjajo strokovnjaki. V revščini po uradnih podatkih živi skoraj četrtina prebivalstva, skupaj okoli 14 milijonov ljudi. Revnih je približno 4,2 milijona oziroma okoli 30 odstotkov britanskih otrok.
Razmere pa se še poslabšujejo, saj številni zaradi ukrepov v boju proti koronavirusu izgubljajo delo. V zadnjih 14 dneh je za državno pomoč zaprosilo skoraj milijon odraslih. To je skoraj desetkrat toliko kot v povprečnih dveh tednih.
Na Hrvaškem s koronavirusom okuženih skoraj 1200 ljudi, 15 mrtvih
Na sosednjem Hrvaškem so v zadnjih 24 urah potrdili 56 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, tako da se je skupaj doslej okužilo 1182 ljudi. Covid-19 je ob tem v zadnjem dnevu zahteval še tri smrtne žrtve, tako da je teh skupaj 15, kažejo podatki hrvaškega zavoda za javno zdravje.
Od sobote so umrli bolniki v Dubrovniku, Osijeku in Zagrebu. Vsi so bili starejši kronični bolniki z drugimi boleznimi, je sporočil hrvaški štab civilne zaščite.
Trenutno je hospitaliziranih 374 bolnikov s covidom-19, 39 jih je na ventilatorju. Doslej je ozdravelo 125 ljudi, ki so bili okuženi z novim koronavirusom.
Med okuženimi je po poročanju hrvaške radiotelevizije HRT tudi štirimesečni dojenček, ki se je okužil od matere.
"Kot vidite, je naša epidemiološka krivulja še naprej linearna. Zadržimo takšno in spoštujmo ukrepe štaba civilne zaščite," je prebivalce danes pozval hrvaški minister za zdravje Vili Beroš.
Vučić: Za Srbijo je težka noč
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je danes v Stari Pazovi glede pandemije novega koronavirusa dejal, da je za Srbijo težka noč. Do danes so v Srbiji zabeležili 1908 okužb z novim koronavirusom, umrlo je 51 ljudi, sedem v soboto. Po Vučićevih besedah je okuženih tudi več deset vojakov, ki so sprejemali Srbe, ki so prihajali iz tujine.
Srbski epidemiolog Predrag Kon je na popoldanski novinarski konferenci povedal, da se je v zadnjih 24 urah s koronavirusom okužilo še 284 ljudi, tako da so doslej zabeležili 1908 primerov okužbe.
V bolnišnicah je 1082 bolnikov s koronavirusno boleznijo 19, od tega jih je 98 na ventilatorji.
V zadnjem dnevu je za to boleznijo umrlo še sedem ljudi, od tega pet moških. V povprečju so bili stari 64,2 leta, vsi so imeli še druge pridružene bolezni. Vse skupaj je covid-19 v Srbiji zahteval 51 smrtnih žrtev.
"Jasno se vidi peti teden, nahajamo se v vzletu epidemije," je povedal Kon. "Z nami je težka noč. Prišlo pa bo še več težjih," pa je že zjutraj v Stari Pazovi, kjer je obiskal trgovino z medicinsko opremo, dejal Vučić.
Trump napovedal "grozljivo" število žrtev, New Yorku na pomoč z vojsko
Predsednik ZDA Donald Trump je državljane v soboto posvaril pred "zelo grozljivim" številom smrti zaradi covida-19 v prihodnjih dneh. Najhuje je še vedno v New Yorku, kjer je v soboto umrlo 630 ljudi, največ doslej. Trump bo zato tja napotil 1000 pripadnikov vojske, večinoma zdravnike in medicinsko osebje.
"Morda do danes še nikoli nismo videli takih številk. Morda med prvo ali drugo svetovno vojno," je na novinarski konferenci v Beli hiši dejal ameriški predsednik. "To bo verjetno najhujši teden. Veliko bo mrtvih," je menil. Obenem pa je dodal, da ZDA ne morejo ostati zaprte predolgo.
V zvezni državi New York imajo približno tretjino vseh primerov v ZDA in približno 40 odstotkov vseh smrtnih žrtev. Doslej so okužbo potrdili pri 113.704 ljudeh, okoli 15.000 jih je v bolnišnicah. Skupno število smrtnih žrtev v tej zvezni državi se je v soboto povzpelo na 3565, kar je 2935 več kot dan prej.
'Nismo še na vrhu, se mu pa približujemo'
Newyorški guverner Andrew Cuomo je v soboto dejal, da bodo vrh epidemije verjetno dosegli v približno tednu dni. "Nismo še na vrhu, se mu pa približujemo," je dejal. To je po njegovih besedah dobro, saj se bodo na to lažje ustrezno pripravili.
Ob tem se je zahvalil kitajski vladi, ki je omogočila transport 1000 ventilatorjev, ki sta jih donirala lastnika internetnega giganta Alibaba Jack Ma in Joseph Tsai. Tsai je tudi lastnik košarkarske ekipe Brooklyn Nets, vsem zaposlenim pa bo ves čas zaprtja dvorane zagotavljal polne plače.
Tudi v New Yorku se soočajo s precejšnjim pomanjkanjem zaščitne in medicinske opreme. Na poziv New Yorka po pomoči prostovoljcev se je medtem odzvalo kar 85.000 ljudi, med katerimi jih je tudi 22.000 iz drugih zveznih držav.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.