Tujina

Med žrtvami spopadov med sudansko vojsko in paravojaškimi silami tudi civilisti

Kartum, 15. 04. 2023 14.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, D.J.
Komentarji
7

V spopadih med sudansko vojsko in paravojaškimi enotami Sil za hitro podporo (RSF) v prestolnici Kartum so umrli najmanj trije civilisti. Spopadi se odvijajo predvsem v okolici vojaških oporišč. Pri RSF trdijo, da so prevzeli nadzor nad predsedniško palačo ter letališči v Kartumu in v severnem mestu Merowe, vojska pa njihove trditve zanika.

Po podatkih sudanskega zdravniškega sindikata so v spopadih med sudansko vojsko in paravojaškimi enotami Sil za hitro podporo (RSF) umrli najmanj trije policisti,  več naj bi jih bilo tudi ranjenih. Britansko in ameriško veleposlaništvo v mestu pa sta svoje državljane opozorili, naj ostanejo v zaprtih prostorih, poroča SkyNews. 

Do izbruha nasilja je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP prišlo po tednih vse večjih napetosti med vojaškim voditeljem Abdelom Fatahom al Burhanom in njegovim namestnikom, poveljnikom paravojaških enot Mohamedom Hamdanom Daglo, in sicer zaradi načrtovane vključitve paravojaških enot Sil za hitro podporo (RSF) v redno vojsko in prehoda na civilno vlado.

Vojska je za začetek spopadov obtožila RSF, saj naj bi ta napadla več vojaških oporišč v prestolnici in drugod po državi. Organizacija RSF pa je vojsko obtožila, da je začela spopade z napadom na njen sedež v Kartumu in obleganjem tam nameščenih enot RSF. Da so v okolici predsedniške palače potekali hudi spopadi, so potrdile tudi priče za CNN.

Spopadi v Sudanu
Spopadi v Sudanu FOTO: AP

Paravojaške enote naj bi se z vojsko spopadale tudi v bližini poslopja državne radiotelevizije, v napadih na letališče v Kartumu pa je bilo zadeto civilno letalo, pri čemer sta umrli vsaj dve osebi. Zaradi streljanja so številne letalske družbe že začele odpovedovati lete v Sudan.

Vojska je medtem sporočila, da je zaprla mostove čez reko Nil, ki povezujejo prestolnico z mesti Omburman in severnim Kartumom, ter cesto do predsedniške palače. Dodali so, da so njihove zračne sile uničile vsaj dve bazi paravojaških enot RSF.

Poveljnik RSF Mohamed Hamdan Dagalo pa je po navedbah BBC dejal, da se bodo njegove enote borile, dokler ne bodo zavzele vseh vojaških oporišč. RSF trdi tudi, da ima nadzor nad več ključnimi lokacijami, vključno s predsedniško palačo in mednarodnim letališčem v Kartumu, kar je vojska zanikala.

Na nasilje v Sudanu se je med prvimi odzval ameriški državni sekretar Anthony Blinken, ki je izrazil zaskrbljenost nad spopadi in opozoril, da bi lahko za nasiljem stale skupine, ki si želijo zavreti oblikovanje civilne vlade. Dodal je tudi, da se morajo spopadi nemudoma prenehati.

Nasilje sta med drugimi obsodila tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell in posebni predstavnik ZN v Sudanu Volker Pertes.

Zaskrbljenost nad stopnjevanjem nasilja so izrazili tudi v ruskem veleposlaništvu v Kartumu, vsem ruskim državljanom v državi pa so svetovali, naj ne zapuščajo domov. Podobno opozorilo je izdalo tudi britansko veleposlaništvo.

Spopadi v Sudanu
Spopadi v Sudanu FOTO: AP

Ameriški veleposlanik v Sudanu John Godfrey pa je sporočil, da se je med spopadi v prestolnici skril. "Pozno ponoči sem prispel v Kartum in se zbudil ob zelo zaskrbljujočih zvokih streljanja in spopadov," je zapisal na družbenem omrežju. 

Sile RSF so bile ustanovljene leta 2013 in so nastale iz milice džandžavid, ki jo je nekdanji predsednik Omar al Bašir pred desetletjem v zahodni regiji Darfur uporabljal za napade na nearabske etnične manjšine, pri čemer je zagrešila vrsto vojnih zločinov.

Sudanu je Bašir do leta 2019 s trdo roko vladal več desetletij, nato pa so ga odnesli množični protesti. Sledil je dogovor o delitvi oblasti med vojsko in civilno vlado.

Gost dim se vali iznad stavb v bližini letališča v Kartumu.
Gost dim se vali iznad stavb v bližini letališča v Kartumu. FOTO: Profimedia

Državo sta tako vodila general Abdel Fatah al Burhan na čelu t. i. suverenega sveta in civilni premier Abdulah Hamdok, ki ga je Burhan leta 2021 odstavil, kasneje pa mu je dovolil vrnitev na premierski položaj. Hamdok je sicer lani v začetku leta zaradi protestov odstopil.

V zadnjih mesecih je vodja RSF dejal, da je bil državni udar zoper tranzicijsko vlado leta 2021 napaka, ki ni prinesla sprememb v Sudanu in je le oživila ostanke Baširjevega režima. General al Burhan, ki je napredoval v času Baširjeve tridesetletne vladavine in je trenutno de facto voditelj države, pa trdi, da je bil državni udar zoper Hamdokovo vlado nujen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

niktalop
15. 04. 2023 18.40
+6
Pol pa bodo jamrali da so lačni in žejni. Kaj pa če bi se nehali pobijat in namesto puške prijeli za lopato in motiko.
čudna sorta
15. 04. 2023 18.36
-2
nč ne vemo katero stran podpirajo ameri!
Delavec_Slo
15. 04. 2023 18.35
+1
A ukr. So že pozabljeni!
slayer2
15. 04. 2023 19.29
+2
Ubistvu ja,ker jim je zmanjkalo kanon futra!!!
Artechh
15. 04. 2023 15.37
+4
Vrata so dopra, kdo pride k nam?
Brabus
15. 04. 2023 15.06
+4
punkracij
15. 04. 2023 14.59
+8
Nič novega, bolj ali manj plemenski boji.